Skaitydamas kolegos, savivaldybės tarybos nario, socialdemokrato Audriaus Juknos mintijimus apie trupančius pėsčiųjų tilto polius, prisiminiau vieno veikėjo (gal tariamo) rinkiminę agitaciją. Retai būna, bet šis politikas sakė tiesą: „Žmonės, jei mane išrinksite, aš jums pažadu viską – ko niekada neturėjote, neturite ir neturėsite“.
Kur čia lygybės ženklas su A. Juknos straipsniu „Polių statyba – politika ar ekonomika“? Ogi tai, kad užgriūdamas kritikos lavina ant savivaldybės administracijos gerbiamas socdemas užmiršta, kad jis yra valdančiosios koalicijos narys, vienas iš lyderių, be to, pašonėje turintis antrą žmogų pagal rangą savivaldybėje – mero pavaduotoją Audronę Garšvaitę.
Artėjant rinkimų kampanijai biržiečiai turėtų suprasti taip – šioje valdančiojoje koalicijoje aš nieko negaliu padaryti, o vat kitoje, jei išrinksite, padarysiu viską, ko tik norėsite.
Užgriūdamas kritikos lavina ant savivaldybės administracijos gerbiamas socdemas užmiršta, kad jis yra valdančiosios koalicijos narys, vienas iš lyderių.
Tampa nebeaišku, kas vyksta mūsų valdžios viršūnėje, jeigu reikalų išsiaiškinimui tenka pasitelkti žiniasklaidą. Dabar visi biržiečiai mato, jog konservatorių lyderė Irutė Varzienė ir socdemų pirmininkė A. Garšvaitė yra tapusios „sesėmis dvynėmis“ – kartu posėdžiauja, kartu pietauja, gal kartu ir pramogauja. Tad socdemams tenka visa atsakomybė už tai, kas vyksta Biržų vietinėje politikoje ir ūkiniame gyvenime. Būtų suprantama, jeigu A. Jukna parašytų, kaip jis „paspaudė“ savivaldybės administraciją, kad ši pradėtų dirbti, kaip priklauso. Jeigu reikia kritikuoti laikraščio puslapyje, vadinasi, tai neįmanoma – administracijos direktorė nepaveikiama.
Ką daro privačios įmonės direktorius, jeigu vieno padalinio vadovas nesugeba tinkamai atlikti savo pareigų? Veja lauk ir pakeičia kitu. Šiuo atveju tas negalioja. Taigi socdemai, eidami į rinkimus neturės teisės sakyti, kad jie užtikrins patikimą ir kokybišką savivaldybės administracijos darbą. Dabar, galima sakyti, Biržuose susiformavęs socialkonservatoriškas darinys, nes liberalai kaip ir nustumti į šoną –atsakingos už vykdomus projektus administracijos direktorės pavaduotojos liberalės Astros Korsakienės viešojoje erdvėje beveik nematyti.
Kai kurie valdantieji didžiai pasipiktino mano per praeitą tarybos pasėdį išsireiškimu, kad iš mažo melo išauga didelis ir kas meluoja, tas ir vagia. Kalba buvo apie bendradarbiavimą su Ukraina. Istorija nelabai graži, tačiau ir dabar neaišku, kaip toliau rutuliosis santykiai su Rivno (anksčiau mums žinomu Rovno pavadinimu) miestu, nes nežinia, ką savivaldybės administracija su direktore I. Varziene galvoja daryti. Jau laikas parengti konkrečias bendradarbiavimo gaires, o tam būtina nuvykti pas mūsų būsimus partnerius. Abejoju, ar tam pasiruošta. Ir kas daroma dėl antro Ukrainos miesto prašymo bendradarbiauti, kuris netyčia užsimetė „stalčiuose“.
Dabar apie amžinąjį Biržų skaudulį – centralizuotą šildymą ir santykius su „Litesko“ Biržų filialu „Biržų šiluma“. Manau, kad visą situaciją nusako Biržų savivaldybės puslapyje publikuojama informacija apie tai, kaip mūsų valdžios moterys ir vyrai tarėsi, kaip praktiškai pritaikyti garsiąją, daug kainavusią Šilumos gamybos ir tiekimo efektyvumo įvertinimo bei investicijų nustatymo trumpalaikėje ir ilgalaikėje perspektyvoje Biržų ir Vabalninko miestuose studiją. Paskaičius paskutinį informacijos sakinį, tampa aišku, jog pasitarimo dalyviai nelabai suvokė, apie ką tariasi ir ką reikia daryti. Cituoju: „Pasitarimo metu kalbėta, kokių artimiausių žingsnių teks imtis išanalizavus Studiją, būdai ir artimiausi žingsniai rekonstruojant šilumos tiekimo sistemas ir kaip tai gali atsiliepti ilgalaikėje perspektyvoje“.
Taigi socdemai, eidami į rinkimus neturės teisės sakyti, kad jie užtikrins patikimą ir kokybišką savivaldybės administracijos darbą.
Ar suprantate, kas čia parašyta? Studija dar neišanalizuota, o jau aidi artimiausi žingsniai ir tas aidas, matyt, nutols kartu su suvokimu, kad tariamasi apie nieką, nes be „Litesko“ viskas tampa tuščiu reikalu. Ką galima padaryti, tai savo ūkį tvarkyti. Pirmiausia išsiaiškinti, kas yra didžiausi šilumos vartotojai, priklausantys savivaldybei, o tada spręsti, kokių reikia imtis priemonių, kad būtų sumažintas šilumos suvartojimas. Mano pasiūlymas – atjungti nuo šildymo „Saulės“ gimnazijos sporto salę (angarą) ir pasiruošti naudotis „Aušros“ sale. Tą patį padaryti ir su Arsenalu. Tai būtų konkretus šilumos taupymas, nes dabar tik kalbos ir tos apie nieką. Jeigu rimtai, tai kitame tarybos posėdyje išsamiai apie pasiruošimą šildymo sezonui turėtų informuoti Biržų šilumos ūkio direktorius Vygantas Jurkonis. Tarybos nariai turėtų išgirsti konkrečius skaičius, išlaidas, kas padaryta ir ką dar galima padaryti. Kad beveik niekas nedaroma, rodo ligoninės ir poliklinikos problemos, nes kelis kartus pabrangus dujoms, buvo galima vėl prisijungti prie centrinio šildymo. Apie tai buvo kalbėta, tačiau niekas nebuvo padaryta.
Artėja rinkimų kampanijos laikas, tad siūlau dar kartą paskaityti straipsnio pradžią, nes tokių pažadų bus daug.
Tomas Četvergas, Biržų savivaldybės tarybos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos pirmininkas