Garsiajam avangardinio meno kūrėjui Jonui Mekui tikriausiai būtų patikusi Biržų savivaldybės tarybos posėdžio metų vykusi jam skirta diskusija.
Kartais po kukliu pavadimu slepiasi daug emocijų keliantis turinys.
Praėjusio ketvirtadienio savivaldybės tarybos posėdyje nekaltai skambantis klausimas „Dėl bendradarbiavimo susitarimo“ sukėlė tikrą diskusijų audrą. Mat ten buvo kalbama apie meną, o menas, kaip žinia, priklauso liaudžiai.
Vietos politikams buvo siūloma pritarti Biržų rajono savivaldybės ir Vilniaus dailės akademijos bendradarbiavimo susitarimui.
Akademija pasižada „sukurti ir įgyvendinti skulptūrinį meno objektą, skirtą J. Meko atminimui įamžinti Biržuose, Vytauto g. 10 (toliau – Meno objektas). Minimas Meno objektas bus mažosios architektūros objektas, ne tik įamžinantis iškilaus biržiečio jo 100-ųjų gimimo metinių proga atminimą, bet ir pagyvinantis miesto centrą“. Dailės akademijos atstovai, įvertinę kitoje gatvės pusėje beveik prieš senąjį paštą suremontuoto skverelio erdves, pasiūlys konkretų menininką, kuris pateiks čia tinkančio meno objekto pasiūlymą. Šiam projektui numatyta apie skirti 30 tūkst. eurų.
Paniekinti vietiniai kūrėjai
Toks sprendimo projektas sukėlė visokių klausimų menui neabejingiems tarybos nariams. Kaip ir dera, pirmasis prabilo opozicijos atstovas „valstietis“ Tomas Četvergas. Pasitikslinęs, ar tikrai kalbama apie J. Meko atminimo įamžinimą, politikas pareiškė nepalaikysiantis šio projekto.
„Aš nepalaikysiu šio projekto, nors tai ir iššauks diskusijas. Supraskime viena – mes dabar savus biržiečius, kūrybingus žmones, metame už borto, net nepasiūlome to daryti, o darome tokį sprendimą, kur aišku, kam ir kada nueis pinigai. Supraskime, Dailės akademijoje esantys žmonės susitaria, kas, kiek ir kokių dalykų pateiks, gal eskizus. Šiuo atveju mes savo kraštiečius metame už borto ir jiems net nepasiūlome nieko daryti“, – su menais susijusias peripetijas aiškino „valstietis“.
Viską lemia kadrai
Politiko pasisakymas tikrai sukėlė diskusiją. Meras Vytas Jareckas dar sykį paprašė Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėją Loretą Munikienę pakomentuoti sprendimo projektą ir aplinkybes. Anot vedėjos, šis susitarimas yra pernai pasirašytos bendradarbiavimo sutarties tęsinys. Dailės akademijoje dirba didelio profesionalumo skulptoriai, galintys sukurti aukštos meninės vertės objektą. Tuo tarpu vietinių menininkų – skulptorių, gebančių kurti aukštos meninės vertės kūrinius iš bronzos ar akmens, L. Munikienė sakė nežinanti. Vedėja pabrėžė, jog siekiama, kad kūrinys būtų tikrai aukštos meninės vertės, o Dailės akademijos atstovai tai gali užtikrinti.
Socialdemokratą Dalių Jakubėną stebino nenoras turėti ką nors modernaus ir vertingo: „Akademija – tai skamba išdidžiai. Kodėl mes turime atsisakyti ir atstumti geras idėjas?“
L. Munikienė pridūrė, kad būsimo kūrinio pasiūlymai bus pateikti viešajam visuomenės vertinimui. „Valstietė“ Edita Čepokienė klausė, kas atsitiks, jei menininko pateikti eskizai niekam nepatiks. „Na, jei pas mus yra ekspertų, galinčių vertinti profesorių skulptorių darbus, tai tada bus diskutuojama“, – atsakė vedėja.
Pavojingos įžvalgos
Administracijos direktorės Irutės Varzienės nuomone, tai yra diskusija dėl diskusijos. Direktorė priminė, kad visi balsavo už bendradarbiavimą su Dailės akademija, todėl tai yra ir tarybos narių atsakomybė.
Liberalsąjūdietis Aidas Vaitkevičius sakė esantis kiek nustebintas T. Četvergo pasisakymo. Anot politiko, šiuo pasisakymu bandoma mesti šešėlį Dailės akademijai, esą ji esanti kažkokia neskaidri, korumpuota įstaiga. Jo nuomone, su tokiomis įžvalgomis reikia elgtis atsargiau, jei norime į Biržus prisikviesti meno bendruomenės žmones.
„O jei pastatys kaip Vilniuje vamzdį ir sakys, kad gražu? Jūs – ne menininkai, įvertinti negalite. Galėjome paskelbti kažkokį konkursą ir pasirinkti iš daugiau siūlymų“, – nepasidavė T. Četvergas.
Žavi kompetencijos
„Tiesiog negaliu atsidžiaugti tarybos nariu kompetencijomis. Jau sprendžiame specifinius meno klausimus ir netrukus galėsime parinkti tinkamus objektų eskizus. Užkibome ant Tomo kabliuko ir diskutuojame ten, kur visiškai nereikia. Kuo daugiau pasitikėti, jei ne Dailės akademijos profesūra ir jų kompetencijomis parenkant menininką? Kai bus parinkti eskizai, tai mes savo kompetencijas ir savo išprusimą meno srityje galėsime demonstruoti.
Net ir toks kūrinys, kaip Vilniaus vamzdis, turi savo prasmę ir man asmeniškai jis kažkuo patinka ir sukelia įvairių minčių. Provokuoti – irgi meno paskirtis“,- kalbas apibendrino mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė.
Aidas Vaitkevičius priminė, kad posėdį mato visa Lietuva ir panašios diskusijos toli gražu negerina Biržų įvaizdžio.
Taryba 19 balsų „už“ pritarė siūlomam susitarimui.