Šiemet sukanka trisdešimt penkeri metai, kai ant Biržų pilies kuorų buvo iškeltos vėliavos: Trispalvė ir Biržų vėliava. Nors 1988-aisiais Lietuvos valstybingumas dar nebuvo atkurtas, tačiau tūkstantinė minia vėliavos kėlimo šventėje buvo geriausias liudijimas, kad laisvė – nebe už kalnų ir kad jokios jėgos šio siekio nebepakeis.
1988-aisiais virš Biržų pilies iškeltos vėliavos – Trispalvė ir Biržų miesto – buvo vienas iš vis garsiau skambančio Atgimimo reiškinių. Trispalvė vis dažniau ir drąsiau kilo įvairiuose renginiuose, mitinguose, studentų susibūrimuose.
Biržų rajono liaudies deputatų tarybos vykdomasis komitetas 1988 m. rudenį taip pat priėmė sprendimą iškelti tautinę vėliavą ant Biržų pilies rūmų kuorų. Šventė turėjo įvykti spalio 28 d., tačiau dėl papildomų darbų rūmų bokštuose teko šventę atidėti.
Kol buvo atliekami darbai, tautinė vėliava tapo valstybine. 1988 m. lapkričio 18 d. Lietuvos Aukščiausioji Taryba priėmė įstatymą dėl Lietuvos TSR Konstitucijos 168 ir 169 straipsnių, kuriais tautinė vėliava įteisinta valstybine, o Vinco Kudirkos „Tautiška giesmė“ – Lietuvos valstybės himnu. Tad virš pilies rūmų suplevėsavo jau valstybinė vėliava.
Ši didžioji diena išaušo 1988 m. lapkričio 20 d. Šventės liudininkėse – fotografijose – matyti, kokia snieguota buvo diena, tačiau į pilies kiemą plūdo minios žmonių. Ant pilies kuorų buvo iškeltos Trispalvė ir Biržų vėliava, kaip pagarbos ženklas miesto įkūrėjams kunigaikščiams Radviloms.
Tačiau ant pilies suplevėsavusi Biržų vėliava skyrėsi nuo tos pirmosios, kuri buvo 1589 m. Magdeburgo teisių privilegijoje, ir nuo tos, kurią atkūrė dailininkas E. Skuja. Ji buvo sukurta dailininko Kęstučio Kiškio, kuris Radvilų ereliui ant krūtinės pavaizdavo Trispalvę ir užrašė metus: 1589-1988.
Vėliavos iškilo į 40 m aukštį, tad ne taip paprasta buvo atlikti ir techninį darbą. Jį atliko restauratoriai A. Reinartas, A. Stonkus, V. Samas, S. Čebatoriūnas ir A. Frankas.
Biržų metraštininkas, Garbės pilietis Valentinas Dagys savo juostose įamžino šios šventės momentus. Šventę vedė E. Mikalajūnas. Joje dalyvavo ir kalbas sakė muziejaus direktorius A. Baublys, Biržų komunistų partijos komiteto pirmasis sekretorius J. Jucius, architektas V. Brėdikis, Lietuvos kultūros fondo pirmininkas profesorius Č. Kudaba, žurnalistas F. Grunskis ir kiti.
Kunigai R. Moras ir V. Marozas abi vėliavas pašventino ir jos pakilo virš pilies.
Biržų krašto muziejuje „Sėla“saugomos nuotr.