Biržų rajone, kaip ir visoje šalyje, intensyviai vyksta sėjos darbai. Tačiau kai kurie ūkininkai išgyvena, kad jų pasėlius naikina šernai. Jie godžiai knisa žirnius, pupas, kitus sėjamus gardėsius.
Gali būti, kad po kurio laiko kai kurie ūkininkai kreipsis į savivaldybės sudarytą komisiją laukinių gyvūnų padarytai žalai atlyginti.
Nešauna į vaikingas pateles
Redakciją pasiekė nuotrauka iš Pagavėnių kaimo. Čia vykdomi sėjos darbai.
Šalia ūkio technikos eina šernai ir iš karto, nesibaimindami žmonių ir triukšmo, knisa bei godžiai ėda pasėtas pupas.
„Kelios savaitės ir neliks pasėlių“, – piktinosi ūkininkai.
Ūkininkų pasėlius privalo apsaugoti medžiotojų, kurių plotuose yra minėti laukai, būrelis.
Medžiotojų būrelio narys Eivydas Klepeckas sakė, kad šiuo metu šernės vaikingos. Nė vienas save gerbiantis medžiotojas nešaus į vaikingą ar su vaikais einančią šerno patelę.
Be to, medžiotojai negali laukų saugoti visą parą. Jie gali budėti dvi naktis ir gyvūnų nesulaukti, o šernai laukuose gali pasirodyti trečią ar ketvirtą dieną.
Seniau medžiotojai pripildavo priekabą grūdų ar sudygusių žirnių ir šernai po ją knisdavosi. Dabar leidžiama pripilti 20 kilogramų. Šernas suėda ir eina toliau ieškoti gardėsių.
Paprastai šernų populiacija turi būti reguliuojama kitu metų laiku. Tačiau, anot ūkininkų, „ar vienas šernas, ar daugiau, vis vien žala bus daroma“.
Galės teikti prašymus apsaugos priemonėms
Biržų rajono savivaldybės ekologė Jurgita Bruniuvienė sakė, kad gegužės mėnesį bus paskelbtas paraiškų priėmimas asmenims, kurie nori apsaugoti savo laukus nuo laukinių gyvūnų. Šioms apsaugos priemonėms gali būti skiriama lėšų.
Nuo šernų galima pasėlius apsaugoti repelentais, įsmeigiamais kuolais.
J. Bruniuvienė sakė, kad mažai pasiteisina ūkininkų naudojamos garso patrankos. Jos laukinius žvėris ar varnas gąsdina pirmas kelias dienas, o po to prie jų keliamo garso priprantama. Tačiau patrankos išgąsdina mažus paukščiukus ar gyvūnų jauniklius. Tad skiriant paramą šiai apsaugos priemonei yra nurodoma, kad garso patrankas draudžiama naudoti jauniklių vedimosi metu. Taigi, gegužį, per sėją, garso patrankų naudoti negalima.
Turi būti visas paketas
Ūkininkai svarsto, kad šis paraiškų priėmimo terminas gana vėlyvas, apsaugos priemones esą reikėjo įsigyti jau anksčiau.
„Kad žalos nebūtų, reikia viso paketo: garso patrankų, repelentų, medžiotojų. Medžiotojas yra tik viena dalis viso apsaugos paketo. Reikia naktinio taikiklio, kad būtų galima atrinkti, ką galima medžioti ir ko ne. Tačiau tokius taikiklius Lietuvoje naudoti draudžia įstatymai. Tad reguliuoti šernų populiaciją sudėtinga“, – sakė E. Klepeckas.