Pastarosiomis dienomis Biržų rajone, kaip ir visoje šalyje, stipriai atšilęs oras nutirpdė sniegą, po to kelias dienas lijo. Persipildė upės, tad vanduo pradėjo kauptis gyvenvietėse bei laukuose. Ypač ten, kur sugedo melioracijos ar lietaus vandens nutekėjimo įrenginiai.
„Žiemos polaidis, o ypač per didžiąsias metų šventes ir metų pradžioje, yra viena didžiausių blogybių. Dar nepadarytos melioracijos įrenginių remonto sutartys, nepatvirtinti biudžetai, melioracijos įmonės darbuotojai atostogauja. Dirbti ir braidyti šaltame vandenyje irgi niekam nesinori. O pastatai ir laukai skęsta“, – taip situaciją apibūdino Biržų savivaldybės Žemės ūkio skyriaus specialistas melioracijai Rimantas Šikšnys.
Išsiliejo iš krantų
Pastarosiomis dienomis patvino ir iš krantų išsiliejo upės bei upeliai. Vandens lygis pakilo drastiškai. Tarkim, Apaščios upė padidėjo dvigubai. Nemunėlio Radviliškyje ji užliejo šalia augančius medžius. Širvėnos seniūnijoje, prie kelio į Germaniškį, vanduo užtvindė poilsio aikštelę.
Nemunėlio upėje, ties Tabokine, stebėjimo stotis gruodžio 30 dieną užfiksavo 1,2 metro vandens lygį. Sausio 1 dieną užfiksavo jau 2 metrų vandens lygį.
Tos pačios dienos vakare vandens lygis nukrito iki 1,4 metro. O jau sausio 3 dienos ryte vanduo pakilo iki 2 metrų ir 9 centimetrų aukščio lygį.
Nemunėlio Radviliškio seniūnas Giedrius Kubilius mano, kad vandens lygis vienu metu nukrito, nes nubėgo polaidžio vanduo. Jis pakilo pradėjus gausiai lyti.
Biržų meteorologijos stoties stebėtojas Bronius Medinis sakė, kad per dvi dienas – pirmadienį ir antradienį – prilijo 22,7 milimetrai vandens. Dekados norma per dvi dienas įvykdyta su kaupu, nes norma – 17 milimetrų.
Apsėmė grūdų sandėlius
Didžiausia bėda ištiko Pučiakalnės kaime ūkininkaujantį Aidą Ambrazevičių. Patvinus Nemunėlio upei polaidžio vanduo nebeturi, kur dėtis. Greičiausiai todėl, kad pažeistas ir melioracijos rinktuvas. Tad vanduo kaupiasi šalia ūkininko grūdų sandėlių. Kilo grėsmė, kad sušlaps ir bus užlieti sandėliuose laikomi grūdai.
Ūkininkas pirmadienį skubėjo kreiptis į melioratorius. Tačiau nuvykęs į „Biržų rangos“ įmonę rado užrakintas duris. Paaiškėjo, kad įmonė iki Trijų karalių atostogauja.
Ne ką jam šiuo metu padėti galėjo ir Biržų savivaldybės Žemės ūkio skyriaus specialistas melioracijai Rimantas Šikšnys.
„Metų pradžia. Darbai nenupirkti. Nepatvirtinta melioracijos darbų programa. Tad siūlau kol kas tvarkytis savo jėgomis“, – sakė R. Šikšnys.
Ūkininkas Aidas Ambrazevičius sakė matantis, jog niekas kitas jam nepajėgs padėti, tik jis pats sau. Tad savo jėgomis su darbuotojais jis pirmadienį ir antradienį perkasinėjo griovelius laukuose, kad vanduo nutekėtų į kitą pusę ir netvindytų sandėlių.
„Melioracijos įrenginiai neveikia. Pernai irgi buvo problema, bet ne tokia didelė. Laimė, grūdų kol kas neapsėmė. Bet jei nieko nedarytum, tikrai apsemtų“, – kalbėjo ūkininkas.
R. Šikšnys sakė, kad šiais metais kol kas priėmė tik vieno ūkininko prašymą tvarkyti melioracijos įrenginius. Pačeriaukštės seniūnijoje vanduo kaupiasi ir nenubėga nuo kai kurių ūkininko Gvido Simanavičiaus laukų. Tačiau kada darbai bus atliekami ir ar bus iš viso atliekami, paaiškės vėliau.
Kapo duobėje – vanduo
Šoką patyrė Vabalninko seniūnijos Lamokėlių kaime artimą žmogų turėję laidoti gyventojai.
Senosios Lamokėlių kapinaitės yra ant kalniuko, čia problemų laidoti žmones nėra. O naujosios kapinaitės yra žemoje vietoje.
Iškasus kapo duobę ji prisipildė vandens.
Duobkasiams ir velionio artimiesiems teko priimti sprendimą prieš pat laidotuves iš kapo duobės vandenį išsiurbti.
Tačiau akivaizdu, kad ir ateityje čia bus problemų. Tikimasi, kad sprendimus priims melioracijos specialistai.
Užtvindė gyvenamąją sodybą
Pastarosiomis dienomis vanduo užtvindė Biržuose, J. Basanavičiaus gatvėje 52 numeriu pažymėtą gyvenamąją sodybą.
Melioracijos specialistas R. Šikšnys spėjo, kad užsikimšo arba ledu pasidengė lietaus kanalizacija, kuria nebenutekėjo vanduo.
Į vietą antradienį skubėjo Biržų rajono savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyriaus specialistai bei Biržų miesto seniūnijos darbuotojai, sodybą išgelbėti nuo potvynio bandė ir UAB „Biržų vandenys“ darbuotojai.
Trasa rasta, ji bus atkimšta
Skęstančios J. Basanavičiaus gatvės sodybos šeimininko sūnus sakė, kad senolio namai užtvindomi ne pirmą sykį. Sodyba esanti prie buvusio gelžbetonio pastatų, nuo kurių paviršinio vandens trasų arba nėra, arba jos esančios nežinia kur.
Tvarkingo namelio kiemas buvo virtęs vandens telkiniu, medinio gyvenamojo būsto grindys permirkusios, aštuoniasdešimtmetis senolis bijojo ir name būti, ir į kiemą išeiti. Senolio sūnus pasirūpino, kad būtų išjungtas elektrinis grindų šildymas ir kitomis saugumo priemonėmis.
„Ir vėl suvažiavo būrys valstybės tarnybų, savivaldybės įmonė pumpavo vandenį, o išeities, atrodo, nėra“, – kalbėjo biržietis Ovidijus. Jo manymu, tereikia labai nedaug – nutiesti naują nuotekų trasos atšaką, valyti nuotekų šulinius.
Tačiau turbūt naujos trasos tiesti neprireiks. Antradienio popietę buvo žinių, kad aptikta senoji trasa.
„Dokumentuose paviršinių nuotekų trasos nėra, tačiau ją radome. Atslūgus potvyniui mes ją atkimšime, valysime, atstatysime. Dabar pumpuojame vandenį, kurio perteklių leidžiame ant vairavimo mokymo aikštelės“, – trečiadienio rytą sakė UAB „Biržų vandenys“ direktorė Edita Barkauskienė. Įmonės darbininkai triūsia ir kitose vandentiekio avarijų ištiktose vietose.
Nuolat pumpuoja vandenį
Vanduo subėgo į Papilyje, vadinamame alytukų kvartale, gyvenančio žmogaus kiemą. Kad galėtų kūrenti krosnį, jis nuolat iš rūsio pumpuoja vandenį.
Pasak seniūnijos seniūno Reno Čygo, užsikimšusi kelio zonoje pralaida, vedanti į šio gyventojo kiemą. Ją reikia valyti.
AB „Kelių priežiūra“ Pasvalio kelių tarnybos Biržų meistrijos vyriausiasis inžinierius Virginijus Degutis sakė, kad situacija jam žinoma. Jau praėjusiais metais šioje vietoje buvo užsikimšusi pralaida. Iš Mažeikių buvo kviečiamas specialus automobilis, kuris pralaidą prapūtė.
Šiais metais situacija panaši. Tačiau kelininkai svarsto, kad ją labiau prižiūrėti galėtų ir pats sodybos gyventojas, į kurio namus ji veda. Juolab kad tai neužtruktų daug laiko ir nereikalautų energijos sąnaudų.
Artimiausiu metu kelininkai žadėjo vykti į vietą ir pralaidą bandyti atkimšti.
Vanduo kaupėsi ir Skrebiškių kaime esančioje sodyboje. Seniūnas tikisi, kad vanduo jos visiškai neapsems.
Vanduo kaupiasi upėse
Kol kas situacija kontroliuojama Astrave, kur yra nors ir lūžtanti, bet dar veikianti užtvanka.
Pasak Biržų miesto seniūnijos seniūnės Kristinos Undzėnienės, Širvėnos ežere vandens lygis nepakilęs. Vanduo susilaiko į jį įtekančiose Apaščios ir Agluonos upėse, kurios padengtos ledu.
Tiesa, kol kas sunku prognozuoti, kas nutiks, kai ledas nutirps ar staiga bus išneštas.