Praėjusį penktadienį Biržuose vyko pirmieji Ryšių reguliavimo tarnybos inicijuoto ir LR Prezidento Gitano Nausėdos globojamo projekto senjorams „Nė vienas nėra pamirštas“ užsiėmimai.
Prieš metus Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) pristatė projektą „Nė vienas nėra pamirštas“, kurio pagrindinis tikslas yra senjorų skaitmeninės įtraukties didinimas. Šį projektą ėmėsi globoti šalies prezidentas.
Šiuo metu Lietuvoje vyresnio amžiaus žmonių skaičius siekia apie 600 tūkstančių, o statistiniai duomenys rodo, kad savo skaitmeninio raštingumo įgūdžius „gerais“ arba „labai gerais“ įvardija 48 proc. 60–69 metų amžiaus asmenų ir vos 26 proc. asmenų nuo 70 metų amžiaus. Todėl paskatinti vyresnio amžiaus žmones drąsiai nerti į jiems mažiau pažįstamą, tačiau įdomų ir neabejotinai naudingą skaitmeninį vandenyną yra nepaprastai svarbu. Šiandien tai tampa gyvybiškai svarbiu klausimu, nes daugelis paslaugų dabar tapo prieinamos tik skaitmeninėje erdvėje.
„Skaitmeninis raštingumas yra toks pats svarbus, kaip gebėjimas skaityti, rašyti ir skaičiuoti“, – vaizdžiai sakė Ryšių reguliavimo tarnybos pirmininkė Jūratė Šovienė.
Biržuose projekto renginiai vyko trijose erdvėse – „Saulės“ gimnazijoje, Biržų švietimo pagalbos tarnybos (ŠPT) patalpose bei Biržų J. Bielinio viešojoje bibliotekoje.
Gimnazistams buvo paskaita ir edukaciniai žaidimai, kaip atpažinti ir apsisaugoti nuo kibernetinių sukčių.
ŠPT patalpose užsiėmimai vyko Trečiojo amžiaus universiteto studentams. Jų susirinko gausiai – į teorines paskaitas atėjo beveik 50 klausytojų, o praktinių užsiėmimų kabinete prie kompiuterių taip pat nebuvo laisvų vietų.
Kreipdamasi į TAU lankytojus projekto vadovė Rita Karpuvienė sakė, jog organizuodami šią edukacinę priemonę RRT nesitikėjo, kad projektas taip išsiplės ir transformuosis. Per metus prie TAU universiteto klausytojų projekte prisijungė įvairios pagyvenusių žmonių organizacijos, moksleiviai, jungiasi mokyklos ir universitetai. „Dabar reikia kalbėti apie kartas, kurios susivienijo ir padeda vieni kitiems. Atsirado savanorių, kurie padeda senjorams susigaudyti kompiuterių reikaluose. O senjorai atsakė – mums to nepakanka, mes norime dirbti mobiliaisiais įrenginiais, jų pagalba pirkti bilietus, atlikti mokėjimus ar gauti kitas paslaugas. Tai puikus noras ir reikalavimas“, – sakė R. Karpuvienė. Ji teigė, kad žmonėms, gimusiems, augusiems ir dirbusiems „popieriniame“ amžiuje, tai nemenkas iššūkis, tačiau projektas sulaukė daug paramos iš įvairių įmonių bei organizacijų, kurios tapo rėmėjais bei lektoriais.
Šiuo metu prie projekto „Nė vienas nėra pamirštas“ yra prisijungę daugiau nei 100 organizacijų iš viešojo ir privataus sektoriaus, Lietuvos savivaldybės, bibliotekos, regioniniai informaciniai partneriai, tarp jų ir „Šiaurės rytai“.
Anot kalbėtojos, projektas bus tęstinis. Koordinatoriai išgrynins labiausiai aktualias temas ir sritis, apie jas kalbėti bus kviečiami tos srities ekspertai bei lektoriai.
Tiek projekto vadovė, tiek susirinkusius sveikinusi Biržų savivaldybės vicemerė Astra Korsakienė pabrėžė didelį Biržų TAU studentų aktyvumą, imlumą naujovėms ir pokyčiams, norą įgyti skaitmeninių technologijų įgūdžių.