Liberalų sąjūdžio frakcija Biržų rajono savivaldybės taryboje nuolat kėlė klausimą dėl sklypų namams ar gyvenamųjų namų kvartalų statybų planų paruošimo bei infrastruktūros tuose kvartaluose išplėtimo. Prisidėdama prie šių darbų savivaldybė sudomintų ir pritrauktų jaunas šeimas, naujus specialistus arba padėtų išlaikyti esamus jaunus žmones Biržuose.
Vienas „plyno lauko“ sklypas yra suformuotas prie Biržų miesto aplinkkelio, ties sankryža į Rokiškį. Deja, jame nesuprojektuoti nei keliai, nei elektros tinklai, nei buitinės nuotekos. Bet administracijos direktorė koalicijos posėdžio metu davė pažadą, kad artimiausiu metu „planai ant popieriaus“ bus. Ir tai teikia vilties.
Meluotume, jei sakytume, kad didžiosios statybų bendrovės nesidomi Biržais. Didžiuosiuose miestuose jiems darosi ankšta. Bet ar mes turime pasiūlyti patrauklų sklypą mieste? Visi žinome, kad projekto sėkmę statybų versle dažniausiai lemia vieta.
Idėjų, kaip tvarkyti Biržus, kad jie taptų patrauklūs verslui, yra ir buvo nemažai. Prisiminkime vien pramoninės teritorijos, kurioje didelę dalį užima buvusios pieno bendrovės pastatai, tvarkymo idėjas, kurias rajono savivaldybei, bendradarbiaujančiai „Structum“ „Išmaniojo miesto“ projektuose, siūlė net kelios studentų, vadovaujamų patyrusių architektų, grupės. Jų originalios idėjos kol kas lieka tik popieriuje, o gal jau visai užmirštos.
Kas padaryta dėl šios teritorijos pertvarkymo? Kiek kartų šios ar buvusios kadencijos rajono vadovai derėjosi su griūvančių pastatų šeimininkais dėl pastatų nugriovimo? Diskutuojant dėl buvusios pieninės teritorijos sutvarkymo buvo kalbėta ir apie grūdų supirkimo, džiovinimo ir saugojimo įmonę kaimyniniame sklype, Agluonos pakrantėje. Dėl jos ne kartą skundėsi gretimų teritorijų gyventojai, eismo dalyviai. Problemas bandyta spręsti apsiribojant žodiniu susitarimu su įmonės savininkais, kad įrenginiai nebebus atnaujinami, pasenusi įranga bus išmontuota, o pats verslas išsikels už miesto ribos. Pažadai liko pažadais.
Visai neseniai, rugsėjo 1 dieną, savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyrius pritarė „kitos paskirties inžinerinio statinio“ (Parodos g. 10, Biržai) statybos projektiniams pasiūlymams. Užsakovas – UAB „Agrochema“, buvo prašoma pritarti 84 m3, 3200 kW galios grūdų džiovyklos statybos projektui.
Kyla klausimas, ar tikrai nepažeistos statybos projekto viešinimo procedūros, ar atliktas poveikio aplinkos ir triukšmo poveikio vertinimas? Kodėl pamiršti pažadai ir sutarimas, kad tai nėra tinkama vieta tokiam objektui? Kas trukdo tesėti duotus pažadus visuomenei, ypač – nuo triukšmo kenčiantiems gyventojams?
Atrodo, kad kai kurie rajono vadovai tyliai pritaria abejotinoms statyboms miesto centre (šiuo atveju – Agluonos pakrantėje), pamiršę ankstesnius pažadus ir nuslopinę idėjas iš esmės sutvarkyti šią miesto teritoriją. Ar taip nutinka dėl to, kad Biržų miestas taip ir neturi atskirų teritorijų vystymo strategijų, dėl kurių sutartų gyventojai, rajono vadovai ir verslas? O gal pagrindinis iniciatorius – rajono meras – visiškai atsiribojo nuo šios veiklos? Kol nėra ilgalaikių strategijų, keistokai atrodo žaidimai idėjų projektais (beje, šie žaidimai kainuoja biudžeto lėšas), tuščios diskusijos vienu ar kitu tuo metu „įkaitusiu“ klausimu.
Aidas Vaitkevičius, Biržų savivaldybės tarybos Liberalų sąjūdžio frakcijos pirmininkas