Trečiadienį posėdžiavusi savivaldybės Antikorupcijos komisija aiškinosi, ar nėra korupcijos ženklų biudžeto lėšomis apmokant nesiskiepijančių darbuotojų tikrinimą.
Korupcijos neįžvelgė
Posėdžio darbotvarkėje buvo trys klausimai. Svarbiausias iš jų – dėl apmokėjimo už darbuotojų testavimą. Nuo gruodžio 1 dienos už testavimą turi susimokėti pats darbuotojas arba, jei sutinka, tai už jį gali padaryti darbdavys. Savivaldybės vadovai nusprendė savo nepasiskiepijusiems darbuotojams vieną mėnesį apmokėti už testavimą.
Šiam sprendimui paaiškinti į Antikorupcijos komisijos posėdį buvo pakviesta administracijos direktorė Irutė Varzienė. Anot direktorės, šiuo klausimu posėdžiavo Ekstremalių situacijų operacijų štabo komisija ir buvo priimtas kolegialus sprendimas gruodžio mėnesį darbuotojams už testus apmokėti iš savivaldybės biudžeto lėšų. Pasak I. Varzienės, ji tokį įsakymą pasirašė kaip administracijos vadovas, tačiau dėl sprendimo buvo tartasi su komisija. Kompensuojama bus tik vieną mėnesį, iki sausio 1 dienos. Anot direktorės, tokį sprendimą taiko nemažai darbdavių, fiksuodami gruodžio mėnesį kaip pereinamąjį laikotarpį. „Teisiniu požiūriu nėra jokio nusižengimo, moraliniu, manau, irgi“, – sakė administracijos direktorė.
Savivaldybėje testuosis 9 darbuotojai, tai per mėnesį biudžetui kainuos 413 eurų. „Neturiu jokios galimybės daryti įtaką tam sąrašui, atmetu bet kokius svarstymus dėl galimos korupcijos, kad tai esantys išrinktieji, draugai, bičiuliai ar dar kažkas. Užtikrinu, kad tame sąraše nėra nė vieno žmogaus, užimančio politinio pasitikėjimo pareigybę“, – kalbėjo I. Varzienė. Direktorė sakė, jog jokių asmeninių prašymų dėl testavimo apmokėjimo iš tų devynių darbuotojų nebuvo. Informaciją pateikė tik skyrių vedėjai.
Ar ta pati praktika taikoma savivaldybės biudžetinėse įstaigose?
T. Četvergas klausė, ar panaši praktika taikoma kitose savivaldybės biudžetinėse įstaigose, pavyzdžiui, mokyklose, vaikų darželiuose. Pasak I. Varzienės, tai spręsti turi tų įstaigų vadovai, atsižvelgdami į poreikį ir turimus finansus. Ji pažadėjo pasidomėti ir informuoti, kokia ten yra situacija.
„Tarkime, jei nepasiskiepiję savivaldybės tarybos nariai tikrintųsi ir paprašytų apmokėti, tai jūs galėtumėte tai padaryti?“ – su šypsena klausė S. Eitavičienė. „Dėl tarybos nario apmokėjimo sprendžia taryba. Be abejo, jei jūs paprašytumėte, aš kreipčiausi į tarybą ir jūs patys nuspręstumėte, mokėti ar ne“, – atsakė I. Varzienė.
„O jums neatrodo, kad toks veiksmas palaiko ir skatina žmones nesiskiepyti“, – klausė S. Eitavičienė. „Ne, neatrodo, nes tai sprendimas tik vienam mėnesiui. Manau, tai yra skatinimas dar mėnesį pagalvoti ir pasiskiepyti, nes pinigų sumą per metus žmogui teks sumokėti nemenką“, – sakė I. Varzienė.
Komisijos nariai vienbalsiai nusprendė, jog korupcijos pasireiškimo kompensuojant periodinį profilaktinį testavimą savivaldybės administracijoje nenustatyta.
Tikrins mažos vertės pirkimus
Pasak Antikorupcijos komisijos pirmininkės S. Eitavičienės, komisija ketina pasiruošti pagrindinių svarstytinų klausimų planą kitiems metams. Vienas iš tokių galėtų būti viešieji pirkimai. Tačiau ši sritis plati ir sudėtinga, todėl į posėdį pakviesta administracijos direktoriaus pavaduotoja Astra Korsakienė. Jos funkcija – patarti ir padėti pasirinkti, ką galėtų tikrinti komisija.
A. Korsakienė išsamiai pakalbėjo apie Viešųjų pirkimų skyriaus veiklą ir uždavinius, atliekamų pirkimų apimtis, dokumentus, reglamentuojančius skyriaus veiklą. Pavaduotoja taip pat atkreipė dėmesį, kad praktiškai nėra tiekėjų pretenzijų, savivaldybė dėl pirkimų neturi teisminių procesų – tai liudija gerą pirkimų skyriaus darbą, nuoseklų procedūrų laikymąsi. Anot pavaduotojos, savivaldybės Viešųjų pirkimų skyriaus darbą gerai vertina tiek Viešųjų pirkimų tarnyba, tiek ES paramą administruojančios institucijos. A. Korsakienė kalbėjo, kuriuose viešųjų pirkimų eigos etapuose yra didesnė korupcijos rizika ir kaip, jos manymu, ją galimą sumažinti.
Į komisijos darbo planą nuspręsta įtraukti klausimą dėl mažos vertės prekių ir paslaugų pirkimų 2021 metų IV ketvirtį.