Už lango rugsėjis, orai gerokai atvėso, tačiau vaikų žaidimų aikštelės vis dar gyvena vasaros ritmu – jose nuolat klega ir siaučia jaunieji biržiečiai. Nors mažieji žaidžia liberaliai prižiūrimi tėvelių ar atidžiai sekami senelių, visiems jiems svarbu žinoti, ar įrenginiai pakankamai saugūs.
Pasidomėti vaikų žaidimų aikštelių būkle paskatino šią savaitę Biržuose apsilankę UAB „Tuvlita“ atstovai. Šios įmonės, vykdančios akreditaciją ir techninės įrenginių būklės patikrinimus, darbuotojai atliko Biržų miesto ir Širvėnos seniūnijose esančių vaikų žaidimo aikštelių patikrą.
Reikėtų žinoti, kad pagal veikiančias higienos normas, naujai pastatyta vaikų žaidimo aikštelė ar žaidimų kambarys privalo būti patikrinti, kaip jie atitinka Lietuvos standarto „Žaidimų aikštelių įranga ir dangos“ reikalavimus. Be šio patikrinimo eksploatuoti vaikų žaidimų aikšteles yra draudžiama.
Be to, higienos normoje nurodyta, kad periodiškai (kartą per metus), turi būti atlikta vaikų žaidimų aikštelių ir vaikų žaidimų patalpų kontrolė.
Miestas tvarkosi gerai
Tokie yra teisiniai reikalavimai, tačiau ar jų yra laikomasi?
Biržų ir Širvėnos seniūnijose yra po tris žaidimų aikšteles, visos jos pripažintos tinkamomis naudojimui. Anot Širvėnos seniūno Sauliaus Eigirdo, reikia atlikti kai kuriuos kosmetinius patvarkymus – šiek tiek pastorinti smėlio sluoksnį, paveržti vieną kitą varžtą, bet iš esmės rimtesnių trūkumų nenustatyta.
Biržų miesto seniūnė Kristina Undzėnienė papildė, kad miesto aikštelės taip pat tvarkingos. Seniūnė priminė, kad žaidimų erdvių arsenalą netrukus papildys naujos aikštelės centriniame miesto pliaže bei prie katalikų ir reformatų bažnyčių. Vienos aikštelės patikra seniūnijai kainuoja apie 100 Eur, pinigai yra numatyti seniūnijos biudžete.
Reikalai periferijoje liūdnesni
Seniūnijose situacija kitokia. Kalbinti seniūnai sakė, jog seniūnijai priklausančių aikštelių jie neturi. Bet tai nereiškia, jog vaikai čia liko nuskriausti. Beveik kiekvienoje didesnėje gyvenvietėje yra žaidimų aikštelės, kurias įrengė kaimo bendruomenės, dažniausiai pasinaudojusios įvairių fondų lėšomis. Tačiau kiek jų įranga saugi, ar jos atitinka standartų reikalavimus, ar čia atliekama kasmetinė sertifikuotos įmonės vykdoma patikta?
Su šiais klausimais kreipėmės į Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkę Editą Čepokienę.
Anot E. Čepokienės, rajone bendruomenių pastangomis yra įrengta iki 20 vaikų žaidimo aikštelių. Jų sertifikavimo klausimas dar pernai buvo iškeltas bendruomenių sąjungos ataskaitiniame susirinkime. Pasak pirmininkės, bendruomenės biudžetui 100 eurų išlaidos aikštelės patikrai yra didelės, todėl buvo kreiptasi į savivaldybę, kad ji galėtų prisidėti.
Pasak pirmininkės, problema šiais metais aptarta su savivaldybės administracijos direktore Irute Varziene. Yra galimybė, kad savivaldybė techninei patikrai reikalingas lėšas kompensuos ar įtrauks į kaimo rėmimo programą. Tikėtina, kad kitais metais lėšos jau bus numatytos savivaldybės biudžete.
Kita vertus, yra ir keistokas valstybinių institucijų požiūris. Anot E. Čepokienės, prieš ketverius metus jai „pridavinėjant“ vaikų žaidimų aikštelę Pačeriaukštėje, niekas (šiuo atveju – Žemės ūkio ministerija) nereikalavo jokios patikros aikštelės tinkamumui, nors higienos norma to reikalauja nuo 2015 metų. „Ministerijai tik rūpi, kad tinkamai būtų atlikti viešieji pirkimai, o visa kita jiems nesvarbu“, – sakė E. Čepokienė.
Akivaizdu, kad bendruomenės, ruošdamos projektus, turėtų pagalvoti ir apie objektų išlaikymo kaštus. Jei statyba ar įrengimas ir nieko nekainuoja, tai tolimesnis išlaikymas guls ant bendruomenės pečių. Permesti šias išlaidas savivaldybės biudžetui nėra sąžininga, nes vieno kaimo ar bendruomenės komfortas neturėtų būti apmokamas viso rajono gyventojų pinigais.
Antras momentas, į kurį turi sureaguoti bendruomenės, yra tai, kad jau minėtoje higienos normoje parašyta, jog už aikštelių priežiūrą ir saugą atsako savininkai. Todėl, jei, neduok Dieve, vaikas susižalos lūžus, plyšus ar nuvirtus kokiam nors žaidimų įrenginiui, atsakomybė už tai kris bendruomenei. Ir bendruomenės pirmininkas, kaip atsakovas, keliaus į teismą, jei to prireiks.