Praėjusį pirmadienį šalyje paminėta Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena.
Biržuose minėjimo dalyviai rinkosi Apaščios paupyje, Žemaitės ir J. Dagilio gatvių sankryžoje esančiame Atminimo skverelyje, skirtame žydus gelbėjusių žmonių atminimui.
Čia susirinko Biržų rajono savivaldybės, Biržų krašto muziejaus „Sėla“ atstovai, „Saulės“ gimnazijos bei „Aušros“ pagrindinės mokyklos mokiniai ir mokytojai.
Trumpai apie mūsų krašte šimtmečius gyvenusią ir negrįžtamai pražudytą bendruomenę kalbėjo „Sėlos“ muziejaus Istorinių tyrimų skyriaus vedėja Dovilė Bekerienė bei Biržų žydų kultūros ir istorijos draugijos vadovas Vidmantas Jukonis.
Po to visi patraukė į žudynių vietą Pakamponių miške.
Jau daugiau kaip dešimtmetį vyksta pilietinė iniciatyva „Atminties kelias“ – prisiminti Holokausto metu sunaikintas gausias Lietuvos žydų bendruomenes einant į masinių žudynių vietas tais keliais, kuriais žydai buvo varomi į paskutinę savo kelionę.
Pakeliui kolona sustojo J. Basanavičiaus ir Kilučių gatvių sankryžoje stovinčio medinio namo kieme. Čia muziejininkė Edita Mikelionienė priminė romantišką, bet graudžią istoriją. Jau tapo tradicija kartojant tragiškąjį žydų kelią į sušaudymo vietą Pakamponyse, stabtelėti prie buvusio Lipšicų namo ir perskaityti Icchako Lipšico eiles. Jas su nuotrauka keturiolikmetis jaunuolis dovanojo kitoje gatvės pusėje gyvenusiai penkiolikmetei lietuvaitei Reginai, kuriai simpatizavo. Jaunuolis ir jo šeima netrukus buvo nužudyti Pakamponių miške drauge su maždaug 2 400 savo tautiečių.
Prie memorialo Pakamponių miškelyje mokiniai skaitė čia nužudytų žmonių vardus. Dabartinėje Lietuvos teritorijoje iš maždaug 220 tūkst. iki karo gyvenusių žydų per Holokaustą buvo sunaikinta apie 200 tūkst.