Praėjusį šeštadienį Biržų kultūros centras skambėjo nuo dainų ir muzikos. Devynioliktąjį kartą į mūsų miestą suvažiavo kapelos iš visos Aukštaitijos, kad įtiktų komisijai, pelnytų žiūrovų simpatijas ir, nusišypsojus Fortūnai, galėtų groti rudenį Kaune jau 55-ąjį kartą vyksiančioje tradicinėje kaimo kapelų šventėje „Grok, Jurgeli 2024“.
Į biržiečiams jau įprastą ir labai laukiamą renginį gausiai susirinko ir kapelinės muzikos gerbėjai – salė vos talpino klausytojus ir žiūrovus. Jų neišgąsdino nei aukštokos bilietų kainos, nei slidoki keliai.
Grojo aštuonios kapelos
Į Aukštaitijos kaimo kapelų šventės – varžytuvių „Grok, Jurgeli 2024“ atrankinį turą atvyko biržiečių jau seniai pamėgta Pasvalio kultūros centro Mikoliškio skyriaus liaudiškos muzikos kapela APYNĖLIS (vad. Rasa Andžiuvienė) ir rimtai nusiteikę vyrai iš Radviliškio kultūros centro – liaudiškos muzikos kapela SENI PAŽĮSTAMI (vad. Tomas Kanapinskas).
Linksmu klegesiu centrą užpildė Panevėžio r. Smilgių kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudiškos muzikos kapela SMILGENĖ (vad. Audrius Dervinis).
Į sceną lipo biržiečiams jau seniau įtikti spėję Radviliškio kultūros centro RADVIJA muzikantai (vad. Jūratė Stakvilevičienė) bei jaunatviškai nusiteikęs Ignalinos krašto kapelos KEIZIAI kolektyvas. Iš šio rajono atvyko ir Ignalinos kultūros centro kapela RINGĖ, o su jais rungtis ruošėsi linksmieji ČIR VIR VYRAI iš Zarasų kultūros centro (Vad. Gintaras Andrijauskas).
Svečius sutiko ir svečio teisėmis grojo pernai metų žiūrovų prizo laimėtoja – Biržų kultūros centro liaudiškos muzikos kapela ŠIRVĖNA (vad. Rūta Kudelkienė-Misevičė).
Muzikantai nori ne tik susitikti, groti, varžytis, bet ir pasimokyti
Dar prieš generalinę repeticiją smuikus, klarnetus, birbynes, kontrabosus bei kitus instrumentus derinę Aukštaitijos regiono muzikantai buvo linksmai nusiteikę ir tvirtino, jog smagu ne tik griežti, ne tik varžytis tarpusavyje, bet labai smagu ir sutikti senus pažįstamus, pasidalyti patirtimi ir pasimokyti.
Beveik keturiasdešimt metų kapelose saksofonu bei klarnetu grojantis muzikos mokytojas metodininkas Gitas Korsakas, vadovavęs ir pučiamųjų orkestrui, pasakojo, jog seniau Kaune šventės vykdavusios net po 2-3 dienas, o kompozitoriaus Jurgio Gaižausko buvimas joms suteikdavęs iškilmingumo.
„Nuvažiavęs nespėdavau sveikintis, kiek daug pažįstamų sutikdavau“, – prisiminė muzikantas. Jis sakė, jog seniau buvo kitokie reikalavimai kapeloms – tipinis kolektyvas privalėjo turėti muzikantų, griežiančių ne tik armonika, akordeonu, klarnetu, būgnais, bet ir dviem smuikais, birbynėmis, kontrabosu ir kt. „Dabar išeina trys armoškos (armonikos – red. pastaba), barabanas (būgnas) ir jau kapela“, – šypsojosi G. Korsakas.
ŠIRVĖNOS kapeloje pirmus metus grojantis saksofonistas Nojus Pauša prisipažino muzikuoti pamėgęs nuo ketvirtos klasės. Jis džiaugėsi, jog gali „Širvėnos“ kapeloje groti šalia savo mokytojo G. Korsako. Be to, kolektyve būgnus muša ir jo draugas. „Panorau ir aš pabandyti. Smagu groti“, – neslėpė vaikinas. O varžytuvės, pasak jo, yra gera proga įgauti daugiau patirties.
Komplimentų sulaukė ir žiūrovai
Tradiciškai varžytuvės pradėtos E. Pilypaičio maršu „Suk, suk ratelį“ ir A. Bražinsko melodija „Grok, Jurgeli“ (dirigentas Audrius Dervinis).
Renginio ilgametė vedėja, aktorė Birutė Prekevičiūtė atviravo, jog ši šventė jai yra lyg „geros nuotaikos užtaisas“. Aktorei smagu matyti, jog ateina nauja karta, vyresniuosius kapelų narius keičia puikus jaunimas, suteikiantis viltį, jog „daina nemiršta“. Pasak aktorės, po kiekvieno renginio gera nuotaika „pasisėja“. Smagu matyti, kaip užkulisiuose vaikai, jaunuoliai stengiasi gražiai atrodyti, puikiai pasirodyti.
Pastebėta, jog ateina ir publika, kuri žino, ko nori.
Renginio metu aktorė B. Prekevičiūtė nešykštėjo pagyrimų biržiečiams žiūrovams už jų aktyvumą, linksmumą ir meilę muzikai bei šokiui – salėje sukosi net šešios žiūrovų poros. Drąsiausieji vyrai išbandė laimę ir ant scenos – sudalyvavo žiūrovų varžytuvėse, išbandė rankos taiklumą, mėtydami į krepšius obuolius lyg krepšinio kamuolį.
Komisija ir žiūrovai išrinko geriausius
Renginį stebėjo ir komisija: Biržų rajono savivaldybės vicemerė Astra Korsakienė, Biržų kultūros centro direktorius Romas Lesevičius, muzikos pedagogė Rima Zuozienė, ilgametė komisijos narė Lina Vireliūnienė, projekto konsultantas, kompozitorius Robertas Stanionis ir „Grok, Jurgeli“ meno vadovė Bernadeta Aksomaitytė. Renginio pabaigoje „ne politinį“ žodį tarusi vicemerė Astra Korsakienė džiaugėsi, jog į šventę atvyko daug kaimyninių rajonų gyventojų. Pasak A. Korsakienės, dauguma mano, jog Biržai yra alaus kraštas, bet toks pasakymas nesąs visai teisingas, nes „Biržai yra ne tik alaus, bet ir duonos, religinės gausos bei Lietuvos tolerancijos lopšys, nes čia sugyventi sugeba skirtingų konfesijų tikintieji. Plojimų sulaukė ir dar vienas pastebėjimas: „Biržuose alus – ne alkoholis, ne prabangos prekė, o maisto papildas“. Po tokių pastabų išgirsti komisijos išvadas buvo kur kas smagiau. Paaiškėjo, jog šįmet sėkmė lydėjo Radviliškio kapelą SENI PAŽĮSTAMI (vad. Tomas Kanapinskas), kurie varžytuves pradėjo daina „iš Radviliškio krašto laukų“. Jiems – komisijos kelialapis į „Grok, Jurgeli 2024“ šventę Kaune.
Žiūrovų simpatijos atiteko jaunimui – Panevėžio r. Smilgių kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudiškos muzikos kapelai SMILGENĖ.
Autorės nuotraukos