Sakoma, kad baigus mokyklą ir ėmus krimsti studentišką duoną, prasideda tikrasis, laisve alsuojantis, bet ir naujų atsakomybių kupinas gyvenimas. Atsiveria vartai į nuotykių kupiną pasaulį. Vienas jų – studentų bendruomenės pamėgtas „Erasmus+“ studijų programos fenomenas, leidžiantis naujų potyrių siekiantiems jaunuoliams pusei metų išvykti studijuoti į užsienį. Tiesą sakant, programos metu ne tik sėdima bibliotekose, dirbama, bet ir keliaujama, pramogaujama ir dar kitaip ieškoma nuotykių. Savo įspūdžiais tiesiai iš Italijos, Ispanijos bei Čekijos dalijasi biržiečiai.
Filmo scenarijaus vertas nuotykis
Šiemet Vilniaus kolegijoje (VIKO) elektronikos inžinerijos – kompiuterių sistemos bakalauro studijas baigęs biržietis Simonas Čepukas šiuo metu „Erasmus+“ studijų programos vaisius skina Ispanijoje, Valencijoje. Ispaniška saule besimėgaujantis jaunuolis pastebi, kad įspūdžiai kol kas patys geriausi, o nuotykis – nepakartojamas.
„Baigęs studijas turėjau galimybę išvykti į absolventų praktiką su „Erasmus+“ programa, todėl nedvejojau ir proga pasinaudojau. Praktiką atlieku Ispanijoje, Valencijoje. Nuo pat pirmų dienų įspūdžiai tiesiog nepakartojami! Visuomet šilta, geras oras, jūra prie pat – puiki galimybė atsipalaiduoti po studijų ir pasisemti naujos, neišdildomos patirties“, – sako Biržų „Saulės“ gimnazijos 93-ios laidos abiturientas.
„Išvykęs į programą atradau daugiau pasitikėjimo savimi. Kita kultūra, svetima kalba bei šiaip daug naujovių, prie kurių reikėjo prisitaikyti.
Valencijoje retas šneka angliškai, tai nuo pat pirmų dienų teko tobulinti ir ispanų kalbos žinias“, – priduria iš Papilio kilęs S. Čepukas.
Paklaustas, koks žodis pirmiausia šauna į galvą, pagalvojus apie šią kelionę, Simonas nedvejoja ir atsako: „Filmas!“
„Čia atvykau visiškai vienas, nes norėjau geriau pažinti save. Nuo pat pirmų akimirkų patekau į įvairias situacijas, kuriose niekada nebuvau ir negalvojau, kad atsidursiu. Man šis gyvenimo nuotykis pirmiausia primena nenuspėjamą nuotykių filmą. Rekomenduoju moksleiviams ir studentams pasinaudoti šia „Erasmus+“ galimybe, pagyventi kitoje šalyje ir pasisemti neįkainojamos patirties tiek iš profesinės, tiek iš asmeninės pusės“, – teigia S. Čepukas.
Sapną primenanti kelionė
Vilniaus universitete (VU) trečius metus ekonomiką studijuojanti biržietė Karina Jurgelytė išskiria dar vieną „Erasmus+“ programos aspektą – mokymąsi ne tik universitete, bet ir už jo ribų. Mergina neslepia, kad pasinaudoti šios studijų programos galimybe svajojo jau seniai.
„Studijų mainai mano planuose buvo jau labai seniai. Viskas prasidėjo nuo to, kad visada norėjau studijuoti užsienyje, savarankiškai. Pagyventi kitoje šalyje, susipažinti su svetima kultūra, kasdien būti apsuptai įvairiausių žmonių iš viso pasaulio – visa tai man atrodė ypatinga, neįkainojama.
Studijos VU labai džiugina ir universitetu esu visiškai patenkinta, tačiau ilgai brandinta svajonė studijuoti užsienyje, patirti kažką naujo, manęs neapleido ir todėl esu čia, Romoje, Luiss Guido Carli universitete, – tiesiai iš Italijos sostinės pasakoja K. Jurgelytė.
„Nuotaikos puikios. Gyventi Italijos širdyje, istorija alsuojančioje Romoje, kasdien važinėti pro Koliziejų, lankyti italų kalbos kursus, turėti draugų iš įvairiausių šalių – tikras svajonės išsipildymas. Šiuo metu, kol dar neprasidėjo intensyvus ruošimasis egzaminams, su draugais daug keliaujame po Italiją. Jau Romą skersai ir išilgai išmaišėme, taip pat aplankėme Florenciją, Pizą, Neapolį, Pompėją bei daug miestų, apie kuriuos turistai nėra tiek daug girdėję. Jau dabar galiu drąsiai sakyti – tai vienas geriausių sprendimų mano gyvenime“, – nepamirštamais įspūdžiais dalinasi Biržų „Saulės“ gimnaziją baigusi studentė.
K. Jurgelytę visai neseniai Romoje aplankė šeima, todėl ilgėtis lieka tik gimtųjų Biržų bei draugų. Vis dėlto mergina sako, kad grįžti namo dar nenori, – ji tikisi, kad rutiną pakeitęs itališkas sapnas padovanos dar ne vieną magišką akimirką.
„Erasmus+“ mainų programa yra neįkainojama patirtis studentams, suteikianti galimybę pasukti savo gyvenimą 180-ies laipsnių kampu. Šis gyvenimo nuotykis priverčia tapti atsakingesne ir labiau savimi pasitikinčia asmenybe, nes svetimoje šalyje viskas priklauso tik nuo tavęs paties. Pirmiausia „Erasmus+“ man primena sapną, kurio metu atitrunki nuo realybės ir mėgaujiesi kartą gyvenime pasitaikančiu nuotykiu“, – įspūdžius apibendrino K. Jurgelytė.
Nauja diena – nauja staigmena
Tuo metu ne Ispaniją ar Italiją, o Čekiją pasirinkęs, Vilniaus universitete neurobiofiziką trečius metus studijuojantis Gytis Petrusevičius pabrėžia, kad „Erasmus+“ programos metu neteko patirti nė vieno nemalonaus incidento – viskas klojasi kaip iš natų.
„Galiu drąsiai teigti, kad savo sprendimu pusmečiui išvykti į užsienį visiškai nesigailiu, nes praėjus kiek daugiau nei vienam mėnesiui visi lūkesčiai jau pasiteisino. Šiuo metu, net jeigu ir norėčiau, negalėčiau niekuo skųstis, – Prahoje jaučiuosi itin gerai. Laiką leidžiu gana aktyviai, nes noriu jį išnaudoti kiek įmanoma turiningiau. Po paskaitų stengiamės aplankyti kuo daugiau įvairių turistinių vietų, muziejų bei parkų tiek Prahoje, tiek keliaudami po kitus Čekijos miestus ar netgi kitas valstybes. Su draugais dalyvaujam įvairiose universiteto organizuojamose veiklose“, – sako Biržų „Saulės“ gimnazijos 95-ios laidos abiturientas.
„Prisiminti namus ir mieluosius Biržus visada yra gera, tačiau visai neseniai šeima buvo atvykusi manęs aplankyti, todėl šiuo metu grįžti dar nenoriu. Laikas bėga labai greitai, todėl manau, kad ilgėtis namų dar nereikia – reikia gyventi čia ir dabar, džiaugtis tuo, kur esi, kas tave supa“, – priduria jis.
Savarankiško gyvenimo subtilybių išmokusiam bei anglų kalbą dar labiau patobulinusiam Gyčiui Petrusevičiui šis nuotykis neprimena nei filmo, nei sapno, o labiausiai asocijuojasi su žodžiu – staigmena.
„Būnant čia tenka susidurti su daugybe neplanuotų dalykų. Labai dažnai sugalvojame daryti kažką visiškai netikėto, pašėlusio. Pavyzdžiui, susigalvojame kelionę ir po keleto dienų jau išvykstame. Geriausi dalykai ateina nelauktai“, – savąją patirtį apibendrina G. Petrusevičius.
Jūros ošimą ir bangas primenantis gyvenimas
Biržietė, Vilniaus Gedimino technikos universitete kūrybines industrijas studijuojanti Agnė Sadauskaitė šiuo metu mokosi Italijoje, Sicilijos saloje esančiame Palermo miesto universitete. Mergina pastebi, kad atlikti tokį žingsnį ją paskatino pažįstami bei artimieji.
„„Erasmus+“ studijas nusprendžiau išbandyti, nes iš daugelio žmonių girdėjau, kad tai yra nuostabi patirtis. Skatino ir tėvai, kurie pabrėžė, kad šis nuotykis leis geriau pažinti pasaulį. Visi jie neklydo“, – sako A. Sadauskaitė.
„Gyvenu Sicilijos saloje esančiame Palermo mieste. Iš pradžių buvo šiek tiek sunku priprasti prie gyvenimo svetur: kilo problemų dėl gyvenamosios vietos, studijų objektų. Tačiau kasdienybė Italijoje jau įsivažiavo – viskas susitvarkė ir gyventi čia man tikrai patinka. Supratau, kad reikia vengti bet kokio neigiamo požiūrio į kitus, žinoti savo vertę bei nebijoti kalbėti, jaustis drąsiau. Pati geriausia savybė, kurią prisijaukinau, yra gebėjimas atsipalaiduoti. Žmonės čia labai paslaugūs, o oras ir gamtos vaizdai – tiesiog pasakiški. Netrūksta vakarėlių, progų pakeliauti ir geriau pažinti save“, – džiaugsmingai pasakoja mergina.
Biržietė ryškiausiomis spalvomis nutapo savo nuotykio paveikslą, kuriame dominuoja geriausiai „Erasmus+“ studijas merginai atspindintis gamtos kūrinys – banguojanti jūra.
„Ši kelionė man asocijuojasi su jūra. Taip yra todėl, nes gyvenu Sicilijoje, kurią iš visų pusių skalauja neaprėpiamos mėlynos platybės. Kaip ir jūra, taip ir mano gyvenimas čia – banguoja, ošia, nurimsta, o vėliau vėl įsisiūbuoja“, – jautriai mintimis iš Palermo miesto dalinasi A. Sadauskaitė.
Studentiškas gyvenimas niekada nerimsta, yra kupinas netikėtumų bei įvairiausių galimybių, kuriomis, akivaizdu, sėkmingai naudojasi ir biržiečiai.