Tarptautinis senosios muzikos festivalis „Baroko pavasaris Biržuose“ kiekvienais metais pakviečia į meistriškumo kursus, kuriuose jaunieji muzikantai – meno mokyklų ugdytiniai, bendraudami su profesionaliais atlikėjais, gali giliau, kūrybiškiau susipažinti su senosios muzikos palikimu, panirti į Baroko epochą, atrasti dar nežinomų atlikimo subtilybių, interpretacijų.
Šių metų meistriškumo kursų vadovai – Vincenzo Lai (Italija), kuris šiuo metu yra tarptautinio muzikos festivalio „Tra Mare, Stelle e Magia“ meno vadovas bei dėsto fleitos specialybę Kaljario muzikos konservatorijoje, ir Nijolė Dorotėja Beniušytė (Lietuva / I talija), VšĮ „Musica Vitale“ meno vadovė, Vilniaus tarptautinio jaunimo muzikos konkurso „Premio Scarlatti“ bei Tarptautinio muzikos festivalio „Le strade d‘Europa. Lietuva-Italija“ organizatorė ir meno vadovė, tarptautinės atlikėjų agentūros „BAMA – Beniusyte Artist Management Agency“ steigėja.
Meistriškumo kursų dalyvių ir vadovų koncertas nuskambėjo balandžio 25 dieną Biržų krašto muziejaus „Sėla“ Didžiojoje parodų menėje. Tai ilgo kūrybinio pasirengimo rezultatas.
Pasiruošimas šiam koncertui prasidėjo jau žiemą. Kursų vadovai pasiūlė susipažinti su italų baroko epochos atlikimo praktika, atliekant svarbiausių to laikotarpio kompozitorių kūrinius. Biržų Vlado Jakubėno meno mokyklos fleitos ir fortepijono mokytojai į repertuarą, skirtą meistriškumo kursams „Stile Italiano“, gilinosi ir ieškojo pačių gražiausių, tinkamiausių kūrinių savo ugdytiniams. Labai atsakingas etapas tiek mokytojams, tiek mokiniams gerai, tvirtai išmokti pasirinktus kūrinius, kad galėtum laisvai groti kursų metu, mokėti priimti profesionalių atlikėjų pastabas, galėti keisti interpretaciją ir per trumpą laiką (vienos dienos!) tuos pakeitimus demonstruoti koncerte.

Balandžio 24 dieną meistriškumo kursai „Stile Italiano“ prasidėjo muziejaus menėse. Kungaikščių Radvilų menėje fleitos mokytoja Rima Venskienė su mokinėmis Kotryna Gudaite, Auguste Dūdėnaite ir Sofija Stambrauskaite klausė fleitininko Vinzenco Lai rekomendacijų, kartu muzikavo, ieškojo pačių geriausių sprendimų. Fleitininkėms klavesinu akompanavo mokytoja Anna Arefyeva. Prie biržiečių atlikėjų, mokytojos Rimos Venskienės kvietimu, prisijungė Kėdainių muzikos mokyklos fleitos mokytoja Julija Maksimec su savo mokinėmis.
Tuo pačiu metu muziejaus Didžiojoje parodų salėje muzikavo fortepijonu groti besimokantys mokiniai su savo mokytojomis. Kartu su profesionalia klavesinininke Nijole Dorotėja Beniušyte jie bandė naujai prakalbinti koncertinį muziejaus klavesiną.
Klavesinininkė suteikė fortepijono specialybės mokiniams ir mokytojams specifinių žinių apie konkrečiai šio instrumento ypatybes ir grojimo galimybes, artikuliacijos būdus, barokinės interpretacijos subtilybes. Patarimai buvo skirti kursų koncertui ir ateičiai, nes biržiečiai mokiniai turi išskirtines sąlygas reguliariai muzikuoti muziejaus turimais klavesinais. Anot kursų vadovės Nijolės Dorotėjos Beniušytės, tai tokia unikali galimybė – auginti klavesino atlikėjus nuo mažumės ir turėti mini senosios muzikos mokymo centrą Lietuvos Šiaurėje – Biržuose. Kursuose dalyvavo mokytojų Ievos Morkūnaitės mokinė Viktorija Degutytė, Inos Valotkienės mokinys Paulius Rakickas, Annos Arefyevos mokinė (ukrainietė) Veronika Vysochyn, Dalios Šimbelienės mokiniai Ajus Bagdonas, sesės Ema ir Kamilė Lėliukės, Romualdos Butkevičienės mokinės Karina Staškevičiūtė ir Arūnė Anskinaitė.
Džiugu, kad į mano kvietimą atsiliepė mergaičių kamerinis ansamblis iš Kauno 1-osios muzikos mokyklos ir Kauno Miko Petrausko scenos menų mokyklos.

Balandžio 25 dienos koncertas išsipildė! Su ypatingu jauduliu, atsakomybe ir džiugesiu. Juk klausytojai – patys brangiausi ir artimiausi žmonės: mamos, tėveliai, močiutės, seneliai, draugai. Atsakinga, nes jaunųjų atlikėjų klausėsi, stebėjo kursų mokytojai. Be to, mokiniai koncertavo kartu su profesionaliais atlikėjais Nijole Dorotėja Beniušyte ir Vincenzo Lai, kurie pristatė programą „Portretai. Itališkojo baroko virtuozai“.
Atsakingas ir reikšmingas tai buvo vakaras, nes šis Meistriškumo kursų dalyvių ir vadovų koncertas vienas iš Tarptautinio senosios muzikos festivalio „Baroko pavasaris Biržuose 2025“ koncertų. Visi koncerto dalyviai buvo įvertinti gausiais aplodismentais, sveikinimo žodžiais, padėkomis, kurias įteikė Biržų krašto muziejaus „Sėla“ direktorė Edita Lansbergienė ir Biržų Vlado Jakubėno meno mokyklos direktorė Edita Timukienė.
Įsimintina senosios muzikos šventė tą vakarą dar nesibaigė. Koncerto dalyviai balandžio 26 dieną vyko į Panemunės pilį (Jurbarko raj.) groti „Panemunės pilies Senosios muzikos festivalio 2025“ atidarymo koncerte. Šioje pilyje prie Biržų Vlado Jakubėno meno mokyklos mokinių prisijungė ir Jurbarko Antano Sodeikos menų mokyklos ugdytiniai. Džiugu, kad muzika nutiesė muzikinius bendrystės tiltus tarp dviejų pilių ir dviejų meno mokyklų.
Už šį bendradarbiavimą esame dėkingi vienai iš Panemunės pilies Senosios muzikos festivalio organizatorių – Laurai Matuzaitei-Kairienei, kurios tėviškė Biržai ir čia žengti pirmieji žingsniai muzikos mokykloje.
Šis abipusis bendradarbiavimas praturtino skirtinguose Lietuvos kraštuose vykstančius festivalius, suteikė galimybę plačiau skleisti senosios muzikos žavesį.
Romualda Butkevičienė, Biržų Vlado Jakubėno meno mmokyklos fortepijono mokytoja, Festivalio „Baroko pavasaris Biržuose“ kursų koordinatorė