Šaltuoju metų laiku šuns priežiūra tampa ypatingai svarbi, nes žiemiškos oro sąlygos gali sukelti daugybę iššūkių ne tik šeimininkams, bet ir jų augintiniams. Šaltis, sniegas, druska, kuria barstomi šaligatviai ir sumažėję saulės spinduliai – daro tiesioginę įtaką šuns fizinei sveikatai, kailio būklei ir net emocinei savijautai.
Žema temperatūra gali sukelti nušalimus, pėdučių pažeidimus ar bendrą diskomfortą, o sausas oras patalpose gali lemti odos išsausėjimą ir pleiskanojimą. Be to, ilgesni tamsūs vakarai ir sumažėjęs fizinis aktyvumas dažnai neigiamai veikia šuns nuotaiką ir bendrą gerovę.
Kaip šaltis veikia skirtingas šunų veisles?
Svarbu suprasti, kad skirtingos šunų veislės reaguoja į šaltį nevienodai. Didelių ir storakailių šunų, tokių kaip Sibiro haskiai, Aliaskos malamutai ar Berno zenenhundai – organizmai yra natūraliai prisitaikę prie žemos temperatūros. Jų kailis ir po oda esantis riebalų sluoksnis suteikia puikią apsaugą nuo šalčio.
O štai trumpaplaukiai arba plonakailiai šunys, pavyzdžiui, čihuahua, kurtai ar dobermanai – neturi tokios natūralios apsaugos, todėl net trumpalaikis buvimas lauke gali sukelti jiems diskomfortą ar net pavojų sveikatai.
Veterinarijos klinika Begemotas rekomenduoja, kad trumpaplaukiai šunys visada būtų aprengiami specialiais šiltais drabužiais, ypač jei temperatūra nukrenta žemiau nulio. „Net storakailiai šunys, kurie praleidžia daug laiko lauke – turėtų turėti galimybę periodiškai sugrįžti į šiltą patalpą. Nors jų kailis apsaugo nuo šalčio – ilgalaikis poveikis žemai temperatūrai gali sukelti hipotermiją“, – įspėja klinikos specialistai.
Nukailinimas – svarbu, bet tik su saiku
Vienas dažniausių klausimų su kuriuo susiduria šunų šeimininkai žiemą yra – ar reikia šunį nukailinti ir jei taip – kaip tai padaryti tinkamai? Veterinarijos klinikos „Begemotas“ specialistai pabrėžia, kad nukailinimas šaltuoju metų laiku yra svarbus, tačiau jis turi būti atliekamas tinkamai.
„Šuns kailis yra natūrali apsauga nuo šalčio, todėl svarbu išsaugoti jo funkcionalumą. Dvigubą kailį turinčių šunų, tokių kaip Sibiro haskiai ar Samojedai nukailinimas turi būti atliekamas atsargiai – būtina pašalinti negyvus plaukus, tačiau nepakenkti poplaukiui, kuris saugo nuo šalčio“, – aiškina klinikos specialistai.
Trumpaplaukiai šunys, pavyzdžiui, čihuahua ar bokseriai – turi mažiau natūralios apsaugos nuo šalčio, todėl jiems reikalinga papildoma apranga – megztiniai ar kombinezonai. Tinkamas kailio tvarkymas taip pat padeda išvengti odos problemų, tokių kaip pleiskanos ar dirginimas, kurios žiemą tampa dažnesnės dėl sausų oro sąlygų.
Pėdučių priežiūra – kaip apsaugoti nuo druskos ir įtrūkimų?
Žiemos laikotarpiu šunų pėdutės patiria ypatingą stresą. Sniegas, ledas ir druska, naudojama šaligatvių barstymui gali sukelti skausmą ir pažeisti jautrią pėdučių odą. Pasak „Begemoto“ veterinarų – viena pagrindinių prevencinių priemonių yra reguliari pėdučių priežiūra.
Pirmiausia svarbu trumpinti šuns nagus ir kailį tarp pirštų. „Ilgi nagai ar kailis tarp pirštų gali kaupti sniegą ir ledą, kuris sukelia diskomfortą bei skausmą. Be to, nagai, kurie trinasi į ledą, tad gali įtrūkti, todėl būtina juos prižiūrėti reguliariai“, – pabrėžia klinikos specialistai.
Žiemos iššūkiai šunų pėdutėms:
● Sniegas, ledas ir druska– sukelia stresą jautriai pėdučių odai.
● Šaligatvių barstymo medžiagos – gali pažeisti odą ir sukelti skausmą.
Prevencinės priemonės:
● Reguliari pėdučių priežiūra:
○ Trumpinkite šuns nagus ir kailį tarp pirštų.
○ Ilgi nagai ar kailis kaupia sniegą ir ledą, kurie sukelia diskomfortą ir skausmą.
○ Nagai, trinami į ledą – gali įtrūkti, todėl būtina juos prižiūrėti reguliariai.
● Apsauga nuo druskos poveikio:
○ Prieš einant į lauką naudokite specialius apsauginius tepalus arba vašką.
○ Šie produktai sukuria barjerą tarp odos ir kenksmingų medžiagų.
○ Po pasivaikščiojimo:
■ Nuplaukite pėdutes drungnu vandeniu.
■ Gerai jas išdžiovinkite.
■ Jei pastebėjote paraudimus ar įtrūkimus, naudokite veterinaro rekomenduotus raminamuosius kremus.
Vandens svarba žiemą
Žiemos metu daugelis šeimininkų pamiršta, kad net ir šaltuoju metų laiku šunims reikia gerti pakankamai vandens. Sumažėjus aktyvumui ar oro drėgmei – šunys gali mažiau jausti troškulį, tačiau jų organizmui vis tiek reikia skysčių. Veterinarijos klinikos „Begemotas“ specialistai pabrėžia, kad vandens trūkumas gali sukelti dehidrataciją ir įvairias sveikatos problemas.
Jei jūsų šuo laikomas lauke – svarbu užtikrinti, kad vandens dubenėlyje esantis vanduo neužšaltų. „Įsigykite dubenėlį su šildymo funkcija arba reguliariai keiskite vandenį, kad jis būtų kambario temperatūros“, – pataria „Begemoto“ veterinarai. Taip pat rekomenduojama žiemą vengti sniego kaip vandens šaltinio, nes jame gali būti kenksmingų cheminių medžiagų, pavyzdžiui, druskos ar teršalų.
Avitaminozė – žiemos pavojus sveikatai
Žiemos metu ne tik šunų kailis ir pėdutės patiria stresą – sumažėjusi saulės šviesa ir sezoniniai mitybos pokyčiai gali sukelti avitaminozę. Veterinarijos klinikos „Begemotas“ specialistai pabrėžia, kad subalansuota mityba yra svarbiausias veiksnys, kuris ir padeda išvengti maistinių medžiagų trūkumo.
„Vienas dažniausių žiemos laikotarpiu pasitaikančių trūkumų yra vitamino D stoka, kuri gali turėti įtakos šuns kaulų ir raumenų būklei. Taip pat šaltuoju metų laiku šunims dažnai trūksta omega-3 riebalų rūgščių, kurios svarbios kailio ir odos sveikatai“, – aiškina klinikos specialistai.
Tam, kad išvengtumėte avitaminozės – būtina pasirinkti kokybišką, subalansuotą pašarą arba papildyti šuns racioną vitaminų papildais. „Begemoto“ veterinarai siūlo pasikonsultuoti su specialistu, kad būtų nustatyta – kokie vitaminai ar papildai labiausiai tinka jūsų augintinio poreikiams. Be to, jie rekomenduoja įtraukti į šuns mitybą šaltuose vandenyse sugautą žuvį, kuri yra natūralus omega-3 riebalų rūgščių šaltinis.
Bendri patarimai rūpinantis šunimi žiemą
Norint užtikrinti šuns gerovę žiemos metu – būtina pasirūpinti ne tik jo fizine sveikata, bet ir emocine būsena. Šaltuoju metų laiku šunys gali tapti mažiau aktyvūs dėl trumpesnių pasivaikščiojimų, todėl svarbu suteikti jiems papildomą protinę stimuliaciją. Galite išbandyti įvairius žaidimus namuose arba mokyti šunį naujų komandų, kurios ne tik užims laiką, bet ir pagerins ryšį tarp jūsų ir jūsų augintinio.
Be to, veterinarijos gydytojas iš „Begemoto“ klinikos pabrėžia, kad svarbu reguliariai tikrinti šuns sveikatą. „Šaltuoju metų laiku šunys tampa jautresni ne tik fizinėms traumoms, bet ir virusinėms infekcijoms. Reguliarus vizitas pas veterinarą padės išvengti rimtų problemų ir užtikrins, kad jūsų šuo išliktų sveikas ir laimingas.“ Jei pastebėjote, kad jūsų šuns elgesys, kailis ar sveikatos būklė keičiasi – nelaukite, būtinai kreipkitės į veterinarą, nes laiku suteikta pagalba gali užkirsti kelią rimtesnėms problemoms.
Žiema – puikus metas stiprinti ryšį su šunimi
Nors žiema gali kelti iššūkių – ji taip pat suteikia galimybių dar labiau sustiprinti jūsų ir jūsų augintinio ryšį. Ilgesni vakarai gali būti praleisti kartu mokantis naujų triukų, žaidžiant loginius žaidimus arba tiesiog mėgaujantis bendravimu. Lauke šuo gali džiaugtis sniegu ir aktyvia veikla – nuo bėgiojimo iki kamuolio ar rogių traukimo žaidimų.
Veterinarijos klinikos „Begemotas“ specialistai pabrėžia, kad jūsų dėmesys ir rūpestis yra svarbiausia ką galite suteikti savo augintiniui šaltuoju metų laiku. „Šuo yra ne tik jūsų draugas, bet ir šeimos narys, todėl jo gerovė priklauso nuo jūsų pastangų ir rūpesčio. Tinkamai prižiūrimas šuo žiemą ne tik išliks sveikas, bet ir taps dar laimingesnis“, – reziumuoja klinikos atstovai.
Veterinarijos klinika „Begemotas“ pasirūpins Jūsų šunimi
Jei šaltuoju metų laiku turite klausimų ar rūpesčių dėl savo šuns sveikatos – veterinarijos klinika „Begemotas“ yra pasiruošusi padėti. Šioje klinikoje dirbantys specialistai turi ilgametę patirtį sprendžiant įvairias augintinių sveikatos problemas ir siūlo visapusišką priežiūrą – nuo profilaktinių patikrinimų iki specializuotų gydymo procedūrų. Rūpestis jūsų augintiniu yra jų prioritetas, todėl galite būti tikri, kad jūsų šuo gaus aukščiausio lygio priežiūrą ir dėmesį.