Pavojus prie šaltinėlio
„Kaip žmogui ištverti kelionę iš Biržų į Rokiškį pro Kučgalio šaltinėlį?“ – toks viešojo intereso klausimas kamuoja Kučgalio kaimo bendruomenę.
Dviejų rajonų centrus jungiančiu vieškeliu keliaujantys žmonės apsilanko prie kučgaliečių bendruomenės puoselėjamo šaltinėlio. Ir ne tik dėl požemio vandens, tinkančio ir agurkams raugti. Žmonėms labai svarbus prie šaltinio stovintis viešasis tualetas. Be jo, bendruomenės pirmininko manymu, į Rokiškį keliaujantys senyvi žmonės turėtų sauskelnes užsisegti.
Bet dabar tualete tyko pavojus. Bendruomenės statinį užėmė širšės (ar į jas panašūs pikti vabzdžiai). Jos zyzia, gąsdina, o pirmininkas nebeišmano, kaip apginti lankytojus.
„Reikia kažką daryti“, – patartų jam biržiečių klubo narys Viktoras. Tačiau jo, kaip ir klubo bendraminčių, galvosena išneša tik tiek, kad ką nors daryti turi valdžia.
Gal sutapimas, kad panašiai pagalvojo ir Kučgalio bendruomenės lyderis Stasys. Kreipėsi jis į rajono valdžią. Į kurią valdžios „galvą“ kreipėsi, neatskleidžia.
„Reikia laukti, kol sušals“, – pirmininkas Stasys išgirdęs balsą iš aukštos rajono valdžios. Gal kokios antros pagal aukštumą. Sako priėmęs šitą balsą kaip naują kovos su širšėmis būdą. Jis nemokamas, tad kučgaliečiams kaip ir tiktų, nes už „Dezinfa“ pagalbą mokėti bendruomenė neišgalinti. Tik netenkina širšių žūties laukimo terminas.
Kitiems nepatiki, patys tvarkyti neišgali
„Jiems tas objektas – kaip bažnyčia“, – sako Papilio seniūnas Renas apie šaltinėlį ir Kučgalio bendruomenę. Šito objekto bendruomenės pirmininkas nieku gyvu nenorintis niekam atiduoti. O rūpestį tualetu, kabeliu, skalda besitaikantis seniūnijai ir valdžiai perkelti. Tą tvirtina ir seniūnaitė Violeta.
Bendruomenės pirmininkas neranda valdiškos pagalbos bei teisybės ir dėl bendruomenės pastato. Nenori jo atsisakyti, tačiau nenori ir už elektros galią (kokių 10 eurų per metus) mokėti. Nori teisybės ir lygybės – juk Pačeriaukštės ir Kirdonių bendruomenės už tokią galią tai nemokančios. Tą už jas daro savivaldybės įstaigos, kurių pastatuose yra minėtų bendruomenių būstinės.
„Negi valdžia nubiednėtų, jeigu tą galios mokestį ir už mus sumokėtų. Aš tai neisiu ir iš žmonių pinigų nerinksiu“, – sako bendruomenės pirmininkas. Šitą klausimą jis kėlęs ir kaimo bendruomenių suvažiavime, ir Seimo nariui Gintautui Paluckui išsakęs, kad šis imtųsi priemonių šalies mastu.
Reakcijos nesulaukė, tačiau pirmininkas rankų nuleisti neketina – grįžta prie rajono valdžios. Anot jo, teisybė (dėl mokesčio už elektros galią) turi būti. O dėl širšių gali tekti naudotis nemokama gamtos paslauga.