Biržų rajono savivaldybės tarybos narys Dalius Barkauskas viešojoje erdvėje platina žinią, kad vandentiekio tiesime (jis aprašytas dviejose „Šiaurės rytų“ publikacijose) į jo šeimos sodybą nėra jokių nusikaltimo požymių. Viešinamas Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) raštas, atsiųstas savivaldybės įmonės „Biržų vandenys“ direktorei, politiko žmonai Editai Barkauskienei. Vandentiekio trasos tiesimo faktą išsiaiškinusius „Šiaurės rytus“ domina ir abejotinas politiko veiksmų skaidrumas, ir STT atlikto tyrimo aplinkybės.
Vietoje prologo
„Šiaurės rytuose“ aprašyta vandentiekio trasos tiesimo į atokią politiko sodybą Kvietkelių kaime istorija turi dvi dalis. Pirmoji – apie tai, už ką sumokėjo pati politiko šeima. Antroji – ką šeima gavo nemokamai iš Savivaldybės įmonės „Biržų vandenys“.
STT išvada, kuria mojuoja politikas ir jo žmona, yra apie nerastus nusikaltimo požymius. Tačiau, kaip aiškėja, STT tų požymių galimai ieškojo tik pagal pirmąją istorijos dalį ir su ja susijusius duotus politiko šeimynai naudingus parodymus bei dokumentus.

Pirmoji dalis
Pirmoji politiko namų vandentiekio tiesimo istorijos dalis aprašyta sausio 21 dienos ŠR straipsnyje „Ar politikams lengviau gurkštelėti Biržų vandens“.
Minėta publikacija pas STT tyrėjus, redakcijos žiniomis, pateko dviem kanalais.
Pirmiausia buvo privataus fizinio asmens kreipimasis ir prašymas ištirti, ar į politiko sodybą vandentiekis nutiestas galimai mažesne kaina.
Antrasis kreipimasis į STT buvo Biržų savivaldybės mero Kęstučio Knizikevičiaus. Jis prašė „vertinti laikraštyje „Šiaurės rytai“ išspausdintą informaciją, susijusią su „Biržų vandenys“ ir jos direktorės Editos Barkauskienės veika“.
Sausio 27 dieną parengtas mero prašymas taip pat išsiųstas tik su pirmuoju ŠR straipsniu.
Todėl ir STT tyrimas galimai atliktas tik pagal informaciją, susijusią su pirmąja ŠR publikacija ir Barkauskų šeimos pateiktais dokumentais bei neįvardytais liudytojais.
Tačiau tuo metu, kai STT skaitė mero kreipimąsi, jau buvo ir antroji istorijos dalis. Tai sausio 28 dienos ŠR straipsnis „Savivaldybės politiko ir klerkų vamzdynas“. Šiame straipsnyje jau aiškiai buvo išdėstyta apie E. Barkauskienės vadovaujamos savivaldybės įmonės „Biržų vandenys“ pastangas, lėmusias tai, kad politiko šeimai mokėti reikėjo tik už pusę trasos.
Tačiau dabar politiko „skaidrumas“ ir nekaltybė sukasi tik apie pirmąją 162, 38 m ilgio trasos dalį, už kurią sumokėjo patys Barkauskai.
Ką ir kaip nustatė STT Panevėžio valdyba?
Biržų savivaldybės tarybos nariui, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Biržų skyriaus lyderiui D. Barkauskui ir Savivaldybės įmonės „Biržų vandenys“ direktorei E. Barkauskienei atkakliai siekiant viešinti STT pažymą ir taip skaidrinti savo veiklą, reikia kalbėti ir apie tai, kas nutylima. Tai yra apie tą 177 m ilgio trasos dalį, už kurią Barkauskams neteko mokėti. Specialiųjų tyrimų tarnybos nutarime atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą esanti informacija rodo, kad į Barkauskų namus Kvietkelių kaime nutiestas 162,38 m ilgio vandentiekis.
„Iš atliktų darbų matyti, kad darbams sunaudota 169 metrai vamzdžio. Taip pat matyti, kad atliktų darbų akte nurodyta mini ekskavatoriaus nuomos kaina 24,7 Eur be PVM/h, santechninių darbų kaina 19,83 Eur be PVM/h atitinka UAB „Biržų vandenys“ 2022 12 02 įsakymu Nr. V- 91 patvirtintas kainas“, – rašoma STT nutarime.
Šį STT nutarimą ŠR galėjo pamatyti tik skundą pateikusio ir atsakymą iš STT Panevėžio valdybos gavusio piliečio dėka.
2025 02 03 STT priimtame nutarime taip pat parašyta, jog laikraščio straipsnyje neteisingai nurodytas vandentiekio trasos ilgis (apie 350 m).
Pareigūnai esą pasitikslinę gavo duomenų, kad „į E. Barkauskienės ir D. Barkausko gyvenamąjį namą nutiesto vandentiekio ilgis yra 162,38 m, taip pat kad už atliktus darbus mokėtina suma suskaičiuota laikantis UAB „Biržų vandenys“ nustatytų kainų“.
STT rašo susipažinusi su vandentiekio projektu, geodezine nuotrauka, darbų sąmata, sąskaitomis ir kitais dokumentais, taip pat apklausti liudytojai. Nustatyta, kad viskas teisėta – jokių nusižengimų.
Ką nutylėjo užsakovai ir liudytojai?
Visa tai, ką rašo STT, yra apie mažesniąją – 162,38 m – trasos dalį, išsikastą ekskavatoriumi.
Apie tą 177 metrų dalį, kurią „Biržų vandenų“ užsakymu ir sąskaita požeminiu būdu iki kelio Biržai – Germaniškis ir po juo nutiesė firma „Dujostata“, Barkauskai ir liudininkai turbūt nei merui, nei STT nepapasakojo.
Visos (apie 340 – 350 m) trasos, ko gero, nematė ir tyrėjai. Nepapasakojo jiems gi niekas, kodėl Savivaldybės įmonė savo lėšomis staiga sumanė per laukus tiesti po žeme vamzdį įmonės direktorės ir politiko namų link.
Gali būti, kad tokie klausimai kils Biržų savivaldybės Antikorupcijos komisijai, besidominčiai, tarkim, ar yra įmonėje nustatyta tvarka, į kieno namų pusę tiesti vandentiekį reikėtų pirmiausia. Galėtų įvertini, kiek Biržuose yra prašymus parašiusių ir tankiai apgyvendintose gatvėse vandens belaukiančių namų. Gal tada ir pačiam politikui bei jo sutuoktinei vandentiekio tiesimo procesas nebeatrodytų toks skaidrus ir sąžiningai pačių apmokėtas.
Beje, į sausio 24 dieną UAB „Biržų vandenys“ direktorei siųstus ŠR klausimus E. Barkauskienė neatsakė.
Vienas iš ŠR klausimų buvo, kokios aplinkybės lėmė, kad Savivaldybės valdoma įmonė UAB „Biržų vandenys“ priimtų sprendimą Kvietkelių kaimo apylinkėse tiesti naują 177 m ilgo vandentiekio trasą nuo senų dirbtuvių kelio Biržai – Germaniškis link.
Kaip jau rašyta, ši trasos dalis nutiesta Savivaldybės įmonės sąskaita.