Pastarąją savaitę viešojo gyvenimo dėmesio akiratyje – politikų kelionė į karo siaubiamą Ukrainą ir diskusijos, kam užteks vietų.
Šiandien Savivaldybės tarybos valdančioji koalicija turėtų tartis, kas važiuos į Ukrainą. Pirminėmis žiniomis, norinčių vykti yra, o vietų – tik kelios.
Į viešumą patekusių diskusijų dėl to, kam reikėtų vykti į kariaujančią šalį, niekas iš politikų plačiau komentuoti nepanoro. Tik tvirtino, kad delegacijos sudarymu rūpinasi vicemerė Astra Korsakienė. Esą susidaro įspūdis, kad jai neginčytinai priklausytų ir viena kelionės vieta. O jų yra tik trys.
Kas girdėjo, o kas ne
Kadangi į Ukrainą vykti ruošiasi politikai, ŠR klausė Tarybos frakcijų atstovų apie jų norą ir galimybes keliauti į karo siaubiamą šalį.
Demokratų frakcijos pirmininkas Dalius Drevinskas apie kelionės organizavimą sakė žinantis, važiuoti norintis, tačiau abejojantis, ar pavyks.
„Norą buvau pareiškęs, tačiau ar teks išvažiuoti, nežinau“, – sakė D. Drevinskas. Nuo platesnių komentarų, kas jam kelia abejones, politikas susilaikė.
„Manęs niekas neveža. Girdėjau, kad bus kelionė, siūlė apsigalvoti, tačiau iki šiol niekas taip ir nepaklausė, ar važiuosiu. Pats nesisiūlau. O jeigu būtų galimybė, tai turbūt važiuočiau, nors viskas priklauso nuo kompanijos“, – sako „valstiečių“ lyderis Audrys Šimas.
Socialdemokratų frakcijos pirmininkas Audrius Jukna šiuo metu iš Lietuvos išvykęs, apie kelionę į Ukrainą girdėjęs, tačiau į delegaciją nepretenduojantis.
Apie kelionę sakė girdėjęs ir antradienį su šeima dar Ukrainoje buvęs socialdemokratas Giedrius Mociūnas. Jam esą siūlyta būti delegacijos nariu, o daugiau jis nieko nežinantis. Anot politiko, ši kelionė gali būti siejama ir su jo kelionių į Ukrainą patirtimi, ir su labdarai skirtų automobilių gabenimu. Vienas iš tokių – nurašytas muziejaus „Sėla“ automobilis. Tačiau, pasak G. Mociūno, automobilius reikėtų kelionei paruošti techniškai bei sutvarkyti dokumentaciją.
Darbo frakcijos pirmininkė Simona Bindariūtė ir Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijai vadovaujanti Irutė Varzienė apie kelionę informacijos sakė neturinčios.
Kai kurie ŠR kalbinti politikai nepraleido progos prisiminti buvusios valdžios – liberalų ir „valstiečių“ atstovų kelionę į Azijos valstybę.
„Girdėjau, kad yra Bojarkos vadovų kvietimas, tačiau kas ir kaip vyks, tikrai nežinau. Jėzusmarija, tik svarbu, kad tarp delegacijos narių nenutiktų ko nors tokio, kaip vyko praėjusią kadenciją po vienos kelionės“, – išvyką į Kazachstaną ir po jos prasidėjusią valdžios griūtį su šypsniu netiesiogiai prisiminė politikė.
Ar išvyks du savivaldybės vadovai?
Kelionės ir delegacijos formavimo reikalais užsiimanti vicemerė (taip politikę įvardijo tarybos nariai) tikino nejaučianti baimės vykti į karo apimtą šalį.
„Ne, tikrai nebijau“, – sakė ŠR kalbinta vicemerė A. Korsakienė. Pasak politikės, vykti į Ukrainą ruošiamasi Bojarkos vadovų kvietimu. Jame yra nurodytas ir tikslus delegacijos narių skaičius – trys žmonės (neskaitant vairuotojo). Važiuoti rengiamasi savivaldybės automobiliu, už vairo bus ne politikas, o profesionalus įstaigoje dirbantis vairuotojas. Kelionė planuota anksčiau, tačiau bendru Bojarkos ir Biržų vadovų sutarimu buvo atidėta keičiantis saugumo situacijai.
Visa delegacijos sudėtis kol kas neįvardijama. Pati vicemerė mano, kad vykti į kelionę ji turėtų teisę kaip asmuo, dirbęs organizuojant ir teikiant paramą į Biržus atvykstantiems ukrainiečiams.
Ar į Ukrainą vyks ir meras, vicemerė teigė negalinti pasakyti.
Galimybė vykti į Ukrainą, pasak A. Korsakienės, siūlyta tik valdančiosios daugumos politikams.
ŠR kalbintas meras Kęstutis Knizikevičius atvirai pasakė, jog kvietime yra konkrečiai nurodyta, kad į Bojarką kviečiamas meras ir dar du asmenys. Todėl savivaldybės vadovas ketina į Ukrainą vykti ir pats.
Pasak mero K. Knizikevičiaus, į delegaciją gali būti įtraukti ir administracijos atstovai. Pavyzdžiui, Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Sandra Balčiūnienė, tikrai labai daug dirbusi teikiant pagalbą nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Delegacijos sudėtis bus aptarta valdančiosios koalicijos posėdyje. Ar delegacijoje bus ir vicemerė, dar galutinai neaišku.
Meras K. Knizikevičius nemano, kad vienu metu iš rajono išvykti jam ir vicemerei A. Korsakienei būtų rizikinga.
„Juk yra vicemeras Steponas Staškevičius. Nenuvertinkime jo galimybių“, – sakė antradienį ŠR kalbintas meras.
Automobilių labdaros klausimas – atviras
Kol kas nėra žinios, kaip ir kada ruošiamasi į Ukrainą gabenti labdarai skirtus automobilius. Jų, pasak vicemerės, gali būti du. Vienas naudotas muziejaus „Sėla“, kitas – dar neįvardijamas.
Važiuojantis, tačiau muziejui naudoti nebetinkamas senas „VW Transporter“ nurašytas ir kol kas saugomas įstaigos kieme. Pasak muziejaus direktorės Editos Lansbergienės, pateiktas prašymas Savivaldybės tarybai, kad automobilis būtų skirtas kaip parama Ukrainai.
Automobilis yra Savivaldybės turtas. Strateginio planavimo ir turto valdymo skyriaus duomenimis, Tarybos sprendimo dėl automobilio skyrimo labdarai dar nėra. Jis galėtų būti parengtas artimiausiam Tarybos posėdžiui. Kito nurašyto automobilio („Mersedes“, kurį naudojo „Atžalyno“ mokykla) labdarai skirti negalima. Tai yra valstybės turtas, kuriam nuspręsta skelbti aukcioną.
„Būtų gerai, kad tuo pačiu, kai vyksime į Ukrainą, galėtų būti varomi ir automobiliai. Tačiau dėl to reikia parengti dokumentus“, – sakė vicemerė A. Korsakienė.
Labdarą į Ukrainą dažnai gabenantis biržietis tarybos narys G. Mociūnas sakė muziejaus automobilį jau apžiūrėjęs. Jo manymu, transporto priemonę pirmiausiai reikėtų kelionei paruošti.
Į Bojarką, kai kurių politikų nuomone, G. Mociūnas gali būti kviečiamas tik todėl, kad žino tą šalį ir jos kelius.