Sveikatos priežiūros srityje kadaise vienvalde buvusi Biržų savivaldybės poliklinika jau kurį laiką konkuruoja nebe su viena, o dviem privačiomis medicinos įstaigomis. Konkurencija jaučiasi ir ligonių, ir gydytojų judėjime.
Ko ieško jauni gydytojai?
Nuolat viešinama informacija apie Biržų savivaldybės pastangas pritraukti į Biržus jaunų gydytojų. Jie viliojami studijų finansavimu, gyvenamuoju būstu, priemokomis prie gana solidaus atlygio.
Šeimos gydytojų stygių jaučianti savivaldybės poliklinika ieško ir randa jaunų šeimos gydytojų, pildo jų keliamas sąlygas dėl atlygio ir darbo grafikų lankstumo.
Žinios apie jauniems gydytojams mokamą atlygį aptarinėjamos ne tik sveikatos priežiūros įstaigų kuluaruose. Todėl ne mažiau aktualizuojama žinia, kad polikliniką vienas po kito palieka ne tik pacientai, bet ir jauni šeimos gydytojai, pasirinkę neseniai įsikūrusią privačią medicinos įstaigą.
ŠR kalbinti poliklinikos viduriniojo personalo medikai svarsto, ko begalėjo trūkti „toms daktarytėms“, kurių atlygio senbuviams esą galima tik pavydėti.
Tuo metu „daktaryčių“ jau buvę kolegos kalba apie ne tiek apie atlygio, kiek dėmesio stoką. Anot pavardžių nesutikusių viešinti šeimos gydytojų, įstaigoje jaučiančios atskirtį nuo informacijos, žinių apie įstaigą, taip pat apie gydymo, įvairių prevencinių programų taikymo naujoves. Pritrūkstama ir paprasčiausio žmogiško dėmesio. Darbo krūviai esantys be galo dideli, gydytojos jaučiasi kaip apkasuose, apie kuriuos vadovas galimai net neįsivaizduojantis.
„Taip, direktorius jaunas, daug ko nežinantis, ne visur spėjantis, tačiau turėtų padaryti išvadas, kad jam būtinas pavaduotojas gydymo klausimais“, – sakė darbui ypač pasišventusi ir pacientų itin gerbiama gydytoja. Jos mintis palaikė kolegos, jau seniai nesijaučiantys darnios komandos nariais. Jie tvirtino, kad pasigenda direktoriaus L. Sologubovo pavaduotoja dirbusios gydytojos Jurgitos Augistinavičienės buvusio dėmesio, reiklumo, sykiu ir noro dalytis informacija.
Laisva rinka – atvira jauniems žmonėms
ŠR nepavyko pakalbinti visų iš poliklinikos išėjusių šeimos gydytojų. Viena iš jų pasakė, kad tiesiog rinkosi geresnes sąlygas, labiau palankias ir darbui, ir šeimai.
Savivaldybės poliklinikos direktorius Lukas Kalninis laikėsi nuomonės, kad esant laisvai rinkai kiekvienas turi teisę rinktis.
„Jeigu kita įstaiga pasiūlė ką nors geriau, žmogaus valia rinktis. Ypač jaunų gydytojų, turinčių daug pasirinkimo galimybių“, – kalbėjo direktorius. Su neseniai palikti polikliniką apsisprendusia šeimos gydytoja jis kalbėjęsis, stengęsis įsiklausyti į jos argumentus. Tačiau ir ši gydytoja išėjusi į naują privačią medicinos įstaigą.
Konkursą pavaduotojui turėtų skelbti netrukus
Direktoriaus L. Kalninio nuomone, pasirinkimui įtakos turi ir naujoje privačioje įstaigoje mažesnis darbo krūvis, nes pacientų ten kol kas yra nepalyginamai mažiau nei poliklinikoje.
Pasak direktoriaus, šuo metu silpnoji grandis – šeimos gydytojai. Jų, įskaičiuojant kaimų ambulatorijas, iš viso yra 11. Poliklinika turi daugiau nei 14 tūkstančių pacientų. Kai kuriems gydytojams tenka iki 1500 pacientų.
Kaip keisis situacija, kai įstaigą paliks dirbantys pensinio amžiaus sulaukę gydytojai, galima tik numanyti.
„Dirbam, vėl ieškom naujų gydytojų. Džiaugiamės puikiai dirbančiomis jaunomis šeimos gydytojoms Ugne Masevičiūte ir Evelina Matulyte. Jų darbo krūvis didelis, kiek gydytojas tenkins darbo sąlygos, sunku prognozuoti“, – sako poliklinikos direktorius.
Į klausimą, ar šeimos gydytojams netrūksta dėmesio profesiniais klausimais, L. Kalninis atsakė, kad jam dėl to niekas nesiskundęs. Į klausimą apie pavaduotoją gydymui ir atrankos konkursą direktorius L. Kalninis atsakė: „Galvojame skelbti, rengiamės, laukėme ministerijos išaiškinimo dėl reikalavimų direktoriaus pavaduotojo pareigybei“.
Kandidatui į merus posto poliklinikoje tikrai nelaiko
Poliklinikos vadovas paneigė kalbas, kad konkursą delsiama skelbti, nes pareigos galimai saugomos savivaldybės gydytojo funkcijas atliekančiam Socialinės paramos skyriaus vedėjui Kęstučiui Knizikevičiui. Šis socialdemokrato L. Kalninio bendrapartietis dabar dalyvauja savivaldybės mero rinkimuose, o po jų, manoma, gali vėl bandyti tapti vienu iš poliklinikos vadovų. Tai jau būtų antrasis K. Knizikevičiaus ketinimas įsidarbinti savivaldybės poliklinikoje.
Tokias kalbas apie delsiamą skelbti poliklinikos direktoriaus pavaduotojo konkursą paneigė ir pats K. Knizikevičius.
„Tas terminas, per kurį turėčiau „atvėsti“ nuo darbo savivaldybėje, ne tik nesibaigęs, o netgi neprasidėjęs“, – juokavo K. Knizikevičius. Metų terminas, kai jis negalėtų dirbti su kuruojama savivaldybės įstaiga susijusiose pareigose, būtų skaičiuojamas nuo to laiko, kai Socialinės paramos skyriaus vedėjas nebeatliktų savivaldybės gydytojo funkcijų, kurios yra numatytos ir skyriaus nuostatuose.
Tačiau K. Knizikvičius sutinka, kad konkursą dėl poliklinikos direktoriaus pavaduotojo būtina skelbti, ir esą tai turėtų įvykti netrukus. K. Knizikevičiaus žiniomis, jau gauti reikalingi Sveikatos apsaugos ministerijos išaiškinimai.
Priežastis, dėl kurių gydytojai ir pacientai palieka polikliniką, K. Knizikevičius vardijo panašias, kaip ir direktorius L. Kalninis. Jos daugiausia susijusios su pacientų gausa ir didžiuliais darbo krūviais.
Judėjimas vyksta ir į abi puses
Pasak direktoriaus L. Kalninio, poliklinikoje pacientų sumažėjo apie 700.
ŠR kalbinti poliklinikos paslaugų atsisakę biržiečiai taip pat kalbėjo apie dėmesio stoką.
„Man ir rinktis kitą įstaigą patarusiems pažįstamiems labai svarbu, kad šeimos gydytoja galėtų skirti laiko pažiūrėti į žmogų, pavartyti jo ligos istoriją, skirti tyrimus, išgirsti apie bėdas. Tą pajutau vos tik pirmą kartą nuėjusi pas jaunutę ir labai malonią šeimos gydytoją. Dukros vyras sakė, kad ji anksčiau yra dirbusi poliklinikoje“, – pasakojo valstybės įstaigoje visą gyvenimą dirbusi moteris. Jos manymu, didelis privalumas yra ne tik jaunas gydytojos amžius, žinios, bet ir mokėjimas kalbėtis su pacientu.
„Aš visada esu už jauną žmogų, kuris dirba iš pašaukimo. O gydytojo profesijai tai svarbiausia“, – kalbėjo pacientė, gyrusi poliklinikos direktoriaus L. Sologubovo pavaduotoja trumpai dirbusią šeimos gydytoją Gerdą Vaičiulėnienę. Dabar moteris yra šios gydytojos pacientė privačioje medicinos įstaigoje.
Yra ir kitokią nuomonę apie privačią mediciną išsakiusių žmonių. Aktyvi tvarkinga biržietė privačia įstaiga nusivylimą patyrė, kai teko kreiptis dėl šuns įkandimo. Ir dėl skiepų, ir dėl komplikacijos įkandimo vietoje.
„Mane dėl skiepų nuo pasiutligės iš karto siuntė į ligoninės Priėmimo skyrių. Tai galvoju, jeigu privati įstaiga neturi skiepų, gal man prisirašyti prie įstaigos, kurioje yra visos paslaugos?“ – svarstė į polikliniką grįžti besirengianti biržietė.
ŠR kalbinti žmonės sakė privačią gydymo įstaigą pasirinkę ir dėl patogios vietos miesto centre.