Kaip žinia, sveikatos priežiūros įstaigų reformos rate atsidūrė Biržų rajono viešosios įstaigos – ligoninė ir poliklinika. Abiejų steigėjas yra savivaldybė. Abiem joms tenka grumtis dėl paslaugų ir pacientų, nuo kurių skaičiaus priklauso ir ligonių kasų skiriamas finansavimas. Paprasčiau sakant, pacientai į šias įstaigas neša ne tik savo ligas, bet ir pinigus. Kol šios įstaigos kalba apie pastangas išlikti, gauna savivaldybės pagalbą pritraukiant gydytojus, kita savivaldybės įstaiga su visais žmonėmis ir pinigais mauna pas konkurentą. Apie tai biudžetinės įstaigos savininkas – savivaldybė ir rajono vadovai sužino kone paskutiniai.
Vieningas globotinių sprendimas?
Trečiadienį Biržai gyvai aptarinėjo naujieną – Legailių globos namų gyventojų trenktas duris savivaldybės poliklinikai. Iš 42 globotinių tik 3 nepasirašė sutikimo pereiti į UAB „Medicinos namai“ Biržų kliniką. Privačią medicinos įstaigą pasirinkę globos namų gyventojai pasirašė jiems atneštus lapus. Taip jie tapo nebe poliklinikos, o naujos įstaigos „Medicinos namai“ pacientais.
Nieko nebūtų keisto, jeigu visi, tarp jų ir nevaikštantys ar sutrikusios orientacijos senoliai, taip vieningai nebūtų nusprendę imtis pokyčių. Juolab kad visai neseniai savivaldybės vadovai girdėjo tik pagyrimus, skirtus Legailių globos namų gyventojais besirūpinančiai šeimos gydytojai Magelianijai Janulaitienei. Gydytoją gyrė ir globos namų personalas, ir pats globos įstaigos vadovas Renaldas Simėnas. M. Janulaitienė tvarkiusi ir dokumentaciją dėl specialiųjų poreikių, tad globotiniams ir jų priežiūrai skiriamų lėšų daugėjo.
„Tai buvo mano darbas, kurį stengiausi atlikti, kiek tai buvo įmanoma pandemijos metu“, – sako gydytoja. Visi globos namų gyventojai, išskyrus gal du, sirgo COVID-19 sukelta liga. Darbo ir rūpesčio užteko ir medikams, ir visam globos namų personalui. O jis, pasak gydytojos M. Janulaitienės, esantis nuostabus. Jokių nesutarimų nebuvę nei su jais, nei su gyventojais. Kadangi didelė ligonių dalis kone nevaikštančių, buvo ieškoma galimybės teikti kineziterapeuto paslaugas. Šis specialistas galėtų važinėti su paliatyvios slaugos mobiliąja brigada.
Kodėl globos namų gyventojai priėmė spendimą trauktis iš savivaldybės poliklinikos pacientų sąrašų, gydytoja sakė nesuprantanti. Anot jos, gal taip globos įstaigos vadovui atrodo geriau.
Išvydo renkamus „bėglių“ dokumentus
Legailių globos namai – savivaldybės biudžetinė įstaiga. Kodėl globos namų direktorius veikęs nesitaręs su steigėju – savivaldybės vadovais, poliklinikos direktorius Leonidas Sologubovas sako nesuprantantis. Jis pats apie pacientų srauto kryptį į privačią gydymo įstaigą sužinojęs antradienį, kai poliklinikos darbuotoja ėmusi rinkti pacientų korteles – ligos istorijas. Apie tai jis pranešęs sveikatos sritį kuruojančiai mero pavaduotojai Audronei Garšvaitei.
Vicemerė su meru ir savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėju, savivaldybės gydytojo funkcijas atliekančiu Kęstučiu Knizikevičiumi trečiadienį po pietų atvyko į polikliniką. Čia buvo ir Legailių globos namų direktorius Renaldas Simėnas. Jis kalbėjęs apie kineziterapeutą, kuris įstaigai būtinas. Todėl esą ir buvo pasirinkta įstaiga „Medicinos namai“ su kineziterapeuto ir kitomis papildomomis paslaugomis.
Pasak direktoriaus L. Sologubovo, visi atvykusieji, išskyrus R. Simėną, buvo tarsi priblokšti naujienos. Globos namų vadovas aiškinęs, kad sprendimas keisti sveikata besirūpinančią įstaigą yra ne jo, o gyventojų sprendimas. Visi jie esantys įgalūs savarankiškai rinktis gydymo įstaigas ir už tai pasirašyti. Rajono vadovai taip kalbant išgirdo apie gyventojus, kurių didelę dalį kamuoja senatvinė demencija, Alzhaimerio liga, ką žino medikai ir kaip rajono vadovus yra tikinęs pats R. Simėnas.
Pasak medikų, iš poliklinikos pacientų sąrašo nepasitraukė trys, kurie yra ligoninėje. Poliklinikos vadovas L. Sologubovas sakė, kad norintys atgal grįžti pacientai yra visi laukiami.
Normali privačios įstaigos praktika
„Taip, pas mus prisirašė apie 40 Legailių globos namų gyventojų“,- patvirtino ŠR kalbintas UAB „Medicinos namai“ direktoriaus pavaduotojas Arvydas Lembutis. Jis teigė globos namams pateikęs siūlymą, informavęs apie teikiamas paslaugas. Globos namų direktorių R. Simėną sudominęs kineziterapeutas. Susitarta ir dėl papildomų paslaugų. Šeimos gydytojo paslauga, pasak A.Lembučio, bus tiekiama pagal poreikį.
Kraują tyrimui galėsianti imti globos namuose dirbanti slaugytoja. „Mes atsivežtume ir ištirtume“, – sakė UAB „Medicinos namai“ direktoriaus pavaduotojas.
Tai, ką daro į rajono medicinos paslaugų rinką einanti neseniai atidaryta Biržų klinika, A. Lembutis vadina normalia praktika. „Mes ieškome klientų, teikiame pasiūlymus, turime konkuruoti siūlydami paslaugas, įdarbindami jaunus gydytojus“, – kalbėjo privačios medicinos įstaigos vadovas.
Jį pasiekusias kalbas apie neva kažkokius korupcinius sutarimus su direktoriumi R. Simėnu pašnekovas neigė. Tvirtino, kad su globos namų vadovu net nebuvo susitikęs fiziškai.
Sako, sprendimą priėmęs ne jis, o globotiniai
„Tikrai nieko nežinojau, apie šeimos gydytoją M. Janulaitienę girdėjau tik gerus atsiliepimus. Globos namų direktorius neinformavo ir nesikreipė dėl pagalbos ieškant kineziterapeuto“,- sakė sveikatos sritį kuruojanti vicemerė A. Garšvaitė.
ŠR klausė, kodėl savivaldybės biudžetinės įstaigos vadovas R. Simėnas sprendimą priėmė neinformavęs steigėjo. Direktorius kalbėjo apie žmonių teises ir jų pačių priimtą sprendimą keisti aptarnaujančią medicinos įstaigą.
„Žmonės turi teisę patys rinktis šeimos gydytoją“,- aiškino globos įstaigos vadovas. Jis pats parašų nerinkęs, pas gyventojus nevaikščiojęs. Tik buvę atspausdinti ir išdalyti lapai, ant kurių žmonės pasirašė. Kas lapus dalijo ir nevaikštantiems globotiniams, neaišku. O pasirašyti dokumentus – sutikimus rinktis kitą įstaigą, pasak direktoriaus, visi globotiniai esantys įgalūs.
Priminus jo teiginius apie mąstymo, atminties sutrikimų kamuojamų globos namų gyventojus, kurie esą nežinantys, kada ir ką valgė, direktorius reagavo griežtai.
„Jūs remkitės ne kalbomis, o dokumentais. Tai yra teisiniai dalykai. Visi gyventojai yra veiksnūs ir tai yra tų žmonių sprendimai“, – užtikrino direktorius R. Simėnas. Jis akcentavo esantis biudžetinės įstaigos vadovas, besilaikantis visų įstatymų ir teisės aktų.
Kad poliklinikoje jau dvejus metus dirba kineziterapeutas ir galima organizuoti paslaugos teikimą, R. Simėnas sako net nežinojęs.
„Ką aš galiu žinoti, ką jie ten turi“, – sakė globos namų direktorius apie polikliniką.
Vyrai pasiklydo tarp ministerijų?
Savivaldybės gydytojas K. Knizikevičius laikėsi nuostatos, kad vyrai nesusikalbėjo. Į jį dėl kineziterapeuto problemos R. Simėnas nesikeipęs, apie ketinimą trauktis iš savivaldybės poliklinikos pacientų sąrašų Legailių globos namų vadovas nesakęs.
ŠR teiravosi, kaip K. Knizikevičius vertina situaciją.
Savivaldybės sveikatos ir socialinės globos įstaigų veiklą koordinuojantis K.Knizikevičius atsakė manantis, kad poliklinikos ir globos įstaigų vadovai tiesiog nesusikalbėjo. Dėl to kaltos ir ministerijos – Sveikatos apsaugos bei Socialinė ir darbo.
Kadangi sveikatos reikalus Legailiuose tenka reguliuoti pagal pirmosios, o socialinius dalykus – pagal antrosios, kylanti painiava, direktoriai nebesusikalbantys.
„Tai komunikacijos trūkumas“, – diagnozavo savivaldybės gydytojas.