Jei ne aktyvūs pasėlius auginančio ūkininko veiksmai, kai jis pagalbos kreipėsi į Biržų rajono savivaldybę bei žiniasklaidą, gali būti, kad šiandien jis skaičiuotų didžiulius nuostolius. O pro jo lauką važiuojantys žmonės baisėtųsi energetikų savivale.
Pranešė iš vakaro
Pačeriaukštės seniūnijos ūkininkas Legailių kaime, 19 hektarų plote, yra pasėjęs brangius kviečius. Jų sėkla pagal sutartį įsigyta iš vienos Latvijos įmonės. Šie grūdai naudojami makaronams gaminti.
Vieną dieną ūkininkas sulaukė Biržų savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjos Sandros Balčiūnienės telefono skambučio.
Ji paklausė, ar ūkininko telefono numerį gali perduoti energetikams.
Davęs sutikimą po kurio laiko žmogus sulaukė skambučio. Jis buvo informuotas, kad rytojaus dieną į jo pasėlių lauką bus atvaryta galinga keliasdešimtį tonų sverianti technika. Čia bus atliekami planiniai remonto darbai, keičiami elektros stulpai.
Išskirtinius pasėlius auginantis ūkininkas pakraupo, kai sužinojo, jog šiuo metų laiku, kai nėra jokio pašalo, jo lauke planuojama vykdyti darbus. Jis suprato, kad patirs didžiulius nuostolius, todėl skubiai kreipėsi į žiniasklaidos atstovus. Ūkininkas nuskubėjo ir į Savivaldybę pas S. Balčiūnienę.
Ši susisiekė su darbus planuojančios įmonės atstovais, kurie paaiškino, kad jų suplanuoti darbai yra pagal įstatymą teisėti.
„Pasakiau, kad jie suplanavo darbus, nors dar neturi leidimo žemės darbams atlikti. Bet jie paaiškino, kad leidimą sugebės gauti“, – kalbėjo S. Balčiūnienė.
Ją labiausiai nustebino, kad šie numatyti darbai yra planiniai, o ne avarinės situacijos ir gedimo tvarkymas.
Po klausimų įmonei darbai sustabdyti
Sužinojus šią situaciją darbus suplanavusiam AB „Litgrid“ atstovui žiniasklaidai Matui Noreikai buvo perduoti klausimai.
„Biržų rajone „Litgrid“ vykdo ir planuoja vykdyti darbus, kelių ūkininkų laukuose keičiant elektros stulpus ir atliekant kitus infrastruktūros pakeitimus. Ar su žemės valdytojais ūkininkais sudaromos sutartys dėl atliekamų darbų? Ar gaunami jų sutikimai? Ar planuojama atlyginti padarytą žalą dėl suniokojamų pasėlių? Jei taip, kaip apskaičiuojama padaryta žala? Ar neplanuojama darbus vykdyti tokiu metų laiku, kai bus pašalas ir bus padaroma mažiau žalos pasėliams“, – buvo klausiama atstovo spaudai.
Spaudos atstovas nusistebėjo, kodėl ūkininkas kreipėsi ne į jų įmonę, bet į žiniasklaidą. Paprieštaravus, kad žmogus bendravo ne tik su korespondentais, bet ir su Biržų rajono savivaldybės darbuotojais, M. Noreika pažadėjo informuoti apie situaciją.
Po šio pokalbio praėjus vos valandai Savivaldybės administraciją pasiekė žinia, jog įmonė savo planus pakeitė. Pačeriaukštės seniūnijos ūkininko lauke jie stulpus statys po to, kai bus nuimtas derlius.
S. Balčiūnienei paskambinę energetikai atsakė, kad ūkininkas stipriai gina savo interesus, todėl jie nutarė atsižvelgti į jo reikalavimus ir darbus atidėti.
Nenori tampyti liūto už ūsų
Legailių kaime pasėlių lauką nuo suniokojimo savo veiksmais išgelbėjęs ūkininkas korespondentės prašė nerašyti jo pavardės.
„Nenoriu tampyti liūto už ūsų. Nesam priešai, elektros visiems reikia. Bet turi būti kažkokia tvarka. O aš tenoriu nusiimti savo brangų derlių“, – kalbėjo ūkininkas.
Redakcijos žiniomis, pastarąją žiemą Biržų rajone nuo laukuose darbus atliekančių energetikų nukentėjo ir daugiau ūkininkų. Vieni ūkininkai dėl to niekur nesikreipė ir liko it musę kandę. Kiti sugebėjo pasiekti, kad jiems nuostoliai būtų atlyginti.