Praėjusį šeštadienį Biržų krašto muziejus „Sėla“ tradiciškai pakvietė į „Naktį muziejuje“. Šiais metais nutarta pagerbti Lenkijos karalienę, Lietuvos kunigaikštienę Barborą Radvilaitę jos 500-ųjų gimimo metinių proga. Buvo visko: ir Barboros Radvilaitės portretų paroda, ir jos mėgtų patiekalų degustacija, ir koncertas, ir įvairiausių konkursų.
Biržų-Dubingių kunigaikštytė Barbora Radvilaitė buvo tituluojama viena gražiausių XVI amžiaus Europos moterų. Tad Lenkijos karalius ir Lietuvos Didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas taip stipriai ją pamilo, jog nepaisydamas jokių taisyklių ir to meto papročių vedė gražiąją Barborą. Ji tapo Lietuvos Didžiąja kunigaikštiene, Lenkijos karaliene. Deja, liga jaunąją karalienę greitai pakirto, tačiau legendos apie ją gyvos iki šių dienų.
Šia proga į Biržus atkeliavo Barboros Radvilaitės atvaizdai net iš šešių Lietuvos muziejų. Pats svarbiausias eksponatas – iš Valdovų rūmų atkeliavęs Barboros Radvilaitės biustas, sukurtas skulptoriaus S. Kuzmos pagal Barboros Radvilaitės kaukolės formą. Kas nespėjo į „Naktį muziejuje“, šią parodą gali apžiūrėti iki rugpjūčio 7 d.
Profesorė, mokslų daktarė Raimonda Ragauskienė pakvietė susipažinti su patiekalais, kuriuos labiausiai mėgo karalienė Barbora. Juos nepriekaištingai atkartojo ir paruošė restorano „Pilies skliautai“ komanda. Buvo galima paskanauti žuvies, Barboros mėgtų varškėtukų, kaplūno, meduolio ar duonelės.
Nenuobodžiavo nei suaugusieji, nei vaikai. Suaugusiesiems buvo pasiūlyta pasiimti klausimyną, obuolį ir leistis per sales ieškant, kad turėtų atitekti obuolys:
„Dėl ko kilo Trojos karas? Dėl moters… Per jūrų deivės Tetidės ir karaliaus Pelėjo vestuves nesantaikos deivė Eridė prie durų paliko obuolį su užrašu „Gražiausiajai“. Dėl obuolio susiginčijo trys deivės: Afroditė, Hera ir Atėnė. Kaip Paris išsprendė ginčą?.. Taip, kad išprovokavo karą, apdainuotą aklo poeto Homero poemose „Iliada“ ir „Odisėja“.
Jei obuolį su užrašu „Gražiausiajai“ Eiridė būtų pametėjusi XVI a. Vilniuje, obuolys būtų tuoj pat suradęs šeimininkę. Jūs šiandien XXI a. Biržuose, Jūsų rankose obuolys „Gražiausiajai“, pilies labirintai klaidūs, bet jei griežtai laikysitės instrukcijų, nukeliausite pas tą, kam turite atiduoti obuolį.
Keliaudami per Biržų pilį turite rūpestingai pildyti kelionės dienoraštį, nes dienoraštis bus Jūsų liudytojas, kad viską padarėte teisingai“.
O atsakymas, pasirodo, buvo visai paprastas: gražiausioji – tai ta, kuri visai šalia tavęs arba tu pati. Prizai atiteko Živilei ir Mantvilei, Džordžijai bei Justinai.
Vaikai leidosi į archeologines paieškas ir dailės pasaulį. Kasinėjant smėlio dėžėje, reikėjo ieškoti karalienės Barboros pabirusių perlų ir jais papuošti Barborą paveiksle. Buvo įdomu ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. O kiek nuostabių Barborų portretų nupiešė vaikai! Teko net steigti papildomų prizų.
Rinkome ir barboriškiausią, šmaikščiausią ir romantiškiausią Barborą. Tik reikėjo nusifotografuoti prie karalienės Barboros stendo ir atsiųsti nuotrauką nurodytu adresu. Buvo net Barborų su barzda!
Barboriškiausia Barbora tapo viešnia iš Anykščių Nelė, romantiškiausia – Elžbieta, o šmaikščiausia – Mantas su Mantvile ir Marija. Kas nespėjo atsiimti dovanų, gali užsukti į muziejų.
Apdovanoti buvo ir muziejininkų rengto gražiausio senelių ir prosenelių žodžio konkurso nugalėtojai. Daugiausiai „Facebook“ paskiroje komentarų sulaukė ir nugalėtoju tapo Virginijos Glinskienės pasiūlytas žodis „keleivinė“. Aktyviausiomis žodžių spėliotojomis tapo Lolita Jurgelionytė ir Jūratė Zenkienė, o Pranciška Misiūnienė apdovanota prizu už šią trumpą istoriją, kur panaudotas žodžių dešimtukas: Atsikėlė motutė. Apsimovė pončiakas, užsisegė undaroką. Užkaitė rundelį, virė birbyzus, inbrikėlyje plikė arbatą. Iš popeliučkio traukė vinzlalyje laikytą kindziuką. Laukia grįžtant zenkioko. Parvažiuos keleivine“.
„Nakty muziejuje“ skambėjo ir paskutiniai šių metų festivalio „Baroko pavasaris“ akordai. Koncertavo orkestras „Collegium Musicum Riga“ ir sopranas Ieva Sumeja.
Iki dešimtos valandos vakaro biržiečiai ir miesto svečiai galėjo lankyti muziejų nemokamai. O dešimtą valandą dideliame ekrane stebėti „Euroviziją“. „Nakties muziejuje“ gerbėjų lauksime ir kitąmet.
Biržų krašto muziejaus „Sėla“ informacija
Biržų krašto muziejaus „Sėla“nuotr.