Rugpjūčio 8 dieną paminėtos 81-osios Biržų žydų bendruomenės sunaikinimo Holokausto metinės.
Kelionėje po Holokausto atminimo vietas dalyvavo Biržų rajono savivaldybės atstovai, Biržų žydų kultūros ir istorijos draugijos pirmininkas Vidmantas Jukonis, „Saulės“ gimnazijos tolerancijos centro nariai, Biržų gyventojai.
Pirmiausia aplankytas Atminimo skveras, kuris skirtas Pasaulio teisuoliams. Prie buvusio žydų gyvenamojo kvartalo, kuris vėliau virto getu, šalia sinagogų, trumpą istorinę įžangą apie žydų gelbėtojus Biržuose priminė Tolerancijos ugdymo centro vadovė Virginija Kalninienė. Biržų žydų kultūros ir istorijos draugijos pirmininkas Vidmantas Jukonis ir narė Leta Vainorienė kalbėjo apie tai, kiek daug kultūrinio, intelektinio, verslumo potencialo prarado Biržai sunaikinus žydų bendruomenę.
Aplankytos senosios Biržų žydų – karaimų kapinės, kur palaidoti garsūs žydai bei pirmosios Holokausto aukos. V. Jukonis papasakojo apie kapinių istoriją, žydų laidojimo tradicijas. Priminė pirmąsias Holokausto Biržuose aukas, palaidotas šiose kapinėse. L. Vainorienė papasakojo apie savo šeimos tragediją. Prie paminklo buvo padėta gėlių arba pagal žydų tradiciją – akmenėlių.
Holokausto aukų atminimas buvo pagerbtas ir Nemunėlio Radviliškio žydų – Holokausto aukų žudynių ir palaidojimo vietoje. Apie tai, kaip svarbu išsaugoti toleranciją ir pagarbą, kalbėjo V. Jukonis, L.Vainorienė ir Nemunėlio Radviliškio seniūnas Giedrius Kubilius.
Pakamponyse kelionės dalyvius, einančius simboline „Atminties upe“, pasitiko skaitomi žuvusiųjų vardai. Muziejininkė Edita Mikelionienė pakvietė žuvusiuosius pagerbti tylos minute. Kalbėjo meras Vytas Jareckas, L. Vainorienė. Prie atminimo paminklo buvo padėtos gėlės, žvakutės, akmenėliai – pagarbos ir atminties simboliai.
Pagal Biržų rajono savivaldybės informaciją parengė Rasa Penelienė