Reabilitacijos paslaugų prireikus biržiečiai plūsta į Pasvalį, kur įmanoma pasikonsultuoti su gydytoju ir pasinaudoti kaimyninio rajono ligoninėje atliekamomis procedūromis.
Tiesiausias kelias per labai ilgą aplinkkelį
Reabilitacija – tiesiausias kelias atgauti darbingumą, psichologinį ir socialinį savarankiškumą bei visavertį gyvenimą. Nors įprasta reabilitaciją skirti po operacijos, traumos ar sunkios ligos, tačiau reabilitacijos priemones gydytojas reabilitologas gali skirti ir kaip prevencinę priemonę dirbantiems sėdimą darbą arba siekiantiems užkirsti kelią ligoms ar traumoms, organizmui pradėjus siųsti pirmuosius pavojaus signalus.
Tokios yra teorinės galimybės, kurias Biržuose praktiškai labai sunku pasiekti. Net į šalia esančią Likėnų reabilitacijos ligoninę tenka važiuoti per Pasvalį. Taip tiesiausiu keliu vadinama reabilitacija ir laiko, ir atstumo prasme tampa ilga kelione.
Bėda ta, kad į šią paslaugą būtinas „bilietas“ – fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo konsultacija.
Biržiečiai pagalbos ieško pas kaimynus
„Pasvalio ligoninę okupavo biržiečiai. Pasvalio ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriuje birželio mėnesį 45 proc. pacientų sudarė biržiečiai. Dėl jų – jau didžiulės eilės į priekį“, – rašo į Pasvalio ligoninę važinėjanti ir su pasvaliečiais medikais bendraujanti Biržų rajono gyventoja. Anot moters, susidaro įspūdis, kad Biržuose nėra gydytojo reabilitologo, o jį rasti ligoninės vadovybė nesistengianti.
„Į Pasvalį važinėja gydytoja iš Panevėžio. Tai kodėl tokių darbo sąlygų ir galimybių reabilitologui nesudaro Biržai?“ – ne tik savo, bet ir Pasvalio medikų bei šioje ligoninėje sutiktų biržiečių mintimis dalijasi moteris. Dabar biržiečiai ir laiką gaišta, ir pinigus kelionei leidžia.
Sykiu moteris giria Pasvalyje atliekamas vandens bei kitas kokybiškas reabilitacijos procedūras.
Pasvalys ypatingo džiaugsmo nejaučia
Pasvalio ligoninės vyriausiasis gydytojas Rolandas Rastauskas sako, kad Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius iš tiesų yra apkrautas darbu. Tenka aptarnauti ne tik Pasvalio rajono, bet ir Biržų, Pakruojo rajonų gyventojus.
Tai, pasak ligoninės vadovo, pablogina Pasvalio rajono gyventojų aptarnavimą – jiems tenka laukti eilėse, nes savo rajono pacientams negalima sudaryti išskirtinių sąlygų.
„Taip, iš tiesų biržiečių daug, bet negaliu sakyti, kad mes jais labai džiaugiamės“, – sako Pasvalio ligoninės vadovas R. Rastauskas.
Pasiteiravus, ar pacientams suteikdami paslaugas neviršija Ligonių kasų nustatytų kvotų, gydytojas atsakė, kad tikrai viršija. Tačiau už viršsutartines paslaugas ligoninė apmokėjimą gavo.
„Džiaugiuosi, jog Seimo Sveikatos reikalų komitetui pavyko įtikinti SAM, kad apmokėtų viršsutartines paslaugas. Su apmokėjimu viskas irgi susitvarkė, ministerija atsižvelgė į prašymą ir jį padidino, viršsutartinės paslaugos jau apmokamos du kartus per metus, taigi disponuoti lėšomis galime jau po pusmečio. Tad sąlygos tikrai geresnės, lankstesnės“, – sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas šalies žiniasklaidai apie pagerintas sąlygas reabilitacijos paslaugų srityje. Seimo narys kalba ne tik apie Pasvalį.
Pasak Pasvalio ligoninės vadovo R. Rastausko, pas juos dirba gydytoja reabilitologė, važinėjanti iš Panevėžio. Atvykstanti du kartus per savaitę gydytoja dirba pakankamai dideliu krūviu, kad galėtų aptarnauti kuo daugiau pacientų.
Gydytojos dvi, bet dirba trumpai
„Bėda, kad pas mus nėra reabilitologų. Faktiškai jie yra, tačiau dirba labai mažu krūviu. Tai ką daryti žmonėms? Belieka vykti į Pasvalį“, – sako savivaldybės tarybos narys gydytojas traumatologas Dalius Jakubėnas. Anot jo, šalyje su reabilitologais ir jų konsultacijomis esantis „tikras cirkas“.
„Anksčiau siuntimą reabilitacinam gydymui išrašyti galėjome mes patys, o dabar būtinai reikia reabilitologo. O prie jo prieiti neįmanoma!“ – kalba gydytojas. Kiti ŠR kalbinti gydytojai mano, kad ambulatorinei reabilitacijai siuntimą galėtų išrašyti ir šeimos gydytojai.
Biržų ligoninės konsultacinėje poliklinikoje dirba dvi gydytojos reabilitologės – Danguolė Savukynienė ir Monika Dikčiūtė. Kad pas jas patektum, tektų laukti gerokai ilgai.
Liepos 11 dieną Biržų ligoninės konsultacinės poliklinikos registratorė informavo, kad talonų pas gydytojas reabilitologes nėra. Registracija vyks tik rugpjūčio 21 dieną, kad pacientas galėtų patekti pas gydytoją rugsėjo mėnesį.
Kas gali tiek laukti po operacijos, traumos ar kamuojant skausmui?
Dar vieno paciento patirtis
„Po operacijos gydytojas pasakė, kada kreiptis dėl pirminės reabilitacijos. Aš, optimistas, galvojau, kad užsiregistruosiu ir paskirs datą. Pasirodo, kad gydytoja reabilitologė dirba nepilnu krūviu ir registracija pas ją – atskira tema (mažiausiai mėnuo).
Kita gydytoja patarė pabandyti laimę Pasvalio ligoninėje. Prisijungęs prie e-sveikatos internetu gavau pasirinkimą iš dviejų reabilitologių. Nurodytu laiku nuvykau ir iš karto atlikau testus, nes gydytoja jau buvo susipažinusi su mano bėda. Netrukus nukreipė į gretimą kabinetą, kur leido pasirinkti patogų laiką ir kad nebūtų tarpų tarp procedūrų. Personalas labai malonus ir visai nesijaučiau „svetimšaliu“. Beje, sutikau daug pažįstamų biržiečių. Buvo pacientų iš Pakruojo, Joniškio rajonų. Gavęs siuntimą į Likėnus nuvykau antrinei reabilitacijai. Kažkiek nedidelių bėdų buvo dėl grafiko suderinimo, bet viskas išsisprendė“, – patirtimi dalijasi žinomas biržietis.
Esmė – finansai
Ar Biržai, turėdami daugiau ar didesniu krūviu dirbančių gydytojų reabilitologų, rastų galimybę teikti viršsutartines paslaugas? Šito ŠR klausė ligoninės direktoriaus Petro Bimbos.
Ligoninės vadovas sakė, kad esmė yra ta, kad už darbą reikia mokėti ir gydytojams, ir kartu su jais dirbančiam personalui. O Biržų ligoninės personalas maksimaliai užkrautas darbu, ligoninei reabilitacinių paslaugų teikimas neša nuostolį.
„Jau ir dabar mes esame atlikę nemažai viršsutartinių paslaugų, už kurias turi apmokėti ligonių kasos. Per mėnesį suteikta reabilitacinių paslaugų beveik už 3200 eurų, mums iš ligonių kasų buvo apmokėta 2800 eurų, paskui sumą pakėlė dar 500 eurų“, – sako Biržų ligoninės direktorius. Didžiausia dėl gydytojų reabilitologų problema esanti ta, kad be pirminės konsultacijos negalima duoti siuntimo antrinei reabilitacijai (pvz., į Likėnų ligoninę). Direktorius priminė, kad pirminė konsultacija dabar teikiama ir Likėnų ligoninėje.