Rugpjūtis juodu ženklu pažymėtas Biržų žydų bendruomenės istorijoje. 1941 metų rugpjūčio 8 dieną Pakamponių miškelyje buvo išžudyta visa šimtmečius šiame krašte gyvenusi žydų bendruomenė.
Apie greta gyvenusius ir amžiams išnykusius bendrapiliečius buvo kalbama antradienį vykusiame renginyje, skirtame Holokausto aukų atminimui.
Minėjimas prasidėjo prie žydų gelbėtojams skirto skvero Žemaitės ir S. Dagilio gatvių sankryžoje. Atvyko rajono vadovai, muziejaus „Sėla“ žmonės, Biržų „Saulės“ gimnazijos Tolerancijos centro mokiniai ir mokytojai. Biržų žydų istorijos ir kultūros draugijos pirmininkas Vidmantas Jukonis trumpai priminė žydų atsiradimo Biržuose istoriją, kalbėjo apie jų gyvenimo būdą, mieste buvusius maldos ir bendruomeninius pastatus. Kalbėta ir apie lietuvius, gelbėjusius žydų tautybės žmones, nors už tai jie galėjo būti sušaudyti. Šių žmonių atminimą susirinkusieji pagerbė tylos minute.
Iš čia dalis renginio dalyvių nuvyko į senąsias žydų ir karaimų kapines, kita dalis pasuko į Pakamponių memorialą. Senosiose žydų kapinėse pagerbtos pirmosios Holokausto aukos mūsų mieste. Prie joms pastatyto paminklo atminimo žvakutę ir akmenėlį padėjo savivaldybės meras Kęstutis Knizikevičius, kiti dalyviai.
Apie istorinės atminties išsaugojimą kalbėjo vicemerė Astra Korsakienė.
Pakamponių miške skambėjo skaitomos memorialo sienoje įrašytos čia nužudytų žmonių pavardės. V. Jukonis kalbėjo apie šiurpias čia vykusias žudynes, apie stebuklingai išsigelbėjusį iš kapo ir lietuvių priglaustą bei išslapstytą žydą, memorialo statybos momentus.
„Noriu pasakyti, jog čia buvo sušaudyti mano prosenelio tėvai su jo mažuoju broliuku. Mano prosenelis buvo linksmas ir energingas, jis buvo pats pirmasis, kuris pamatė mano pirmus žingsnelius. Daugeliui kyla klausimas, kodėl žydai, norėdami pagerbti mirusius, vietoje gėlių deda akmenis. Tai todėl, kad Izraelio klimatas nepalankus gėlėms, ir žmonės sudeda visą savo pagarbą ir atminimą į akmenį ir palieka jį prie artimųjų kapų“, – sakė jaunoji Ūla, verslininkės Letos Malamedaitės-Vainorienės anūkė.
Kalbėdamas apie Biržų žydus, meras K. Knizikevičius sakė, jog ši bendruomenė kartu su lietuviais kūrė mūsų krašto veidą, prisiminė močiutės pasakojimą apie tai, kad jos tėvas buvo suimtas už žydų slėpimą, tačiau jam pavyko bausmės išvengti.
Gėlės ir žvakutės papuošė paminklinį akmenį, kuriame hebrajų ir lietuvių kalbomis parašyta, kad šioje vietoje nužudyta apie 2400 žydų ir apie 90 lietuvių tautybės žmonių.
Iš Pakamponių susirinkusieji vyko aplankyti Nemunėlio Radviliškio Holokausto aukų kapinių.