Daugelį stebina žinia apie skurdo lygį Biržų rajone, kuriame kai kurių prekių, nekilnojamojo turto kainos kone prilygsta didmiesčiams.
Lietuvos statistikos departamente pristatyta naujausia skurdo statistika, parengta eksperimentiniu būdu, vertinant, koks yra skurdo lygis, skurdo rizikos riba, absoliutaus skurdo lygis, skurdo lygis pagal savivaldybes.
Skurdo rizikos riba vienam asmeniui 2022 metais vertinama 516 eurų, o namų ūkiui, susidedančiam iš dviejų suaugusiųjų asmenų ir dviejų vaikų iki 14 m., tokia riba yra 1084 eurai. Absoliutaus skurdo riba yra 267 eurai vienam gyvenančiam asmeniui.
Skelbiama, kad 2022 metais mažiausias skurdo rizikos lygis buvo Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono savivaldybėse, atitinkamai 13,5 ir beveik 17 proc., o didžiausias – Biržų ir Zarasų savivaldybėse – viršijo 33 proc.
ŠR domėjosi, ką apie tai mano rajono verslininkai bei už socialinę sritį atsakinga Biržų rajono savivaldybės vadovė.
Biržiečiai visada pasižymėjo verslumu
Biržietės verslininkės Vilmos Strelcovos manymu, toks statistikos rezultatas rodytų, kad rajone yra arba labai daug socialiai remiamų šeimų, arba maži atlyginimai. Tačiau verslo aplinką pažįstanti pašnekovė nenorėtų sutikti, kad Biržuose skurdo lygis – didžiausias Lietuvoje.
„Žmonės niekada pas mus nebuvo skurstantys. Biržiečiai, ypač po Nepriklausomybės atgavimo, aktyviai kūrė verslus, kūrėsi įmonės. Turtingi ir mūsų krašto ūkininkai“, – sako V. Strelcova. Anot verslininkės, statistikos rezultatui galėjo įtakos turėti ir tai, kad rajone nėra didelių užsienio įmonių, mokančių gerus atlyginimus kvalifikuotai darbo jėgai.
Ne tik važinėjantys uždarbiauti į užsienį, bet ir paklausūs specialistai dažnai ir nuotoliniu būdu dirba ir mokesčius moka kitur, o pinigus išleidžia Biržuose. Ir tai gali turėti įtakos perkamajai galiai, kuri mūsų krašte itin aukšta.
Pajamų deklaravimo sritis – taip pat diskusijų vertas objektas.
„Matyt, pinigų yra kažkur šalia“, – sako pašnekovė, atkreipusi dėmesį ir į turgaus dienomis didžiulius žmonių srautus sutraukiančias turgavietes.
Daug nedirbančių, maži atlyginimai, nevykęs investuotojas
„Neabejotina, kad reikia išsamesnio tokių išvadų tyrimo. Manau, diskutuosime apie tai“, – sako ŠR kalbinta savivaldybės mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė.
Mero pavaduotoja vardijo galimas skurdo lygio priežastis.
„Pensinio amžiaus gyventojai sudaro apie trečdalį rajono gyventojų (2020 m. duomenimis., 28 proc.) pagal kurių duomenis rengta tyrimo ataskaita. Pensijos ir socialinės išmokos nebuvo didinamos, todėl pajamų lygis mažesnis nei savivaldybių, kuriose gyvena daugiau darbingo amžiaus žmonių.
Skurdo rodikliams įtakos turi ir didelis socialines išmokas gaunančių gyventojų skaičius.
Biržų rajone vienas didžiausių bedarbių procentas tarp darbingo amžiaus žmonių. Visi šie rodikliai blogiausi Panevėžio apskrityje, išskyrus Rokiškio savivaldybę“, – teigia vicemerė A. Garšvaitė.
Ji mini ir didelę šilumos kainą bei dėl to mokamas dideles kompensavimo išmokas.
2022 m. pensijos ir socialinės išmokos buvo ženkliai didintos, todėl galimai skurdo rizikos lygis bus mažesnis
„Ko gero, prie prastų rodiklių prisideda ir maži vietinėse įmonėse dirbančių žmonių atlyginimai.
Gaila, kad nepavyko su sklypo Plento 2c investuotoju (kiek žinau, rengiamasi nutraukti sutartį) – turėjom vilčių, kad bus įkurta naujų darbo vietų“, – sako savivaldybės mero pavaduotoja.