
Sausio mėnesį Vokietijoje užfiksuota galvijams pražūtinga snukio ir nagų liga. Kovo pradžioje šios ligos židinys jau buvo užfiksuotas Vengrijoje, o praėjusį penktadienį Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pranešė ir apie tris ligos protrūkius stambiuose galvijų ūkiuose Slovakijoje. Ši itin greitai ir netgi oru plintanti liga, kuri ypač pavojinga galvijams, avims, ožkoms ir kiaulėms, kelia nerimą ir Biržų ūkininkams bei mėsos perdirbėjams.
Mėsos gamybos įmonės „Agaras“ komercijos direktorė Daina Butėnė teigia, kad nerimas didelis, o į Lietuvą atslinkusi liga gali būti pražūtinga visam sektoriui.
„Nerimo daug, sekame naujienas ir rekomendacijas. Kelias kovoti su liga yra visiškas galvijų sunaikinimas ir utilizavimas. Tai didžiulis pavojus visam sektoriui – galvijų augintojams, mėsos gamintojams, pieno ūkiams. Kaip prevencinė priemonė iš tos šalies iškart stabdomas bet koks eksportas, o Lietuvos mėsos perdirbėjai, taip pat ir mes, didžiąją dalį produkcijos būtent išvežame į užsienio rinkas“, – kalbėjo D. Butėnė.
Pasak jos, viską vertinti reikia labai rimtai, nes, kaip rodo, įvykiai, liga plinta.
„Išplitimas į Vengriją yra labai blogas ženklas, nes vengrai yra kone didžiausi galvijų eksportuotojai. Viena pagrindinių jų rinkų Turkija, kuri nėra Europos Sąjungos narė, kur yra kiti reikalavimai. Taip pat reikia suprasti, kad ligų židinių likvidavimas Vokietijoje ir Vengrijoje gali būti skirtingas. Kitas išsivystymas, kitas mentalitetas. Taip pat niekas nežino, kas dedasi ir kaip į viską žiūri pašonėje esančios Baltarusija, Kaliningradas. Tiesa, ten juk niekada jokių problemų ir ligų nebūna…“ – kalbėjo D. Butėnė.
Verslininkės teigimu, ką šiuo atveju galime padaryti, tai pirmiausia visiems, ypač augintojams, pradėti laikytis ypatingų biosaugos ir visų sanitarijos reikalavimų. Kaip parodė kiaulių maro pavyzdys, jų laikantis katastrofos išvengti įmanoma.
„Agaro“ įmonėje šiuo metu darbuotojų skaičius apie 165. Jei įmonei staigiai ir žymiai reikėtų stabdyti gamybą, tai galėtų turėti didelės neigiamos įtakos ir darbuotojams, ir rajono biudžetui.
Mėsinius galvijus auginantį ūkininką Audrių Stačkūną situacija taip pat verčia nerimauti.
„Tikrai nėra ramu, didelis pavojus visam ūkiui. Nuolatos seku rekomendacijas ir naujienas. Jau yra draudimas vežti galvijus į parodas. Ligos atveju tektų išsyk sunaikinti absoliučiai visą bandą, kuriai užauginti prireikė daug metų“, – kalbėjo kelis šimtus mėsinių jaučių auginantis Biržų rajono ūkininkas.
Didelį pienininkystės ūkį Biržų rajone valdantis Vytautas Stankevičius teigia, kad šią minutę tiesioginės grėsmės nėra, bet situacija gali greitai ir radikaliai keistis.
„Sovietiniais laikais buvo ši liga išplitusi. Dar vaikas buvau, bet pamenu, kai ištisus kaimus užkardė. Niekam net išvykt neleisdavo. Kol kas labai artimų židinių nėra, bet situacija gali labai greitai ir radikaliai keistis. Ši liga grėsminga ir sužlugdytų daug ūkių, kas, manau, valstybei turėtų katastrofiškų padarinių. Per kelias dienas ar savaites prarastume tai, ką kūrėme per trisdešimt metų“, – kalbėjo ūkininkas.
Anot jo, vienintelė reali apsauga – kontrolė. Šiuo metu ūkyje taip pat yra apribotas žmonių priėjimas prie patalpų, kuriose laikomi gyvuliai. Susirinkimus ir susitikimus galima rengti ir kitose vietose.