Dėl nemokamai teikiamos pirminės valstybės garantuojamos teisinės pagalbos į Biržų rajono savivaldybės administraciją daugiausia kreipiamasi klausimais, susijusiais su šeimos teise.
Per mėnesį – apie 30 klientų
Biržų rajono savivaldybės administracijoje pirminę valstybės garantuojamą teisinę pagalbą teikia Teisės ir civilinės metrikacijos skyrius. Vyriausiosios specialistės Justinos Salienės tikslinių atostogų metu teisinę pagalbą teikia skyriaus vedėjas Stanislovas Paškevičius.
Pasak skyriui vadovaujančio teisininko S. Paškevičiaus, žmonės dėl pirminės teisinės pagalbos priimami kasdien. Nuo šių metų pradžios į savivaldybę dėl teisinės pagalbos kreipėsi 221 žmogus. Per mėnesį vidutiniškai sulaukiama apie 30 klientų.
Pirminė teisinė pagalba – teisinės konsultacijos, informacija, patarimai dėl ginčo sprendimo ne teismo tvarka – visiems teikiama nemokamai.
Dažnai konsultuojamasi dėl „alimentų“
Daugiausia, kone 70 procentų kreipimųsi yra dėl klausimų, susijusių su šeimos teise – skyrybomis, vaikų išlaikymu ir kt. Pasak teisininko, dažniausiai šiuos klausimus aiškinasi jauni žmonės, iš kurių žymią dalį sudaro nesusituokusios moterys, sprendžiančios vaikų išlaikymo, gyvenamosios vietos nustatymo klausimus.
„Žmonėms reikia valstybės numatytų lengvatų, kurias norint gauti reikia oficialiai susitvarkyti tam tikrus dokumentus“, – sako S. Paškevičius apie tai, kas dažnai verčia jaunus žmones ieškoti teisinės pagalbos, informacijos.
Konsultacijai vienu klausimu skiriama viena valanda. Būna, kad vienas žmogus ateina su keliais klausimais, o pasitaiko, kad dėl tos pačios problemos klientas ateina kelis kartus.
Nusibodo 35 metus kentėti žmonos kalbas
Pasiteiravus apie įsimintiniausius klientus teisininkas prisimena vieną skyrybomis besirūpinusį vyriškį. Gerokai į septintą dešimtį įkopęs žmogus 35 metus gyveno su žmona ir nutarė, anot jo, nebekentėti. „Nusibodo klausytis jos kalbų ir priekaištų“, – paaiškino teisininkui priežastį.
Tiesa, šis žmogus tuo pačiu klausimu buvo atėjęs dar sykį po kokių trijų savaičių. Daugiau nepasirodęs, o kaip susiklostė jo šeiminis gyvenimas, neaišku. Beje, skyrybų iniciatorės dažniausiai būna moterys.
Būna, kad teisinės pagalbos ieškoti sumano žmonės, skleidžiantys alkoholio kvapą ir vos besilaikantys ant kojų.
„Su tokiais nesibarame, gražiai susitariame, palydime iki durų“, – sako skyriaus vedėjas S. Paškevičius.
„Suverenus“ domina jų gimimas
Valstybės garantuojamos pagalbos reikia ir valstybei bei jos galios aparatui paklusti nenorintys vadinamieji „suverenai“. Tai suverenių žmonių bendruomenės atstovai, besilaikantys nuostatos, jog jie neprivalo paklusti valstybei ir jos galios aparatui, jei jie patys su tuo nesutinka.
Biržų savivaldybėje besilankę su šiuo judėjimus susijusios šeimos nariai ieškojo kelių, kaip gauti iš ligoninės dokumentus apie jų gimimą. Pasak S. Paškevičiaus, galima suprasti, kad tai jiems esą svarbu patvirtinant, jog gimė laisvi ir nepriklausomi.