Ūkininkai nerimauja ir šį kartą dėl pagrįstų bei aiškių priežasčių – mineralinių trąšų ir kuro kainos pasiekė tokį lygį, kuomet tarp išlaidų ir galimų pajamų atsiranda praraja.
Amonio pagrindu pagamintos mineralinės trąšos (salietra), kurioms tenka liūto dalis augalininkystės ūkyje patiriamų kaštų, žymiai pabrango nuo šių metų sausio 1 dienos. Europos Sąjungoje buvo pradėtas taikyti pasienio anglies dioksido korekcinis mechanizmas (CBAM). Pagal jį visos trąšos, įvežamos iš trečiųjų šalių, yra papildomai apmokestinamos, tokiu būdu siekiant palaikyti vidaus gamintojus.
Tačiau pakilo ne tik trąšų kainos iš trečiųjų šalių. Išsyk iki tokio paties lygio buvo padidintos ir vidaus rinkoje pagamintų trąšų kainos.
Balandžio 13 dieną „Agrochema“ taikoma amonio sulfato trąšų tonos kaina siekė 530 eurų (atsiskaitant iš karto), o su mokėjimo atidėjimu – 555 eurų. Dar rudenį tona trąšų kainavo bemaž 200 eurų ar net dar pigiau.
Prie trąšų brangimo prisidėjo ir intensyvūs karo veiksmai Artimuosiuose Rytuose, kurie į seniai regėtas aukštumas pakėlė naftos, o drauge ir dyzelino kainą. Žemdirbiams skirto dyzelino litro kaina, ilgą laiką nesiekusi 1 euro, užkopė iki 1,70 euro už vieną litrą.
Nors dauguma ūkininkų trąšų dar yra įsigiję prieš didįjį kainų šuolį, tačiau pagal dabartines kainas žvelgiant į ateitį, ji neatrodo šviesi.
„Jei visas trąšas ir kurą reikėtų pirkti dabartinėmis kainomis, tai tektų iš esmės viską persidėlioti. Arba dirbti be trąšų, arba jų naudoti mažiau, kas automatiškai kirstų per derlių ir pajamas. Įvertinus šiandienos trąšų ir kuro kainas bei dabartines rugių kainas – matematika visiškai nesidėlioja“, – sakė ūkininkas Dainius Dambrauskas.
Vidutinio dydžio ūkyje dirbantis Jaunius Risakovas teigia, kad situacijai nesikeičiant tektų dirbti kažkokia kita metodika.
„Trąšų šiam sezonui, kaip ir didesnė dauguma ūkių, turime, tad didžiausią naštą pajusime jas pirkdami kitiems metams. Juo labiau kad visiškai neaišku, koks bus derlius ir kainos. Dėl kuro kainų, reikia viltis, kad jos normalizuosis. Esu dar pakankamai jaunas, nepersisotinęs ir man iš esmės patinka pats ūkininkavimo procesas su visais iššūkiais. Todėl, kol išeina dengti įsipareigojimus, tol į viską stengiuosi žiūrėti pozityviai. Kiek ilgam – bus matyti“, – kalbėjo Jaunius Risakovas.
Ūkininkas Audrius Stačkūnas dabartinę situaciją taip pat vertina kaip itin nepalankią.
„Trąšos sudaro didelę dalį išlaidų, todėl didelis kainų šuolis, be abejo, turi ir turės didelės įtakos ūkiams. Prie to dar prisideda ir kuro kainos, kurios dar labiau išpučia kaštus. Skaičiuojant pagal dabartines kainas – daug kam grės nuostoliai. Teko girdėti, kad kai kurie ūkininkai, turintys trąšų palankiomis kainomis, net svarsto bei atlieka skaičiavimus, ar ne verčiau parduoti brangiau trąšas, gauti garantuotų iš to pajamų ir bandyti išgyventi su projektuojamu mažesniu derliumi“, – įžvalgomis pasidalino ūkininkas.






