Perskaičius Biržų savivaldybės tinklalapyje pateiktą informaciją apie planuojamus rajono sveikatos įstaigų pokyčius (atrodo, kad informacija pateikta penktadienį, darbo dienai finišuojant į pabaigą, prieš eglutės įžiebimo šventę), kilo daug klausimų. Kadangi dabartinės valdančiosios koalicijos poziciją visuomenei pateikti žadėjo savivaldybės meras Vytas Jareckas, rūpi išgirsti ir šiuo metu savivaldybės tarybos opozicijoje dirbančios patyrusios politikės, ankstesnėse valdžios kadencijose kuravusios socialinę sritį bei vadovavusios Socialinio vystymo komitetui Stasės Eitavičienės nuomonę.
– Gruodžio 9 dieną (ketvirtadienį) 10 valandą nuotoliniu būdu įvyks išplėstinis Biržų rajono savivaldybės tarybos Socialinio vystymo komiteto posėdis. Itin svarbiame tarybos komitete, kuris ilgai neturėjo pirmininko, bus aptarti planuojami rajono sveikatos įstaigų pokyčiai. Kadangi viešinta rajono vadovų informacija, kad iki gruodžio 10 dienos Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) savivaldybė turi pateikti planą apie sveikatos įstaigų tinklą, paslaugų teikimo pokyčius ir pan., įdomu, ką rengiasi aptarti komitetas išvakarėse, kai planas jau turėtų būtu paruoštas išsiųsti?
– Nežinau. Dar turbūt nėra buvę tokio atvejo, kad komiteto posėdis, šį kartą dar ir išplėstinis, kviečiamas svarstymui nepateikus nei sprendimo projekto, nei jokios diskusijai reikalingos medžiagos. Komiteto nariams pranešama, kad posėdyje bus aptarti planuojami Biržų rajono sveikatos įstaigų pokyčiai.
Galbūt tai tie patys planuojami pokyčiai, kurie spalio 7 d. buvo pateikti LR prezidentui, ministrei pirmininkei, sveikatos apsaugos ministrui, LR Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariams, Seimo frakcijų seniūnams, Lietuvos savivaldybių asociacijai? Ten rašoma, kad „Savivaldybė atsižvelgdama į ministerijos rekomendacijas spalio mėnesį ketina Biržų rajono savivaldybės tarybai teikti sprendimo projektą dėl Vaikų ligų skyriaus reorganizavimo paliekant tik dienos stacionaro paslaugas ir atsisakys nuostolingų paslaugų“.
O gal tą, kurį Socialinio vystymo komiteto nariai gavo prieš pat savivaldybės tarybos posėdį, kuriame žadama reorganizuoti aktyvaus gydymo vaikų ligų skyrių į dienos stacionaro paslaugas, o vaikų ligų skyriaus patalpose įrengti 20 lovų palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus, atitinkančio šių paslaugų teikimo reikalavimus, patalpas?
Šioje informacijoje, matyt, tikintis, kad Sveikatos apsaugos ministerija bus Biržams dosni, pateikiama preliminari investicijų poreikio ligoninei paraiška – 2 288 533 eurų, reikalingų „statybai, rekonstravimui, remontui ir kitiems darbams, įrangai, personalo tobulinimui, perkvalifikavimui, pritraukimui“.
Įdomiausia man, kaip ilgametei šio komiteto narei, yra savivaldybės vadovų įsitikinimas, kad gruodžio 9 d. posėdyje „komitetas, tarybos frakcijos, išklausę informaciją dėl numatomų sveikatos įstaigų pokyčių, ketina teikti pasiūlymų“.
Kada teikti pasiūlymus, jeigu informaciją apie numatomą ligoninės reorganizaciją savivaldybė turi pateikti ministerijai iki gruodžio 10 dienos?
– Ar turite Socialinio vystymo komiteto būsimo posėdžio darbotvarkę?
– Ne, jokios darbotvarkės kol kas negavome.
– Gal su komiteto nariais dėl to preliminariai jau buvo susisiekęs pirmininkas konservatorius Arūnas Anskinas, komitetui priklausanti už socialinę sritį atsakinga mero pavaduotoja socialdemokratė Audronė Garšvaitė bei valdančiosios koalicijos atstovai? Gal jūsų nuomonę bei poziciją formuojant žinias ministerijai norėjo išgirsti buvusi Socialinio vystymo komiteto pirmininkė, dabar savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoja tapusi liberalė Astra Korsakienė? Pranešama, kad ji taip pat dalyvaus išplėstiniame komiteto posėdyje.
– Socialinio vystymo komitetas yra atsakingas už gyventojų sveikatos priežiūros, sergamumo prevencijos organizavimą, sveikatos programų rengimą ir įgyvendinimą, sveikatos priežiūros paslaugų kokybės gerinimą ir rėmimą. Todėl aš lapkričio pabaigoje skambinau Socialinio vystymo komiteto pirmininkui Arūnui Anskinui, prašydama jo šaukti komiteto posėdį, išklausyti ligoninės direktorių, savivaldybės vadovus ir pareikšti mūsų komiteto pastabas ir pasiūlymus dėl numatomos sveikatos įstaigų reformos mūsų rajone.
Pirmininkas kviesti posėdį atsisakė, motyvuodamas tuo, kad nėra konkrečių sprendimų, kuriuos galėtume svarstyti komitete. Tarp kitko, A. Anskinas pasiūlė opozicijai teikti savo pasiūlymus, kuriuos vėliau komitetas galėtų svarstyti. Tai iš manęs išgirdęs LVŽS frakcijos pirmininkas Tomas Četvergas tą pačią dieną kreipėsi į už sveikatos sritį atsakingą vicemerę Audronę Garšvaitę, prašydamas jos pasiūlyti jai tinkamą dieną dalyvauti opozicijos susitikime su ligoninės direktoriumi Petru Bimba. A. Garšvaitė pasiūlė susitikimą organizuoti ketvirtadienį, gruodžio 9 d., nes anksčiau ji niekaip negalinti. Kaip dabar jau žinoma, gruodžio 9 d. kviečiamas išplėstinis Socialinio vystymo komiteto posėdis. Sutapimas ar kvailos pastangos atriboti opoziciją nuo rajonui svarbių klausimų svarstymo?
– Kaip manote, ar bent jau šiuo ne tik jautriu, bet ir gyvybiškai svarbiu klausimu turėtų išnykti partinės bei „koalicinės“ tvoros (tą praėjusiame tarybos posėdyje akcentavo ir administracijos direktorė Irutė Varzienė) bent jau tarp tų politikų, kuriems atsakomybė prieš krašto žmones yra svarbesnė už partinius reikalus ir būsimų rinkimų reitingus?
– Eidami dirbti savivaldybės taryboje mes visi prisiekėme sąžiningai atlikti visas savivaldybės tarybos nario pareigas ir susilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių gyventojų teises ir viešuosius interesus. Ši priesaika galioja visiems tarybos nariams, nesvarbu, kam priklausome – valdančiajai daugumai ar opozicijai. Mus, esančius opozicijoje, valdančioji dauguma prisimena nebent tada, kai, tarpusavyje susirieję, išsigąsta, kad tarybos posėdyje gali neužtekti valdančiųjų balsų svarbiam sprendimui priimti, ir prašo juos palaikyti.
– Jūs savo poziciją dėl ligoninės darbo neseniai viešai išdėstėte spaudoje. Kokios reakcijos sulaukėte iš savo ar kitų tarybos frakcijų lyderių? Gal šiuo klausimu jūsų nuomonę formavusius motyvus norėjo išgirsti dabartinė vicemerė, kiti savivaldybės administracijos socialinę politiką vykdantys atsakingi asmenys?
– Savivaldybės vadovams spaudoje išsakytos mano mintys, matyt, buvo neįdomios, niekas nereagavo. Padėkojo tik keli biržiečiai, kuriems keliamos problemos yra svarbios.
Savivaldybės svetainėje, kurioje pateikiami gyventojams aktualiausi savivaldybės tarybos sprendimai, rašoma, kad „dalyvaudama reformoje VŠĮ Biržų ligoninė planuoja vykdyti šių paslaugų plėtrą: Ambulatorinės fizinės medicinos ir reabilitacijos paslaugų plėtra; Dienos stacionaro paslaugų plėtra; Antrinių ambulatorinių paslaugų plėtra; Palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugų modernizavimas“. Abejoju, ar toks atsakymas tenkina Biržų rajono gyventojus ir tuos aktyvius piliečius, kurie lapkričio 29 d. buvo susirinkę protestuoti prie savivaldybės.