Antikorupcijos komisijos verdiktas: į vandentiekio tiesimo vingrybes įsipainiojusio konservatoriaus ir Savivaldybės įmonės vadovės elgesį turėtų vertinti Specialiųjų tyrimų tarnyba.
Antradienį rinkosi Biržų rajono savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisija. Komisijos darbotvarkėje buvo trys klausimai, tačiau kone visas posėdžio laikas buvo skirtas tarybos valdančiosios daugumos frakcijų pirmininkų kreipimuisi į komisiją dėl didelio atgarsio visuomenėje sulaukusio straipsnio laikraštyje „Šiaurės rytai“ apie atvestą vandentiekio liniją į Daliaus ir Editos Barkauskų šeimos namus Kvietkelių kaime.
Naują vandentiekio trasą į sodybą atvedė E. Barkauskienės vadovaujama UAB „Biržų vandenys“, kurios pagrindinis akcininkas yra Biržų rajono savivaldybė, o D. Barkauskas yra Savivaldybės tarybos narys, Kontrolės komiteto pirmininkas. Kreipimesi į komisiją prašoma įvertinti, ar minėtoje publikacijoje išdėstomi įvykiai neturi korupcinių požymių, sietinų su D. ir E. Barkauskų šeima, bei priimti atitinkamus sprendimus.
Viskas teisėta
Antikorupcijos komisijos pirmininkė Alė Pocienė paprašė Barkauskų pasisakyti, kaip jie vertina straipsnyje išdėstytą medžiagą, išsakyti savo nuomonę ir išsklaidyti visas abejones dėl šio reikalo skaidrumo.
Anot D. Barkausko, straipsnyje yra ir netiesos, nes per sodybos sklypą vandentiekis tiestas ne gręžimo būdu, o savomis jėgomis iškasant tranšėją. Anot politiko, jiems priklausanti vamzdyno trasa nuo kelio Biržai – Germaniškis klota turint visus projektus, leidimus, be jokių savavališkų veiksmų.
Tęsdama savo sutuoktinio mintis E. Barkauskienė sakė, jog jų nuosavybės teise priklausančiai trasai buvo parengtas projektas, darbus atliko UAB „Biržų vandenys“, už viską buvo sumokėta pagal pateiktas sąskaitas, yra atliktų darbų aktas ir kiti dokumentai. Už darbus apmokėta pagal UAB „Biržų vandenys“ galiojančius įkainius. Šių dokumentų E. Barkauskienė sakė nenorinti viešinti, bet komisijos nariams gali pateikti susipažinimui.
Dėl trasos kreipėsi D. Barkauskas
Komisijos narys Tomas Četvergas norėjo sužinoti apie kitą 170 metrų ilgio vandentiekio trasos dalį, kurią UAB „Biržų vandenys“ nutiesė savo lėšomis.
„Kaip kilo mintis, kad ši trasos dalis yra reikalinga? Vis tiek kažkas pateikė prašymą, kad nori jungtis, ar kaip viskas įvyko?“ – klausė T. Četvergas. Jį papildė politikas Nerijus Ubartas, klausdamas, ar UAB „Biržų vandenys“ turi sudarę kažkokią prioritetinę eilę, kur numatyta, kurios trasos turi būti rengiamos pirmiausia.
„Kai gaunamas prašymas iš gyventojo, tuomet apsitariame, ar galime daryti, ar tai mums apsimoka, ar nereikia lįsti“, – paaiškino UAB „Biržų vandenys“ vadovė.
„Tai čia buvo gautas prašymas iš gyventojo?“ – patikslinimo norėjo T. Četvergas. E. Barkauskienė patvirtino, kad taip, tai įvyko 2023 metais.
Prioritetinės eilės nėra, svarstant klausimą dėl vandentiekio trasos direktorė nenusišalino
T. Četvergas domėjosi, kokia įmonėje tvarka, pagal kurią nustatoma pirmenybė prisijungimui. Kas tą lemia – vartotojų skaičius, trasos ilgis ar kiti rodikliai?
Pasak direktorės E. Barkauskienės, prioritetinės eilės įmonėje nėra.
Anot direktorės, kiekvienu atveju susirenkama drauge su inžinieriais ir tariamasi, kokį priimti sprendimą.
„Ar tariantis įmonėje dėl šios trasos tiesimo jūs nusišalinote?“ – direktorę E. Barkauskienę klausė T. Četvergas. Pastaroji atsakė, jog ne, nemaniusi, jog tai yra reikšminga.
Komisijos narys klausė, ar prieš tiesiant šią trasą buvo apklausti greta esantys gyventojai ar verslo įmonės, kad būtų įsitikinta, jog prie šios trasos dar kažkas jungsis.
„Jokios oficialios apklausos nebuvo“, – patvirtino E. Barkauskienė.
„O kiek dabar „Biržų vandenys“ turi tokių pavienių asmenų prašymų įvesti vandenį“, – neatlyžo T. Četvergas. E. Barkauskienė sakė, jog į šį klausimą dabar atsakyti negalinti, tam ji nepasiruošusi, tačiau tai galinti padaryti vėliau.
T. Četvergas samprotavo, jog įdomu sužinoti, kiek yra tokių prašymų, gal žmonės kreipėsi anksčiau nei D. Barkauskas, o jiems vandens ir šiandien nėra.
„Aš neturiu dabar duomenų, bet darau prielaidą, kad gali būti, jog žmogus prašymą parašė, tarkime, 2022 metais, ir trasos dalis, kurią turėtų padaryti „Biržų vandenys“, yra 10 ar 20 metrų. Tai yra skirtumas, kam turėtų būti pirmenybė ir kokios yra sąnaudos. Aš kalbu apie tas trasas, kurios statomos įmonės lėšomis“, – kalbėjo politikas.
E. Barkauskienė pažadėjo pateikti Komisijos nariams informaciją apie prašymus elektroniniu paštu.
Norinčių nėra, galimybės ribotos
Komisijos narys Justas Greviškis klausė, ar jau sulaukta verslininkų prašymų prisijungti prie naujai nutiestos magistralinės vandentiekio linijos.
Direktorė E. Barkauskienė atsakė, kad tokių kol kas nėra, tačiau yra privataus žmogaus prašymas pratęsti vandentiekio trasą nuo Barkauskų namų, ir tam D. Barkauskas jau davė sutikimą. Anot E. Barkauskienės, žmogus projektuoja gyvenamąjį namą, jau buvo įmonėje išsiimti prisijungimo sąlygų. Pasak D. Barkausko, apie tai su šiuo žmogumi kalbėjo dar tada, kai buvo kasama trasa į šeimos sodybą.
Buvo klausimų ir apie naujosios trasos technines galimybes. Pasirodo, prie jos gali jungtis tik ribotas buitinių vartotojų skaičius, o gamybai (pavyzdžiui, automobilių plovyklai) ši 63 mm skersmens linija yra per menka. Pasak E. Barkauskienės, gamybos poreikiams tektų rekonstruoti vandentiekio trasą nuo Užtvankos gatvėje esančio dviejų aukštų daugiabučio pastato. O prie dabartinės trasos galėtų jungtis garažuose įsikūrę automobilių remontininkai ir kitos smulkios verslo įmonės.
E. Barkauskienės nuomone, tai tik laiko klausimas, kol gamtosauginių reikalavimų spaudžiami šie verslininkai bus priversti įsivesti vandenį ir įsirengti kanalizaciją. Esamą vamzdynų situaciją direktorė demonstravo žemėlapyje.
Savo elgesiu politikas rodo pavyzdį kitiems
„Viskas, ko reikalauja įstatymai, buvo išpildyta. Yra projektas, yra visi leidimai, viskas padaryta tvarkingai. O dėl mūsų užimamų pareigų aš matyčiau daugiau diskriminaciją. Jeigu tu esi Tarybos narys, tu negali kaip eilinis pilietis naudotis paslaugomis? Yra daug nuomonių šiuo klausimu, bet aš, kaip politikas, esu tos nuomonės, kad kaip tik turiu skatinti naudotis Savivaldybės įmonės paslaugomis, rodyti pavyzdį, kad aš pasitikiu šia įmone, nesvarbu, ar jai vadovauja, ar nevadovauja mano žmona. Tai mano asmeninė pozicija. Iš kitos pusės, kalbant apie šią teritoriją, tai jau požiūrio klausimas, ar Savivaldybė suinteresuota, kad toje vietoje esančios įmonės turėtų normalias sąlygas veikti, ar nesuinteresuota. Jei „Biržų vandenys“ savo iniciatyva parodė, kad leis prisijungti, ir mato šiek tiek platesnį vaizdą, tai tuomet pagal šitą mūsų šeimos puolimo situaciją susidaro įspūdis, kad nieko nereikia daryti“, – emocingai kalbėjo politikas D. Barkauskas.
N. Ubartas pabrėžė, jog nekalbama apie tai, kad Tarybos nariai ar kažkokias pareigas užimantys asmenys yra išskirtiniai ir negali gauti paslaugų kaip kiti piliečiai. „Čia kyla pagrindinis klausimas, ar toji pagrindinė atšaka čia atsirado pirmiau nei kitame miesto rajone, kur žmonės vandens laukia gerokai seniau. Čia eiliškumo ir sąžiningumo klausimas“, – dėstė N. Ubartas.
Ar bus išpirkta privati vandentiekio trasa?
„Eiliškumo, kaip aš suprantu, nėra. Tai nėra kažkoks išskirtinis atvejis, kai dalį vandentiekio pastato įmonė, o kitą dalį – norintis prisijungti žmogus. Yra atvejų, kai Savivaldybė su įmone išpirkinėja trasos dalis, kur žmonės anksčiau nusitiesė savo iniciatyva. Tarkime, aš pats būčiau išsikasęs visą trasą ar samdęs kitą įmonę. Po kelerių metų ateitų kokia nors įmonė ir sakytų, kad nori prisijungti prie trasos. Tokiu atveju Savivaldybė inicijuotų trasos išpirkimą iš mūsų, o žmonės vėl kalbėtų, kad Tarybos narys naudojasi savo padėtimi, yra korumpuotas“, – dėstė D. Barkauskas.
T. Četvergas čia įžvelgė kitą momentą.
„Dabar jūs minėjote, kad nuo jūsų linijos davėte sutikimą prisijungti kitam vartotojui. Aš suprantu, kad dabar jūs iš moralinės pusės negalėsite sakyti, kad reikia išpirkti jūsų dalį?“ – klausė T. Četvergas. D. Barkauskas atsakė, jog kalba apie tą vamzdyno dalį, kurią nutiesė „Biržų vandenys“, ir kas būtų, jei ta atkarpa būtų nutiesta šeimos lėšomis. O gyventojui, kuris tiestų vamzdyną tolyn nuo jų namų, prisijungti leisti negaila.
Abejones išsakė ir komisijos pirmininkė Alė Pocienė, kuri teigė gerai žinanti vietovę, kur stovi Barkauskų šeimos namai.
„Žiūrint į ateitį jūs sakote, kad iš to žmogaus, kuris jungsis nuo jums priklausančios trasos, nieko neprašėte. Bet ar jūs, pasitarę šeimoje, nenuspręsite, kad jūsų trasą UAB „Biržų vandenys“ turi išpirkti, nes toliau atsirado naujų vartotojų?“ – klausė komisijos pirmininkė.
Į šį klausimą E. Barkauskienė tiesiai neatsakė: „Jei yra prašymas išpirkimui, tai sprendimą prima Savivaldybė drauge su UAB „Biržų vandenys“.
Rekomenduoja kreiptis į STT
Išsekus komisijos klausimams ir iš posėdžio patalpos išėjus Barkauskams, šia tema dar ilgai buvo diskutuojama. Visgi neatsakytų klausimų komisijai pasirodė esant daug. Kodėl neatlikta potencialių vartotojų apklausa? Kodėl nauja magistralinė trasa buvo tiesta per kelią Biržai – Germaniškis, kai įmonių prisijungimui, pagal E. Barkauskienės aiškinimą, būtų užtekę atvesti ją iki gamybinių pastatų kampo ir tai buvo galima padaryti įmonės jėgomis atviru būdu pigiau, nesamdant rangovo ir kita?
Komisija vienbalsiai priėmė sprendimą rekomenduoti Savivaldybės merui dėl šios situacijos išsiaiškinimo kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą.