Biržų savivaldybės tarybai balsuojant dėl atlyginimo priedo ligoninės vadovui lemiamu tapo vienas balsas. Įdomu tai, kad „už“ balsavo valstietis žaliasis, verslininkas, kurio vadovaujamos įmonės valdomas laikraštis aršiai kritikavo merą dėl siūlymo skirti minėtą priedą.
Įstaigos veiklos vertinime – pamoka ateičiai
Ketvirtadienį vykusiame Biržų savivaldybės posėdyje daugiausia diskusijų įsiplieskė dėl ligoninės vadovo atlyginimo priedo nustatymo.
Prielaidos diskusijai jau buvo kilusios Socialinio vystymo komiteto posėdyje. Tarybos nariai laikė ginčytinu dalyku aiškinimą, kad jie privalo balsuoti už siūlomą maksimalų 20 proc. dydžio priedą. Ginčo pagrindas – ligoninės finansinis nuostolis regione yra vienas didžiausių.
Priedo prie algos dydis nustatomas pagal įstaigos vertinimo balų skaičiavimą.
Kaip posėdyje sakė savivaldybės administracijos direktorė Irutė Varzienė, niekas tarybos nariams negali nurodyti, kad balsuoti privaloma. Algos priedą siūloma skirti remiantis balais. Esmė – balų skaičiavimas pagal įstaigos pateiktus rezultatus. Direktorė sakė pritarianti tarybos nariui Daliui Drevinskui, kad vertinimas būtų skaidresnis, jeigu į šį įstaigos rezultatų vertinimo procesą būtų įtraukta principinga stebėtojų taryba ir Socialinio vystymo komitetas.
„Tai yra pamoka ateičiai“, – situaciją vertino savivaldybės administracijos vadovė.
Ko neįvardijo politikas ir neišgirdo vicemerė?
Tarybos nariai aiškinosi, ar ligoninės finansiniai nuostoliai susidarė tik dėl objektyvių priežasčių, ar tam įtakos neturėjo vadyba.
„Kaip mums dabar elgtis Socialinio vystymo komitete išgirdus naujus faktus? Gal sprendimą atidėti?“ – klausė „valstietis“ Tomas Četvergas.
„Kokius faktus? Aš naujų neišgirdau“, – atsiliepė minėto komiteto posėdyje dalyvavusi už sveikatos sritį atsakinga mero pavaduotoja socialdemokratė Audronė Garšvaitė. Tarybos narys atsakė, kad toji informacija susijusi su vaikų ligų gydytojais ir Priėmimo skyriaus darbu.
Vicemerė prabilo ne apie šios dienos pagalbos vaikams problemą, o apie reformą. Anot politikės, tarybos nariams labai rūpi, kad Biržuose atsidarytų vaikų ligų dienos skyrius. Tačiau ji negalinti atsakyti, kada tai galėtų įvykti.
„Gal tai gali būti rudenį? Skyriaus steigimas susijęs su reforma“, – kalbėjo vicemerė.
O ligoninės finansiniai nuostoliai, politikės nuomone, gal šiek tiek „popieriniai“.
„Ligoninė būtina, pirmoji pagalba būtina, turime jausti atsakomybę“, – deklaratyviai ligoninės vadovui palaikymą išreiškė mero pavaduotoja A. Garšvaitė.
Pasigedo dėmesio pacientams ir pastangų juos pritraukti
Opozicinės „valstiečių“ frakcijos narė Stasė Eitavičienė kalbėjo, kur matanti ligoninės vadovo problemą.
„Kai yra šitokia konkurencija, kiekvienas pacientas yra svarbus. O dabar jie dažnai nukreipiami į Panevėžį, Rokiškį… Nėra komunikacijos, kas ten ligoninėje vyksta, kas priimta naujo, nesistengiama pritraukti pacientų, nesistengiama informuoti. Įdomu, ar pats direktorius įžvelgia problemą?“ – kalbėjo tarybos narė, minėjusi ir informacijos stoką dėl ligoninėje dirbančio kardiologo, apie kurį kone niekas nežino.
Ligoninės direktorius P. Bimba atsakė, kad kardiologas į Biržus atvažiuoja tik kartą per mėnesį ir gali priimti tik 10 pacientų.
Liberalas Aidas Vaitkevičius teigė, kad būtų neteisinga, jeigu ir nuostolingai dirbančios ligoninės, ir be nuostolių dirbančios poliklinikos vadovai gautų tokio pat dydžio priedą.
Direktorius P. Bimba kalbėjo apie pastangas mažinti nuostolius. Sakė, kad dujomis ligoninę šildanti įmonė „Lenauda“ anksčiau imdavo 2 tūkst. eurų už patalpų nuomą, o dabar – tik 1 tūkstantį.
„Stengiamės“, – sakė ligoninės direktorius.
Andrius Budriūnas norėjo išgirsti, ar visuomet teisingai elgiasi medikai, kai stengiasi išsiųsti pacientą į kitą gydymo įstaigą.
Direktorius P. Bimba atsakė, jog kiekvienas pacientas ligoninės Priėmimo skyriuje apžiūrimas, įvertinama jo būklė ir tik tada sprendžiama, ar vežti ligonį į aukštesnio lygio gydymo įstaigą. Pasak gydytojo P. Bimbos, kūdikių būklės vertinti ligoninė iš viso neturinti teisės.
Pasigirdo nuomonių, esą susidaro įspūdis, kad tik Biržų ligoninė kentėjo nuo covido ir dėl to turėjo papildomų išlaidų. Mintyje turėta, kad kitų rajonų gydymo įstaigose finansinė situacija geresnė.
Direktorius atsakė, kad Biržai aptarnavo ne tik savo rajono covidinius pacientus, bet ir pasvaliečius. Įtakos turėjo ir drastiškai išaugusi dujų kaina. Aplinkinių rajonų ligoninės šildomos centralizuotai.
„Tai, vadinasi, blogai, kad ligoninei leidome atsijungti nuo „Litesko“? – paklausė S. Eitavičienė.
„Išaugus dujų kainai, taip“, – pripažino socialdemokratė A. Garšvaitė.
Socialdemokrato raginimas „grįžti į žemę“, lemiamas balsas
„Yra nelengva valdyti tą „balaganą“ – kvadratų ten nemažai“, – liberalas Arūnas Remeika kalbėjo apie ligoninės pastatus. Anot politiko, nereikia norėti, kad ligoninė dirbtų pelningai.
Socialdemokratas Audrius Jukna taip pat išreiškė palaikymą dėl algos priedo ligoninės direktoriui. Sykiu jis negailėjo karčių žodžių savivaldybei.
„Su malonumu mokame auklėti, o kiek savivaldybė, taryba prisidėjo? Ar mes nors vieno gydytojo paklausėme, ar jis geras, ar moka gydyti? Ne. Nes jų nėra. Sugrįžkime į žemę – neturime nei gydytojų, nei direktorių“, – išsakė A. Jukna.
Politikui antrino mero pavaduotoja A. Garšvaitė. Ji kartojo apie gydytojų trūkumą ir pranešė, kad konkurse į poliklinikos vadovo pareigas nebedalyvaus dabartinis direktorius.
„Įdomu, kiek mes čia tų kandidatų sulauksime“, – padėtį dėl kadenciją baigiančio poliklinikos vadovo vertino mero pavaduotoja. Anot jos, priedas prie algos – tai motyvacija, paskatinimas dirbti.
„Motyvacija gali būti ir 10 ar 15 procentų. O kodėl būtent 20? Negaliu palaikyti sprendimo“, – pranešė A. Vaitkevičius.
„Valstietė“ E.Čepokienė sakė negalinti pritarti ir todėl, kad ligoninės administracijos atlyginimai esantys didesni už gydytojų.
„Mūsų frakcija nusprendė susilaikyti“, – pranešė „valstiečių“ frakcijos pirmininkas T. Četvergas.
Ligoninės vadovo algos priedui pritarė dešimt posėdyje dalyvavusių politikų. Pritarimo neišreiškė devyni: A. Vaitkevičius, A. Budriūnas. Jurgita Augustinavičienė, D. Drevinskas ir 5 „valstiečiai“: T. Četvergas, E. Čepokienė, S. Eitavičienė, Petras Plepys, Jūratė Ratnikienė.
„Valstietis“ Viktoras Kurganovas balsavo kitaip negu jo frakcija. Šio politiko, kurio įmonės valdomas laikraštis kaltino merą dėl ligoninės vadovui siūlomo priedo, sprendimui pritarė. Vienas balsas tapo lemiamu priimant ligoninės vadovui palankų sprendimą.