Nors viešumo ribas reglamentuoja įvairūs teisės aktai, Visuomenės informavimo įstatymas, Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodeksas, dažnai jos tokios plačios, kad tapęs viešuoju asmeniu ne vienas pasigaili suvokęs, kiek tas viešumas kainuos jam, jo šeimai. Ypač jei gyveni regione, kuriame dirbančios kai kurios žiniasklaidos priemonės pirmenybę teikia ne objektyviai tiesai, o savo savininkų ambicijoms ir politiniams tikslams.
Puikiai žinome, kad viešumo ir privatumo ribos visiškai išnyksta artėjant naujiems rinkimams ar rinkiminės kampanijos metu. Tada politinius oponentus pagauna nestabdomas azartas ieškoti tikrų, o dažniausiai – tariamų blogybių, kelti nepasitikėjimą vienu ar kitu asmeniu, žeminti jį būsimų rinkėjų akyse. Gandais ir nuogirdomis, o kartais – ir sąmoningai iškreipiamais faktais sutvirtinta informacija skleidžiama socialiniuose tinkluose, vienai ar kitai politinei jėgai prijaučiančioje spaudoje.
Ar taip elgdamiesi atnešame daug demokratijos į savo kraštą, ar mums iš tiesų svarbi yra Biržų ateitis? Neieškosiu svetimų pavyzdžių, nes užtenka ir savos patirties. Jau trečia kadencija į rajono savivaldybės tarybą esu išrinktas kaip Liberalų sąjūdžio narys. Dvylika viešumo metų leidžia daryti išvadas ir pateikti retorinius klausimus.
Gal ir nebūčiau užkliuvęs oponentams, jei būčiau ramiai dirbęs savo ūkyje, ramiai sėdėjęs tarybos posėdžiuose, nedalyvavęs diskusijose dėl sprendimų projektų, neteikęs paklausimų. Manau, kad būtent mano aktyvi pozicija paskatino oponentus griebtis šmeižto ir gandų, tam panaudoti socialinius tinklus, žiniasklaidos priemones.
Politinius oponentus pagauna nestabdomas azartas ieškoti tikrų, o dažniausiai – tariamų blogybių, kelti nepasitikėjimą vienu ar kitu asmeniu, žeminti jį būsimų rinkėjų akyse.
Ir kokių tik įdomybių neteko išgirsti ir perskaityti savo adresu. Oponentus ypač suerzino tai, kad netoli Širvėnos ežero, Radvilos gatvėje, nupirkęs namą ir žemės sklypą iš savininkų, po kelerių metų čia pradėjau statyti gyvenamąjį namą. Vienas iš „išradingų“ kaltinimų – kad būtent todėl miesto viešųjų erdvių tvarkymo projekte neliko automobilių stovėjimo aikštelės Širvėnos pakrantėje. Darantieji tokias išvadas greičiausia net nedalyvavo viešųjų erdvių projekto svarstyme 2019 m. liepos 19 d., kai su projektuotojais buvo daug diskutuojama dėl tos aikštelės, pateikti svarūs specialistų argumentai, kodėl aikštelės neliks, projekto sprendiniuose numatyta, kad minimoje vietoje bus aikštelė tik specialiosioms transporto priemonėms apsisukti. Ir tai buvo ne mano ar kito politiko užgaida. Beje, šios teritorijos sutvarkymo techninį projektą patvirtino rajono savivaldybės administracijos direktorius 2020 m. gegužės 20 d. įsakymu „Dėl teritorijos Biržuose, greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, sutvarkymo techninio projekto patvirtinimo“.
Socialiniuose tinkluose buvau apkaltintas, kad verčiau savininką parduoti namą, kad skubėjau iškelti jo gyventojus.
Dėl šios ir jau minėtos melagingos socialiniuose tinkluose skelbiamos informacijos su pareiškimu kreipiausi į Biržų rajono policijos komisariatą, buvo atliktas išsamus tyrimas, kurio metu apklausti liudininkai (sodybą pardavęs žmogus, namo gyventoja), išnagrinėti rajono savivaldybės administracijos specialistų pateikti duomenys. Nebuvo jokių abejonių, kad sklypą įsigijau sąžiningai, sudariau sąlygas jo gyventojai per dvejus metus susirasti kitą būstą, neskubėjau pradėti statybų. Panevėžio apygardos prokuratūros Panevėžio apylinkės prokuratūros, Biržų prokuroras sutiko, kad paskleista neigiama informacija, tačiau priėmė nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą nesant nusikalstamos veikos (šmeižimo) požymių. Teisėtvarkos pareigūnai laikėsi įstatymo raidės, o melagingus gandus, žinias teko palikti jų skleidėjų sąžinei.
Ar tokioje paskalų ir gandų atmosferoje lengva susivokti būsimam rinkėjui rajono gyventojui, kuris dar tiki spausdintu žodžiu, neišmokęs kritiškai vertinti socialiniuose tinkluose skleidžiamų nuomonių ir „faktų“?
Deja, neatrodo, kad nuodėmių ieškotojai po šio tyrimo būtų nurimę. Mano statybas viena po kitos tikrino įvairios institucijos (Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, Kultūros paveldo departamentas), gavusios skundus. Kas šių skundų autorius, galiu tik įtarti, nes buvo daug sutapimų. Nė viena komisija nerado jokių statybos normų ar projekto pažeidimų, nors reikalavimai statyboms kultūros paveldo bei regioninio parko teritorijoje yra itin griežti.
Namas jau atiduotas eksploatuoti, ačiū atidiems tikrintojams, kad pridavimo eksploatuoti komisijai viskas buvo aišku iki smulkmenų. Aš, kaip namo savininkas, turėčiau būti ramus. Tačiau kas mane, kaip politiką, apsaugos nuo naujų gandų ir įtarinėjimų, kurie gaišina brangų laiką, skleidžia mano, kaip nesąžiningo, kažkokiais savanaudiškais sprendimais suinteresuoto žmogaus, įvaizdį? Manau, kad artėjant savivaldos rinkimams melo ir šmeižto lavina tik stiprės ir nespėsiu visiems atsakyti į nepagrįstą kritiką, atmetinėti įtarinėjimus. Pagaliau – aš esu ne tik politikas, bet ir ūkininkas, ir turiu savo didelį pagrindinį rūpestį – ūkį.
Todėl pabaigai ir norisi retoriškai klausti: ar tokioje paskalų ir gandų atmosferoje lengva susivokti būsimam rinkėjui rajono gyventojui, kuris dar tiki spausdintu žodžiu, neišmokęs kritiškai vertinti socialiniuose tinkluose skleidžiamų nuomonių ir „faktų“? Ar puoselėjant tokias viešumo tradicijas į savivaldybės tarybas gali būti išrenkami kompetentingi, gerai savivaldos įstatymus ir savivaldybės administracijos darbus išmanantys žmonės?
Aidas Vaitkevičius, Biržų savivaldybės tarybos narys, Liberalų sąjūdžio frakcijos pirmininkas