Periodontitas – uždegiminė dantenų liga, kuri ne tik pažeidžia dantenas, bet ir gali sukelti ilgalaikius padarinius jūsų dantims bei visai burnos ertmei. Dažnai vadinama „tyliąja liga“, nes ankstyvosiose stadijose ji gali būti beveik nepastebima. Deja, periodontitas yra viena pagrindinių priežasčių dėl kurių suaugusieji netenka dantų.
Kas yra periodontitas?
Periodontitas yra dantenų liga, kurios metu atsiranda uždegimas aplink dantis. Tai yra pažengusi gingivito (pradinės dantenų uždegimo stadijos) forma, kurios metu pažeidžiamos ne tik dantenos, bet ir gilesnės struktūros – danties šaknį supantis audinys ir kaulinis audinys. Ilgainiui šie pažeidimai gali sukelti dantų paslankumą, o vėliau ir jų netekimą.
Ši liga prasideda – kai bakterijos burnos ertmėje kaupiasi apnašų ir dantų akmenų pavidalu. Jei šios apnašos nėra šalinamos – bakterijos pradeda dirginti dantenas, o organizmo imuninis atsakas sukelia uždegimą. Tai yra natūrali reakcija, tačiau ilgainiui uždegimas pažeidžia dantį supančius audinius ir kaulus.
Burnos sveikatos problemos dažnai prasideda nepastebimai – nedidelis dantų jautrumas, silpnas skausmas ar vos pastebimas dantenų kraujavimas gali atrodyti nereikšmingi. Tačiau tai dažnai yra pirmieji ženklai, kurie ir rodo rimtesnių problemų pradžią. Nepriklausomai nuo simptomų stiprumo – svarbu nedelsti ir kuo greičiau kreiptis į specialistus, nes gera odontologijos klinika Vilniuje – padės išspręsti problemos. Laiku suteikta pagalba ne tik užkirs kelią ligų progresavimui, bet ir padės išvengti didesnių gydymo išlaidų bei sudėtingesnių procedūrų.
Periodontito požymiai ir simptomai
Periodontitas dažnai vadinamas tyliąja liga, nes pradžioje gali nebūti jokių akivaizdžių simptomų. Tiesa, laikui bėgant atsiranda tam tikri požymiai, kurie neturėtų būti ignoruojami.
● Kraujuojančios dantenos, ypač valant dantis arba naudojant dantų siūlą.
● Paraudusios, patinusios arba jautrios dantenos.
● Nemalonus burnos kvapas, kuris nepraeina po valymo.
● Dantenų atsitraukimas dėl kurio dantys atrodo „ilgesni“.
● Paslankūs arba judantys dantys.
● Skausmas kramtant arba valgant.
● Pūliniai arba skysčio sankaupos dantenose.
Jei pastebite bent vieną iš šių požymių – būtina kuo greičiau kreiptis į odontologą, nes ankstyva diagnozė gali padėti sustabdyti ligos progresavimą.
Kodėl periodontitas yra pavojingas?
Negydomas periodontitas gali turėti ilgalaikių pasekmių ne tik burnos sveikatai, bet ir bendrai organizmo būklei. Viena pagrindinių problemų – dantų netekimas. Be to, tyrimai rodo, kad periodontitas gali būti susijęs su padidėjusia širdies ligų, diabeto ir net Alzheimerio ligos rizika (Journal of Clinical Periodontology).
Uždegimas burnos ertmėje gali plisti per kraują ir paveikti kitas kūno sistemas. Tai ypač pavojinga žmonėms, kurie serga įvairiomis lėtinėmis ligomis, nes periodontitas gali apsunkinti jų kontrolę.
Kas sukelia periodontitą?
Pagrindinė periodontito priežastis – bakterijų kaupimasis burnoje. Kas jį gali sukelti?
● Nepakankama burnos higiena: nereguliarus dantų valymas ir apnašų šalinimo trūkumas.
● Rūkančiųjų rizika susirgti periodontitu yra iki 2 kartų didesnė.
● Tam tikri žmonės yra labiau linkę į dantenų ligas dėl paveldimų veiksnių.
● Stresas silpnina imuninę sistemą ir padidina uždegiminių procesų tikimybę.
● Hormonų pokyčiai: nėštumas, menopauzė ar paauglystė – gali padidinti dantenų jautrumą.
● Lėtinės ligos: diabetas, osteoporozė ir kitos būklės – gali padidinti periodontito riziką.
Kaip gydomas periodontitas?
Periodontito gydymas priklauso nuo ligos stadijos. Ankstyvoje stadijoje, kai liga dar yra kontroliuojama, pakanka profesionalios burnos higienos procedūrų – apnašų ir dantų akmenų šalinimo. Jei liga pažengusi – gali prireikti gilesnio valymo metodų, pavyzdžiui, dantų šaknų lyginimas ar kišenių valymas.
Sunkesniais atvejais gali būti reikalingos chirurginės procedūros, pavyzdžiui, pažeistų audinių šalinimas arba kaulo atstatymo operacijos. Be to, odontologas gali rekomenduoti specialius antibakterinius burnos skalavimo skysčius arba antibiotikus, kad sumažintų uždegimą.
Kaip apsisaugoti nuo periodontito?
Geriausias būdas apsisaugoti nuo periodontito – rūpintis burnos higiena ir reguliariai lankytis pas odontologą. Dantis reikėtų valyti bent du kartus per dieną, naudoti minkštų šerelių šepetėlį ir fluoridų turinčią dantų pastą. Dantų siūlas arba tarpdančių šepetėlis padės pašalinti apnašas sunkiai pasiekiamose vietose.
Sveika mityba taip pat gali prisidėti prie stiprių dantenų, tad įtraukite į savo racioną maistą, kuris turi daug vitamino C (jis padeda sumažinti uždegimą) ir kalcio (jis stiprina kaulinį audinį). Taip pat stenkitės vengti rūgščių ir cukraus turinčių maisto produktų, kurie skatina apnašų kaupimąsi.
Periodontitas yra rimta, tačiau dažnai nepastebima liga, kuri gali turėti didelę įtaką ne tik jūsų burnos sveikatai, bet ir bendrai savijautai. Laiku pastebėti simptomai ir atsakinga burnos higiena – tai pagrindiniai ginklai, kurie gali padėti kovoti su šia tyliąja liga. Rūpinkitės savo dantenomis, nes sveikos dantenos – tai ne tik graži šypsena, bet ir sveikesnis gyvenimas.