Joninių savaitgalį, birželio 24-25 dienomis, į Biržus susirinks ir priims bažnytinius sprendimus Lietuvos evangelikų reformatų Sinodo kuratoriai – dvasininkai ir pasaulietinių profesijų Bažnyčios vyresnieji bei parapijų delegatai.
Evangelikų reformatų Sinodas – aukščiausioji Bažnyčios valdymo institucija – renkasi kasmet į eilinius suvažiavimus, kuriuose priima svarbiausius Bažnyčiai sprendimus. Pašaukia ar išrenka žemesnių grandžių bažnytinės savivaldos vadovus, pašaukia tarnystėn ir skiria dvasininkus į vietines parapijas, sprendžia bažnytinės drausmės paskutinės instancijos bylas, priima bažnytinės teisės įstatymus: kanonus ir memorialus.
Kaip bažnytinis parlamentas Sinodas Lietuvoje veikia nuo 1557 metų, nuo kurių laikoma, kad evangelikai reformatai veikia organizuotoje, vieningoje nacionalinėje Bažnyčioje – Lietuvos Vienetoje (lotyniškai Unitas Lithuaniae arba lenkiškai Jednota Litewska). Keitėsi valstybių valdovai, sienos, santvarkos. Iš Dievo malonės ši unikali Lietuvoje institucija išgyveno, vykdydama tiesioginę savo funkciją – tarnauti Kristaus surinkimo gerai tvarkai ir tikėjimui išlaikyti.
Sinode sprendžiamojo balso teisę turi per 30 kuratorių ir parapijų delegatų, atvykusių iš įvairių Lietuvos vietovių, kur veikia evangelikų reformatų bendruomenės. Nuo 2021 metų viena Lietuvos Vienetos bendruomenė jau veikia užsienyje – Lenkijos sostinėje. Kaip ir praėjusiais metais, į Biržus atvyks ir šios bendruomenės delegatas. Įdomu, kad tai nėra naujas dalykas – Lietuvos Vieneta turi Varšuvoje savo bendruomenę. Ją turėjo tarpukaryje, o ir daug senesniais laikais, kai kunigaikščiai Radvilos dar vykdavo į Varšuvos Seimus – Abiejų Tautų Respublikos laikotarpiu.
Šių metų eiliniame 374-ajame suvažiavime Sinodas ketina svarstyti naujo dvasininko pašaukimą tarnystėn. Jei toks sprendimas bus priimtas, dvasininko ordinacija numatyta Sinodo uždarymo pamaldose, sekmadienį, birželio 25 d., 12 valandą.
Sinodo darbotvarkėje numatyti klausimai, susiję su šių dienų tikėjimo iššūkiais, bus naujai kadencijai perrenkama Mandatų komisija, tikimasi priimti sprendimą dėl glaudesnio bendradarbiavimo su Lietuvos evangelinių bažnyčių bendrija, sprendžiami klausimai, susiję su Bažnyčios dvasiniu ir ekonominiu gyvenimu.
Įprasta, kad Sinode apsilanko įvairaus rango svečių iš kitų šalių. Šiemet laukiame iš mums mažai pažįstamų šalių – tolimosios Naujosios Zelandijos ir gan geografiškai artimos, bet mažai pažįstamos Suomijos. Pastaroji – religine prasme daugiau žinoma kaip liuteroniška šalis, tačiau laikai keičiasi. Iš vienos pusės mus pasiekė žinios apie ten vykstančius teisinius procesus, kuriais siekiama apriboti krikščioniško išpažinimo liudijimą. Iš kitos pusės, matome, kad ten pradeda veikti evangelikų reformatų išpažinimo misija.
Sinodo posėdžiai – sesijos vyks Biržų evangelikų reformatų bažnyčioje šeštadienį, po atidarymo pamaldų, 10 valandą. Juos galima stebėti visiems, išskyrus tuos atvejus, kai Sinodas skelbia uždarus posėdžius. Sinodo dalyvių registracija pradedama 9 valandą. Sekmadienį, 12 val. pamaldose, bus paskelbti Sinodo priimti bažnytinės teisės aktai. Jei bus priimtas sprendimas pašaukti naują dvasininką – bus dvasininko ordinacija ir bus švenčiama Viešpaties vakarienė. Po pamaldų, apie 14 val., visi Sinodo dalyviai ir svečiai yra kviečiami susirinkti parapijos kiemelyje į pabendravimą ir pasivaišinimą Biržų šaulių kuopos virėjų paruošta tradicine koše.
Visi evangelikai reformatai, jų šeimos nariai ir visi geros valios žmonės yra kviečiami apsilankyti, susipažinti ir pabendrauti Lietuvos Vienetos šventėje – Sinodo aplinkoje!
Kun. Rimas Mikalauskas, Lietuvos evangelikų reformatų vicesuperintendentas Biržų evangelikų reformatų parapijos klebonas