Rajono spaudoje jau kurį laiką reguliariai pasirodo straipsniai apie UAB „Biržų vandenys“ veiklą. Žinoma, tie straipsniai nėra pozityvūs. Iki šiol tiesiog juos skaičiau ir stengiausi nekreipti dėmesio, bet viskam yra ribos. Skaitytojui, nežinančiam tikros situacijos ir nuomonę susidarančiam iš rajoninės spaudos, gali susidaryti klaidingas vaizdas, jog mes ten tiesiog laukiame išganingų minčių iš viską neva žinančio ir pilno puikių idėjų rajono tarybos nario Daliaus Drevinsko.
Iš tikro situacija yra visiškai kitokia.
Kuo toliau, tuo labiau įsitikinu, jog yra du pagrindiniai žmonių tipai. Pirmajam tipui priklauso žmonės, kurie turi viziją, stengiasi ją įgyvendinti, prisiima realią atsakomybę už darbus ir tiesiog dirba. O antrajam priklauso tie, kurie kratosi tiesioginės atsakomybės už darbus ir tik kitus moko, kaip reikia dirbti, bet patys niekada nesiima realios lyderystės ar atsakomybės ir neatlieka realių darbų.
Ar tarybos narys tiesiog neturi idėjų ir vagia jau vykdomas, norėdamas atrodyti gražesnis, nei iš tiesų yra, ar tiesiog jo prasta atmintis?
Daug apie UAB „Biržų vandenys“ rašantis tarybos narys priklauso antrajam žmonių tipui, kai yra tik gražiai kalbama, bet realiai reikalingi darbai nevykdomi. Tokia išvada peršasi po konkurso į direktoriaus pareigas, nes tarybos narys taip ir neatsakė, kodėl neišdrįso dalyvauti pokalbyje, kai turėjo realią galimybę įgyvendinti savo idėjas gerinant UAB „Biržų vandenys“ darbo kokybę ir Biržų rajono vandentvarkos sritį. Mano versija yra tokia, jog pamatė, kad neliks laiko kalbėti, – teks daug dirbti.
Gal šiek tiek paanalizuokime tai, kas buvo parašyta straipsnyje.
2022 m. sausio 22 d. „Šiaurės rytų“ laikraštyje, politikų tribūnoje, tarybos narys kalba apie mistinę „dovanėlę iš dangaus“ ir apie būtinybę turėti savo brigadą su technika vandens ir nuotekų tinklų plėtrai vykdyti. Idėją apie brigadą bando pateikti kaip savo, bet apie tai, jog jau yra planuojama teikti tokią paslaugą 2022 m., jis buvo informuotas dar lapkričio mėnesį darbinio susitikimo metu, o savivaldybės atstovai apie rezervuotas lėšas technikos pirkimui ir formuojamą tokią brigadą buvo informuoti dar prieš šventes.
Kyla natūralus klausimas, ar tarybos narys tiesiog neturi idėjų ir vagia jau vykdomas, norėdamas atrodyti gražesnis, nei iš tiesų yra, ar tiesiog jo prasta atmintis?
Tad noriu paneigti faktą, jog UAB „Biržų vandenys“ laukia mistinių dovanų. Mes sistemingai dirbam turėdami viziją, kokia įmonė turi būti, nepaisydami pilamo purvo iš kai kurių tarybos narių. Imam ir tvarkomės, bet kiekvieno savo žingsnio nereklamuojame viešumoje kaip didžiausio žygdarbio, nes tikslas yra ne momentinis, o ilgalaikis.
Ar ne keista? Rajono politikai vis akcentuoja, jog dirba rajono žmonių labui, bet iš tikro tik menkina tuos, kurie nešoka pagal jų dūdelę, o dirba savo darbą. Be to, UAB „Biržų vandenys“ kuria vieno langelio sistemą, kuri sumažins gyventojų, norinčių prisijungti prie tinklų, patiriamus biurokratinius vargus. Iš anksto apie tai sakau, kad tarybos narys kitame savo straipsnyje vėl to nepateiktų kaip savo idėjos. Bet apie tai informuosime vėliau, kai viskas bus paruošta.
Rajono politikai vis akcentuoja, jog dirba rajono žmonių labui, bet iš tikro tik menkina tuos, kurie nešoka pagal jų dūdelę, o dirba savo darbą.
Ir, žinoma, reikia atkreipti dėmesį, kad prisijungiant prie centralizuotų tinklų biurokratinių kliūčių nėra, nes daugeliui asmenų prieš pradedant jungtis prie sistemos ir kreipiantis į UAB „Biržų vandenys“ viskas nuodugniai paaiškinama ir padedama. Žinoma, yra tokių gudruolių, kurie atėję giriasi, jog pažįsta tarybos narius (tarp minimų pažinčių dažnai nuskamba ir Daliaus Drevinsko pavardė), ir įsivaizduoja, kad jiems viskas galima. Dažnai tokie, įsivaizduojantys, kad yra aukščiau už kitus, prisijungia savavališkai ir po laiko kreipiasi į mus.
Tokiems asmenims VISADA bus daug biurokratinių kliūčių įteisinant nelegalius prisijungimus, nes dažnu atveju jie net neturi sąskaitos, įrodančios, jog nelegalius prisijungimo darbus atliko įmonė, turinti teisę tą daryti, ir dažnai tokie savavališki darbai atliekami nesilaikant nustatytų reikalavimų. Tokie asmenys atsisako pateikti reikalingus dokumentus – dėl to ir kyla konfliktas dėl, anot jų, didelės biurokratijos. Greičiausiai tarybos narys ir atstovauja šiems asmenims kalbėdamas apie kylančias kliūtis. 103 gyventojai per praėjusius metus viską atliko tvarkingai ir nė iš vieno nebuvo nusiskundimų dėl biurokratijos.
Kviečiu visus nesiimti savivalės ir visų pirma ateiti pasikonsultuoti su UAB „Biržų vandenys“ specialistais, kad vėliau nekiltų sunkumų.
Dar 2021 metais laikraštyje ir paskutiniame straipsnyje tarybos narys rašė apie ES direktyvas ir nuo 2017 m. pradėtas vykdyti pažeidimo procedūras. Kalbant apie direktyvą buvo užmirštas, o gal sąmoningai nutylėtas faktas, jog Lietuva šią direktyvą priėmė įstodama į Europos Sąjungą, tad jau nuo 2004 m. turėjo būti intensyviai dirbama šiuo klausimu. Žinoma, tai, kaip buvo dirbama anksčiau, tikrai ne tarybos nario kaltė, bet, mano žiniomis, pirmą kartą į tarybą jis buvo išrinktas 2015 m. Vadinasi, jau nuo 2015 m. ar bent jau 2016 m. tarybos narys savo žiniomis ir idėjomis galėjo padėti įmonei siekti direktyvos įgyvendinimo, bet…
Į tarybos narį kreipiasi vis tie patys 2 kaimai, tarytum likusių rajono kaimų nėra. Taip ir kyla klausimas – kuo jie išskirtiniai? Kodėl neminimi kiti kaimai, kurie turi lygiai tokią pat situaciją? Gal kreipiasi konkretūs pažįstami asmenys? Ir kodėl per tiek metų nesugebėta pasiūlyti pasinaudoti teiktomis ES lėšomis, skirtomis išskirtinai kaimiškoms vietovėms (finansavimas baigėsi 2020 metais)? Buvo galimybė, prisidedant labai minimaliai, sutvarkyti vandentvarkos sritį. Suprantu, jog ieškant finansavimo už savivaldybės ribų reikia įdėti darbo ir neužtenka tik liepti savivaldybės specialistams parengti tvarką. Minima, jog turi labai daug idėjų, bet kažkodėl jas slepia nuo visuomenės ir nuo UAB „Biržų vandenys“.
Tarybos narys vis primena, kad reikia kalbėtis, bet dirbdama direktorės pareigose nesulaukiau nė vieno jo pasiūlymo susitikti ir pakalbėti.
Tarybos narys vis primena, kad reikia kalbėtis, bet dirbdama direktorės pareigose nesulaukiau nė vieno jo pasiūlymo susitikti ir pakalbėti. Buvau tik iškviesta tardymui į komiteto pasėdį, prieš kurį negavau konkrečių klausimų pasiruošimui, o didžioji dalis mano pateiktos informacijos buvo ignoruojama.
Komiteto pirmininkas dėmesį skyrė tik tiems klausimams, kuriuos galėjo panaudoti populiarindamasis rajono spaudoje. Be to, dažnai net neleisdavo užbaigti teikti informacijos pertraukdamas ir klausdamas visiškai apie kitus dalykus. Tad realios pagalbos nėra ir iki šiol, išlenda tik dirbančius žmones žeminantys straipsniai. Nebent tarybos narys taip supranta pagalbą.
Glumina ir tai, jog straipsniai, kuriuos parašo ne jis, yra nuvertinami. Per praėjusį pusmetį buvo pateikti mažiausiai 4 straipsniai vietinėje spaudoje, lrytas ir tv3 portaluose apie naudą, privalumus prisijungus ir pasekmes neprisijungus prie centralizuotų tinklų.
Ir tikrai žmonėms yra žinoma ši informacija, tad man labai keista, kodėl tarybos narys ignoruoja pateiktą informaciją. Gal tiesiog nespėjo perskaityti?
Edita Barkauskienė, UAB „Biržų vandenys“ direktorė