
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) darbuotojai bei ūkininkai su nerimu stebi apie naujos užkrečiamos porakanopių galvijų ligos plitimą. Sklido žinia apie vis arčiau Lietuvos plintančią snukio ir nagų ligą, o dabar skelbiama apie artėjančius mėlynojo liežuvio ligos protrūkius.
Arčiausiai šios ligos protrūkis užfiksuotas Lenkijoje.
Tai vabzdžių platinama virusinė naminių ir laukinių atrajotojų liga. Dažniausiai užsikrečia galvijai, ožkos, elniai, kupranugariai, lamos bei alpakos, bet sunkiausiai serga būtent užsikrėtusios avys.
Nors galvijai užsikrečia dažniau negu avys, jiems ne visada pasireiškia ligos požymiai. Ekonominiai nuostoliai susidaro dėl gyvulių gaišimo (ypač avių), užsikrėtusių gyvulių sumažėjusio primilžio, priesvorių, sumažėjusios produkcijos, dėl reprodukcinių nuostolių bei ilgo gydymo.
Mėlynojo liežuvio liga žmonėms nepavojinga.
Sausio 1 dienos duomenimis, Biržų rajone buvo 431 galvijų augintojas, jie laikė 10 180 pieninių ir mėsinių galvijų. Kiaules augino 34 laikytojai, rajone šių gyvulių suskaičiuojama 18 374.
Avis, kurių suskaičiuojama 1728, laiko 79 ūkininkai. Rajone 167 ožkas laiko 46 gyventojai.
VMVT organizuoja informacinę kampaniją apie biosaugos reikalavimus galvijus laikantiems ūkininkams.
Balandžio 9 dieną artimiausi mokymai vyks Panevėžio rajone, Pažagienių kaime.
Dalyvavimas mokymuose suteiks galimybę ne tik gauti naujausią informaciją apie plintančias ligas ir jų prevenciją, bet ir suteiks žinių, kaip praktiškai įvertinti savo ūkio biosaugos lygį. Susitikimo metu ūkininkai ir galvijų laikytojai galės pasikonsultuoti su VMVT ekspertais, lektoriais, užduoti rūpimus klausimus bei gauti rekomendacijas, kaip efektyviau apsisaugoti nuo užkrečiamųjų ligų.