Kai kurie Biržų rajone gyvenantys karo pabėgėliai iš Ukrainos nustebo sulaukę policijos pareigūnų vizito. Paaiškėjo, kad kai kurie jų yra apklausiami Lietuvos generalinės prokuratūros atliekamame ikiteisminiame tyrime.
Karo pabėgėliai ne tik davė parodymus apie savo kančias, patirtas rusų okupantams užpuolus Ukrainą. Kai kuriuos ukrainiečius apžiūrėjo medicinos ekspertai ir užfiksavo patirtus sužalojimus.
Generalinės prokuratūros atstovė ryšiams su visuomene Elena Martinonienė informavo, kad šių metų kovo 1 dieną pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal tris Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso straipsnius: dėl tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis, dėl agresijos ir dėl draudžiamų karo atakų.
Šio tyrimo tikslas yra rinkti ir dokumentuoti iš Ukrainos į kitas Europos šalis besitraukiančių žmonių parodymus bei visą kitą įmanomą medžiagą, kuri galėtų būti panaudojama patraukiant kaltus asmenis baudžiamojon atsakomybėn.
Lietuvoje pradėtą ikiteisminį tyrimą atlieka bendra Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros prokurorų, Lietuvos kriminalinės policijos biuro bei Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos ikiteisminio tyrimo pareigūnų tyrimo grupė.
Viena iš šios grupės užduočių – susisiekti su atvykusiais iš Ukrainos žmonėmis, kurių Lietuvoje jau yra per 50 000. Dalis jų patys asmeniškai matė ir savo turimais įrenginiais yra fotografavę, filmavę Ukrainoje vykdomus nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus. Taip pat yra ir nukentėjusių nuo šių nusikaltimų, todėl pareigūnų užduotis – paraginti juos liudyti ikiteisminiame tyrime.
Tinkamai užfiksuoti šių žmonių liudijimai bei visa vaizdinė dokumentinė medžiaga yra itin reikšminga, siekiant vėliau teisme įrodyti įvykdytus karo nusikaltimus, nusikaltėlių tapatybes ir kitas nusikaltimų aplinkybes, todėl ją ketinama perduoti Ukrainos prokuratūrai.
Tai nėra lengva, nes atvykę į Lietuvą karo pabėgėliai pirmiausia sprendžia laikino būsto, vaikų ir vyresnių žmonių priežiūros, sveikatos bei įsidarbinimo klausimus, taip pat yra patyrę didelių dvasinių išgyvenimų dėl prarastų ar Ukrainoje likusių artimųjų bei kitokių sukrėtimų. Lietuvos teisėsauga siekia, kad liudijimas ikiteisminiame tyrime bei turimos dokumentinės medžiagos perdavimas jiems būtų kuo patogesnis ir paprastesnis.
Tam buvo sukurta ir speciali interneto svetainė, apie kurią bei kitas liudijimo galimybes registracijos metu yra informuojamas kiekvienas iš Ukrainos atvykęs asmuo. Minėtoje interneto svetainėje lietuvių, ukrainiečių, rusų ir anglų kalbomis pateikiami aktualių teisinių sąvokų paaiškinimai bei karo nusikaltimų pavyzdžiai.