Biržai – tiltų miestas
Ruošdamiesi Turizmo atidarymo sezonui, suskaičiavome Biržų tiltus. Iš pradžių 18, bet Biržų TVIC-o Tolvyda būtinai norėjo dvidešimties, tai įtraukėm Astravo užtvankos tiltą (Rimantas Šikšnys nepritartų! Čia tik važiuojamoji užtvankos dalis) ir Astravo dvaro sodybos parko tiltelį – 12 m ilgio, 2,76 m. pločio, visai jauną, 2021 m. atkurtą.
Pasirodo, Respublikos gatvės tiltai, kaip ir kelias, priklauso VIA Lietuva, o tiltas per Apaščią J. Janonio gatvėje pretenduoja perimti beždžionių tilto titulą. Šventės proga dėmesio nusipelnė aštuoni tiltai, bet pasiėmus pirmą kartą parengtą Biržų tiltų žemėlapį, galima pereiti visus. Gali dar atsirasti? Kad ir nedidelių, bet kieno nors gyvenime itin reikšmingų?
Kaip žinia, ilgiausias pėsčiųjų tiltas yra nutiestas per seniausią dirbtinį Lietuvoje – Širvėnos ežerą (525 m ilgio, 2,45 m pločio), – du rekordai vienoje vietoje. Trumpiausias, neišvaizdžiausias – prie pilies, per pietrytinę pilies fosą – 9 m ilgio, 1,5 m pločio. Anot Editos Lansbergienės, vienas – svajonių išsipildymo (per fosą į Širvėnos paplūdimį), kitas – iš reikalo (paslėptos komunikacijos).
Kodėl Turizmo šventė apie tiltus?
2021-2022 m. Biržuose buvo tiltų metai: rekonstruotas Kęstučio gatvės tiltas ir pastatyti du nauji – vingiuotasis per Apaščią ir prie pilies į Širvėnos ežero paplūdimį. Buvo daug dramatizmo, daug diskusijų, bet tie tiltai suteikė miestui papildomo žavesio. Tada ir kilo mintis paruošti maršrutą pasivaikščioti. Beje, kitokio tilto (ne tiesaus) idėją pasiūlė Giedrius Neviera, nes pirmasis variantas buvo labai nuobodus.
Viskas užsitęsė, bet 2024 m. vasaros pabaigoje susitikome su Tolvyda, Biržų TVIC-o specialiste, labai simboliškoje vietoje ant Biržų pilies tilto. Pasiūliau tiltų maršruto idėją, Biržų turizmas susidomėjo. Paskui buvo medžiagos rinkimas, darbiniai pasitarimai, derinimai. Biržų TVIC-o direktorė Raminta pasiūlė porų varžybas (kai Jis neša Ją) per ilgiausią tiltą, aptartos nominacijos, partneriai ir t. t.

Turizmo sezonas Biržuose pradėtas prasmingai ir smagiai!
Gegužės trečią Biržuose buvo daug renginių. Tai ačiū tiems, kurie pasirinko tiltus. Susitikome prie Biržų Radvilų tvirtovės istorinio tilto. Muziejaus direktorė Edita Lansbergienė papasakojo visą garbingą tilto praeitį ir priminė dr. profesoriaus Valdo Rakučio mintį, kad Biržuose yra vienintelė Triumfo arka – būtent ant šito tilto. Verta atkreipti dėmesį!
Pilies rūmuose, prie Šv. Jono Nepomuko, pristatytas Biržų tiltų maršrutas, lankstinukas (su nuotraukomis, informacija ir žemėlapiu). Šv. Jonas Nepomukas yra tiltų globėjas, saugo ištikimybę, tiltus ir tylą.
Apie tilto prasmes kalbėjo Biržų rajono savivaldybės vicemerė Astra Korsakienė, Biržų Turizmo, verslo ir informacijos centro direktorė Raminta Indriulėnienė. Iš tiesų pagal senuosius pirmavaizdžius tiltas reiškia ne tik jungtį, bet ir virsmą, perėjimą į kitą būseną, kitą etapą.
Tiltai – biržiečių kasdienybė?
Visai kitoks tas ėjimas per tiltus, kai turi tikslą išgirsti jų istoriją. Papuošti tiltai laukė, istorija atgijo. Tiltus puošė arčiausiai esantys – muziejus, Biržų TVIC-as, Biržų kultūros centras, Biržų šauliai, Evangelikų reformatų bendruomenė. O istorijas pasakojo Edita Lansbergienė, Dalius Mikelionis, Jūratė Garnelienė, Snieguolė Kubiliūtė. Dalius Mikelionis nenorėjo dykai atiduoti riestainių, tai reikėjo atsakyti į klausimus apie Biržų žydų gyvenimą.
Prie ilgiausio Astravo – Širvėnos tilto laukė Biržų sporto centro žmonės, pasiruošę porų varžyboms – kas gi savo išrinktąją / draugę perneš greičiausiai, įdomiausiai, linksmiausiai, netikėčiausiai. Ant Širvėnos ežero bangų, „Baltoje gulbėje“, vyksmą stebėjo vertintojai. Muziejaus dovana buvo skirta „ekstremaliam kroviniui“.
Manyčiau, buvo įdomi diena, daug emocijų, nedaug žiūrovų. Gal gerai, kai yra iš ko rinktis? Pagrindinis šventės organizatorius, Biržų turizmo, verslo ir informacijos centras, sutelkė kelias įstaigas bendrai veiklai, buvo įdomu bendradarbiauti. Tikiuosi, kad Biržų tiltų maršrutu susidomės biržiečiai, būtų prasminga surinkti prie tiltų gyvenančių prisiminimus, nutikimus. Tiltas vis dėlto yra išskirtinis, daugiaprasmis objektas, viliojantis romantikus, vienišius, vaikštūnus. Jungiantis, skiriantis, atskiriantis.
Irutė Varzienė, Biržų krašto muziejus „Sėla“