Biržų rajono savivaldybės taryba pritarė socialinių dirbtuvių veiklai. Preliminariai ji startuoja nuo 2024-ųjų vasario. Socialinių dirbtuvių paskirtis – ugdyti, lavinti, palaikyti bendruosius ir specialiuosius žmonių su intelekto ar psichosocialine negalia darbinius įgūdžius. To siekiama per prasmingas darbinio užimtumo veiklas, nukreiptas į konkrečios prekės, produkto gamybą ar paslaugos atlikimą. Tokiu būdu didinamos šių žmonių įsidarbinimo atviroje darbo rinkoje galimybės.
Socialinių dirbtuvių paslaugą teiks Šv. Vincento Pauliečio globos namai
Mūsų rajone socialinių dirbtuvių paslaugą teiks VšĮ Biržų parapijos Šv. Vincento Pauliečio globos namai, plečiantys socialinių paslaugų spektrą žmonėms su intelekto ar psichosocialine negalia. „Džiaugiamės galimybe prisidėti prie gyventojų gerovės, siekiame, kad žmonių su negalia gyvenimas gerėtų į darbinę veiklą orientuotų paslaugų pagalba. Suprantame, kad laukia daug iššūkių pradėti ir sėkmingai palaikyti dirbtuvių vystomas veiklas, todėl kreipėmės į Biržų rajono savivaldybės administraciją prašydami numatyti lėšų kitų metų biudžete“, – mintimis dalijosi Globos namų direktorė Irena Jurgaitienė.
Ryšys su vietos verslininkais ir vietos bendruomene
Pradinė socialinių dirbtuvių veiklos kryptis – įtraukti į ją vietos verslininkus, vietos bendruomenę. Dėl to apie socialines dirbtuves kalbėta su UAB „Biržų duona“, UAB SLT Industrial Components, Irenos Korsakienės IĮ „Biržų arbatinė“ ir kitų rajone veikiančių įmonių atstovais, aptartos bendradarbiavimo galimybės. Galima pasidžiaugti kad didžioji dalis verslininkų bendradarbiauti su socialinėmis dirbtuvėmis yra nusiteikę, realios galimybės tikrai matomos.
„Iš tiesų, pavyzdžiui, Švedijoje žmonių su intelekto negalia įtraukimas į darbo rinką yra normali praktika. Pagaliau tai prasideda ir Lietuvoje,“ – kalbėjo L. Variakojis, UAB SLT Industrial Components vadovas.
Socialinėse dirbtuvėse bus stengiamasi gaminti paklausų produktą, suteikti reikalingą paslaugą. Žmonės su intelekto ar psichosocialine negalia galės, pavyzdžiui, lankstyti pakavimo dėžutes sausainiams ar saldainiams, sukti ir sudėti varžtus bei kitas detales, kad galėtų būti pagaminamas trimerio laikiklis ir t.t. Keturių specialistų komanda užtikrins, kad produktas ar paslauga būtų patiekti kokybiškai ir laiku, todėl bendradarbiavimui su įmonėmis bus pasirašomos sutartys, įvardijant sutartus terminus ir įkainius.
Socialinių dirbtuvių komandos narys – rinkodaros specialistas, stebėdamas socialinių dirbtuvių dalyvių gebėjimus ir talentus, atsižvelgdamas į kitų komandos specialistų įžvalgas apie socialinių dirbtuvių dalyvių galimybes, nuolat ieškos rinkų, potencialiai galinčių bendradarbiauti verslininkų, taip pat intensyviai viešins socialinių dirbtuvių veiklas.
Verta paminėti, kad socialinių dirbtuvių dalyvis už tai, kad dalyvaus veiklose, gaus mėnesinę 50 Eur kompensaciją. Be to, priklausomai nuo to, kiek socialinių dirbtuvių dalyvio vykdomos darbinės veiklos bus pelningos, bus galimybė išmokėti besidarbuojantiems žmonėms didesnes kompensacijas. Taip pat socialinėse dirbtuvėse uždirbti pinigai bus naudojami plėtoti, palaikyti socialinių dirbtuvių veiklas, kad jos nesustotų, plėstųsi ir būtų kokybiškos.
Tikisi dirbtuves įkurti sutvarkytose „Caritas“ patalpose
Šv. Vincento Pauliečio globos namų direktorė I. Jurgaitienė: „Lietuvoje ir pasaulyje yra įvairiausių socialinėse dirbtuvėse teikiamų paslaugų ir gaminamų produktų: raktų, pufų, sąsiuvinių, užrašų knygučių, daugkartinių maišelių, aksesuarų gamyba ir t.t., didesnių išmatavimų tekstilės (lovos užtiesalų pledų, užuolaidų ir pan.) skalbimas ir/ar valymas, spausdinimo paslaugos, dviračių paruošimas sezono pradžiai ir pan.“
Pasak I. Jurgaitienės, tam, kad socialinės dirbtuvės išvystytų paklausią veiklą, turi praeiti laiko. Tai lemia socialinių dirbtuvių dalyvių bei specialistų komandos bendras darbas, žmonių su negalia gebėjimų atskleidimas.
„Be to, siekiant plėtoti socialinių dirbtuvių veiklą, kuri reikalauja specifinio inventoriaus, tam tikros įrangos, reikalingos investicijos, todėl viliamės, kad artimoje ateityje bus sutvarkytas VšĮ Biržų parapijos Šv. Vincento Pauliečio globos namams panaudos sutartimi perduotas miesto centre esantis vadinamasis „Caritas“ pastatas, kurį galėsime įveiklinti teikdami socialines paslaugas, o per jas suteikdami ir reikalingas paslaugas miesto gyventojams ir turistams. Žmonės su intelekto ar psichosocialine negalia Biržuose bus matomi, jų vykdoma veikla bus prasminga ir reikalinga miesto bendruomenei“, – tikisi Globos namų vadovė I. Jurgaitienė.
Patikėti mūsų visų vertingumu
Šeimynos „Po angelo sparnu“ motina Gendrutė Karitonienė įsitikinusi, kad vaikai su intelekto negalia, išaugę globos namuose ar šeimynose ar gyvenantys savo biologinėse šeimose, yra mūsų visų reikalas ir rūpestis.
„Neslepiu džiaugsmo ir tikėjimo, kad socialinės dirbtuvės mūsų išaugintiems vaikams, kurie amžiaus prasme jau tapo suaugusiais, bus kaip galimybė jų žmogiškajam orumui skleistis per darbines veiklas. Ir ne tik. Tai galimybė ir kiekvienam mūsų visuomenės, bendruomenės nariui jo paties žmogiškajam orumui augti – priimant, palaikant ir padrąsinant žmones su negalia. Juk taip nedaug tereikia. Tiesiog patikėti mūsų visų vertingumu“, – dalijasi mintimis G. Karitonienė.
Pasak Biržų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjos Simonos Gudienės, dėl paslaugos organizavimo asmuo galės kreiptis į savo gyvenamosios vietos seniūniją ar Socialinės paramos skyrių.
Socialines dirbtuves galės lankyti prašymą dėl socialinių įgūdžių ugdymo, palaikymo ir (ar) atkūrimo paslaugos pateikę nuo 18 metų turintys intelekto ar psichinę negalią asmenys, kuriems nustatytas nuo 0 iki 55 proc. darbingumo arba dalyvumo lygis ir kuriems seniūnijos socialinio darbo organizatorius nustatys poreikį šiai paslaugai.
Dėl detalesnės informacijos apie socialines dirbtuves galima kreiptis tel. 8 650 34783 (socialinių dirbtuvių vadovė), 8 616 52056 (Socialinės paramos skyriaus vedėja).